Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk chce wypracować procedury pomocy małoletnim ofiarom przemocy

Łukasz Kłos
123rf
Do końca września miejskie instytucje w Gdańsku mają przygotować procedury reakcji na przemoc wobec dzieci. Ma to zapobiec skandalom, do jakich miało dochodzić w tutejszych placówkach opiekuńczych.

Prezydent Paweł Adamowicz podpisał zarządzenie, na podstawie którego każda z miejskich instytucji ma obowiązek do końca września wypracować procedury reakcji na przemoc wobec małoletnich. W przygotowaniu dokumentów pomóc ma interdyscyplinarny zespół powołany przy Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Gdańsku. Na jego czele stanął Krzysztof Sarzała, wieloletni szef Centrum Interwencji Kryzysowej, od lat zajmujący się problematyką przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

- Nie zawaham się stwierdzić, że te zmiany są na swój sposób rewolucyjne. Po raz pierwszy do współpracy zaproszone zostały instytucje o tak szerokim zakresie działania. Mowa jest o naprawdę różnych placówkach. Oprócz szkół, przedszkoli czy innych ośrodków edukacyjnych, są to także przychodnie, szpitale, żłobki, placówki kultury, sportu i rekreacji - tłumaczy Sarzała. - To jest cały zespół instytucji, których pracownicy dotąd aż tak bardzo nie brali pod uwagę faktu, że pracując z dziećmi, trzeba, po pierwsze, wyostrzyć swoją czujność, a po drugie - starannie i uważnie budować relacje z dzieckiem.

Jak słyszymy, zespół nie będzie superkontrolerem dla podmiotów pracujących z dziećmi. Jego głównym zadaniem będzie specjalistyczne doradztwo. Pierwsze owoce już są. Powstały Ramowe Procedury Pomocy Dziecku Krzywdzonemu.

Ramowy dokument liczy ponad 50 stron. To diagramy ze schematami postępowań, porady i wskazówki, na co zwracać uwagę, ale też tzw. check listy, ułatwiające ustalenie dzieci borykających się z problemem przemocy.

Sąd podtrzymał wyrok ws. molestowanej nastolatki z Gdańska. M.Z. skazany na rok więzienia

Oprócz wspomnianego ramowego dokumentu, zespół oferować będzie serię szkoleń. Tylko w najbliższych dwóch miesiącach odbędzie się ich aż czternaście. Dodatkowo trzy razy w tygodniu do końca września instytucje i organizacje będą mogły wziąć udział w indywidualnych konsultacjach.

Wszystkie miejskie instytucje (a także te organizacje, które korzystają z dotacji miasta) są zobligowane do przygotowania własnych procedur. Pozostałe są zaproszone do współpracy.

Jak dowiadujemy się, inicjatywa prezydenta Gdańska oraz działania Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie mają wypełnić lukę, jaką szczególnie ostro ukazały ubiegłoroczne skandale w placówkach opiekuńczo-wychowawczych. "Dziennik Bałtycki" relacjonował śledztwa, jakie prokuratura prowadziła w sprawie podejrzeń o molestowanie i maltretowanie, których ofiarą mieli paść nieletni podopieczni.

Więcej na ten temat przeczytasz kupując e-wydanie gazety

[email protected]

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki