18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Minister Gowin broni reformy deregulacyjnej (ZDJĘCIA)

Łukasz Kłos
Jarosław Gowin wykładał w czwartek "podstawy deregulacji". Audytorium Wydziału Prawa i Administracji UG wypełnione było po brzegi
Jarosław Gowin wykładał w czwartek "podstawy deregulacji". Audytorium Wydziału Prawa i Administracji UG wypełnione było po brzegi Przemek Świderski
Przez półtorej godziny minister sprawiedliwości Jarosław Gowin przekonywał w czwartek gdańskie środowisko akademickie i przybyłych gości do projektu reformy deregulacyjnej. Podczas wykładu zorganizowanego na Uniwersytecie Gdańskim minister podkreślał korzyści z uwolnienia 49 zawodów od "biurokratycznych ograniczeń"

- Im więcej władzy urzędników, tym więcej arbitralności i większe jest ryzyko nieprawidłowości - podkreślił, odpowiadając na jedno z pytań zadanych z sali. Podobną opinię wypowiadał wielokrotnie podczas swego wystąpienia.

Audytorium Wydziału Prawa i Administracji UG wypełnione było po brzegi. Minister nie miał jednak łatwej publiczności. Wśród zgromadzonych na sali panowały nastroje konfrontacyjne, a pod ścianami stały transparenty z hasłami "deregulacja = manipulacja" czy "deregulacja = dezinformacja".

- Wśród zawodów, które deregulacji wymagają bodajże najbardziej, należy wymienić zawód parlamentarzysty - stwierdził jeden z dyskutantów przy ogólnym aplauzie sali. - Zaledwie kilka osób w Polsce decyduje, kto znajdzie się na listach wyborczych.

Podobnych uszczypliwości było podczas spotkania wiele, choć nie zabrakło merytorycznej wymiany argumentów. - Byłem przekonany, że mamy konkurować poprzez podnoszenie naszych umiejętności, a nie zwiększanie liczby osób uprawnionych do wykonywania zawodów prawniczych. Tymczasem polski rynek prawniczy jest w pełni otwarty dla zagranicznych prawników zatrudnianych w międzynarodowych kancelariach czy korporacjach - mówił mec. Jerzy Glanc, dziekan Pomorskiej Rady Adwokackiej. - Czy skracając okres aplikacji, nie obniżymy poziomu rodzimej palestry, oddając pola zagranicznym kolegom?

- Jestem pewien, że przy obecnym niemałym poziomie opłat za aplikację adwokacką można dostarczyć wiedzę znacznie wyższej jakości. Trzeba tylko chcieć - ripostował Gowin. - Skracamy okres aplikacji, ale też będziemy ostrzej egzekwować wiedzę nabytą w jej toku.

Czytaj również: Kościerzyna: W obronie sądu zablokują skrzynki resortu sprawiedliwości

Wachlarz tematów poruszanych podczas wczorajszego spotkania wykraczał jednak poza kwestie deregulacyjne. Zagadnięty o likwidację funduszu kościelnego Gowin stwierdził, że "jako członek Kościoła woli, by jego finanse nie były uzależnione od woli polityków". Tym samym poparł zapowiedź likwidacji funduszu.

- Nie widzę żadnego przejawu wojny z Kościołem w propozycji umożliwienia odpisu części podatku na rzecz wybranej wspólnoty religijnej - podkreślił w odpowiedzi na pytanie jednego ze studentów V roku. - Odnoszę wrażenie, że gdy mówiono o odpisie rzędu 1 proc., to spotykaliśmy się z przychylnością hierarchii. Kiedy zaś konkretna propozycja określa odpis na poziomie 0,3 proc., podniosły się głosy, że walczymy z Kościołem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki