Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Jest protest przeciwko planom dla ul. Szerokiej

Magdalena Sapkowska
Pomnik Świętopełka Wielkiego, stojący na ul. Szerokiej, w weekend pokryła... złota folia do pakowania prezentów. W niedzielę po południu leżała już ona zdarta, na śniegu, a z pomnika zwisały resztki wstążek.  - Być może był to jakiś happening - mówi  Miłosz Jurgielewicz, rzecznik gdańskiej Straży Miejskiej. - Żadnych zgłoszeń, ani związanych z pomnikiem, ani z ul. Szeroką, Straż Miejska w czasie weekendu nie miała.
Pomnik Świętopełka Wielkiego, stojący na ul. Szerokiej, w weekend pokryła... złota folia do pakowania prezentów. W niedzielę po południu leżała już ona zdarta, na śniegu, a z pomnika zwisały resztki wstążek. - Być może był to jakiś happening - mówi Miłosz Jurgielewicz, rzecznik gdańskiej Straży Miejskiej. - Żadnych zgłoszeń, ani związanych z pomnikiem, ani z ul. Szeroką, Straż Miejska w czasie weekendu nie miała. Grzegorz Mehring
Rewitalizacja skwerku przy ul. Szerokiej? Tak. W kształcie proponowanym przez miejskich urzędników? Nie!

Stowarzyszenie Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej protestuje przeciwko przetargowi na projekt zagospodarowania placu, który przygotował Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku. Prace nad przebudową mają się rozpocząć jeszcze w tym roku.

FRAG nie podoba się między innymi pomysł wyłożenia placu kostką brukową.
- Producent zaleca ją do wykładania podjazdów do garażu! - podkreśla Michał Szymański, prezes FRAG, i dodaje, że żadne duże polskie miasto nie wykłada chodników na starówce materiałami innymi niż naturalne kamienie. - U nas tymczasem zdarza się stosować kostkę Bauma w odległości 20 m od Długiego Targu.

Gdańskie ulice są brzydkie, zaniedbane i tandetne?

Stowarzyszenie zauważa też, że przy Szerokiej miałby pojawić się plac zabaw w krzykliwych kolorach (FRAG wolałby secesyjną karuzelę lub huśtawkę) oraz toaleta pasująca bardziej do osiedla z wielkiej płyty niż do historycznego centrum miasta. Członkom forum nie podobają się też projekty ławek, które miałyby zostać ustawione na skwerku. Jedyne wymagania, jakie stawia im ZDiZ to obecność gdańskich detali, np. herbu miasta. Przetarg wyszczególnia też, że mała architektura powinna nawiązywać do architektury zabudowy terenu. Z uwagi na pogodę wykluczone jest budowanie tu czegokolwiek z piaskowca i marmuru.

- Podczas gdy inne miasta wprowadzają katalogi mebli miejskich wymaganych do stosowania w określonych dzielnicach, u nas wskazuje się standardowe rozwiązania, znane z parkingów przy centrach handlowych - przekonuje Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej. Zdaniem jego przedstawicieli sprawa skwerku przy Szerokiej to przykład, że w mieście nie ma spójnego spojrzenia na miejską architekturę. Z tego właśnie powodu Gdańsk pozostaje na szarym końcu estetycznego rankingu polskich miast.

Gdańscy urzędnicy zdecydowanie odpierają wysuwane przez forum zarzuty.
- Na razie ogłosiliśmy przetarg na opracowanie projektu. Jego celem jest wyłonienie najlepszego rozwiązania. Dopiero gdy będziemy mieli projekty od potencjalnych wykonawców, zdecydujemy, jakie będą ławki czy nawierzchnia - zapewnia Mieczysław Kotłowski, dyrektor gdańskiego ZDiZ, i dodaje, że skoro sprawa budzi tak duże emocje, ZDiZ zorganizuje forum dyskusyjne, które będzie debatować nad tym, jak powinien wyglądać skwerek.

- Z całą pewnością zaproszę też FRAG na radę techniczną w sprawie zagospodarowania placu przy Szerokiej - deklaruje Kotłowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki