Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Dyplomy i świadectwa dla nowych mistrzów oraz czeladników

Jacek Sieński
Rzemieślnicy z otrzymanymi dyplomami mistrzowskimi
Rzemieślnicy z otrzymanymi dyplomami mistrzowskimi Jacek Sieński
Dokumenty potwierdzające kwalifikacje zawodowe otrzymali fachowcy reprezentujący różne branże. Wśród nich byli mechanicy i lakiernicy samochodowi, elektrycy, cukiernicy czy rzeźnicy - wędliniarze. Uroczyste wręczenie rzemieślnikom 29 dyplomów mistrzowskich i 10 świadectw czeladniczych odbyło się w Wielkiej Hali gdańskiego Dworu Artusa.

Uroczystość przygotowały Pomorska Izba Rzemieślnicza Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Gdańsku oraz Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, które od marca tego roku łączy porozumienie o współpracy.

Kazimierz Plocke, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi, stwierdził, że rzemieślnicy skutecznie przyczyniają się do rozwoju gospodarczego Pomorza. Wiele problemów związanych z działalnością firm rzemieślniczych już załatwiono, ale nie tak mało czeka jeszcze na rozstrzygnięcie. Pierwszy jest proces tworzenia nowych przepisów ułatwiających działalność gospodarczą, wymaga on jednak czasu i pokonania różnych barier prawnych. Gdy chodzi o wsparcie finansowe małych i średnich przedsiębiorstw, to mogą one liczyć na skorzystanie z funduszy Unii Europejskiej, jakie zostaną przyznane Polsce w nowej perspektywie na rozwój gospodarczy.

- Wręczenie świadectw czeladniczych i dyplomów mistrzowskich jest wielkim świętem młodych rzemieślników - powiedział Wiesław Szajda, prezes Pomorskiej Izby Rzemieślniczej Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Gdańsku. - Jestem niezmiernie dumny z ich osiągnięć zawodowych. Cieszę się, że dzięki zdobytym i potwierdzonym kwalifikacjom będą oni wspierać rozwój polskiej małej i średniej przedsiębiorczości. Zachęcam młodych adeptów rzemiosła, by kontynuowali trudy swoich mistrzów i podejmowali się w przyszłości kształcenia kolejnych pokoleń dobrych fachowców.

Zdaniem prezesa Szajdy, zauważalne jest zwiększone zainteresowanie nauką zawodów, które gwarantują znalezienie, często dobrze płatnego, zatrudnienia. Jedynie 4 proc. adeptów rzemiosła nie podejmuje pracy, co najczęściej wynika z ich wyjazdów za granicę. Zmniejsza się też opór młodych ludzi przed podjęciem nauki zawodów w rzemieślniczym systemie edukacyjnym. Rośnie świadomość rodziców i młodzieży, że należy posiadać konkretne umiejętności zawodowe.

W trakcie uroczystości wiceminister Plocke, w imieniu prezydenta RP, wręczył Bogdanowi Klauzie, wieloletniemu Starszemu Powiatowego Cechu Rzemiosł Różnych MiŚP w Pucku, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Natomiast prezes Szajda przekazał Grzegorzowi Pellowskiemu, członkowi zarządów pomorskiej izby i Związku Rzemiosła Polskiego w Warszawie, Szablę Kilińskiego, najwyższą nagrodę honorową przyznawaną za zasługi dla rzemiosła.

Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki