MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Artyści pomalowali bloki na Zaspie

Grażyna Antoniewicz
Gdy znikną rusztowania, ujrzymy  głębiny oceanu. Żartobliwy napis  "Rosko-sznie" nawiązuje zapewne do nazwiska artysty Rafała Roskowińskiego (wizualizacja)
Gdy znikną rusztowania, ujrzymy głębiny oceanu. Żartobliwy napis "Rosko-sznie" nawiązuje zapewne do nazwiska artysty Rafała Roskowińskiego (wizualizacja) Materiały prasowe
Gdańska Zaspa, jedno z największych w Polsce skupisk bloków, pomału, dzięki wielkim malowidłom na ścianach domów staje się interesującą plenerową galerią sztuki.

W czwartek o godz. 7 rano z bloku przy ul. Pilotów 10a w Gdańsku zdjęte zostaną rusztowania i zobaczymy mural namalowany przez wykładowców Gdańskiej Szkoły Muralu działającej przy Klubie Plama: Jacka Zdybla i Rafała Roskowińskiego oraz uczniów: Justynę Dziechciarską, Annę Taut, Alicję Piskórz, Emila Gosia, Michała Węgrzyna i Wojciecha Woźniaka.

Kolekcja Malarstwa Monumentalnego (Gdańsk Zaspa), której początki sięgają 1997 roku, dzisiaj liczy już 31 prac. Trzydziesta druga zostanie odsłonięta jutro.

Gdańsk: Na Zaspie powstaną kolejne murale

- Zaspa to miejsce historyczne - to tutaj po raz pierwszy zobaczyłem ogromne malowidła (na pozszywanych płótnach z wizerunkami Matki Boskiej i hasłami Solidarności), idąc na mszę papieską w 1987 roku, to tu mieszkał Lech Wałęsa. Być może takich miejsc jak Zaspa jest więcej, ale to tutaj zaczęła się wielka, historyczna eksplozja muralu, co musi mieć sens wyższy - mówi artysta plastyk Rafał Roskowiński, absolwent gdańskiej ASP, który w latach 90. powołał do życia Pracownię Muralu przy Nadbałtyckim Centrum Kultury.

Rafał Roskowiński (herbu Rogate Serce) - w Gdańsku znany jest z takich realizacji jak "Wałęsa i Jan Paweł II" na Zaspie, malowideł na ścianach Stoczni Gdańskiej, czy prac na węźle Kliniczna.

Gdańsk: Powstaje siedem murali na ścianach bloków na Zaspie

Tym razem artyści blisko miesiąc malowali obraz na ścianie bloku. Zastosowali zewnętrzną farbę akrylową. Przygotowanie projektu trwało dziewięć miesięcy. Mieszkańcy z zaciekawieniem obserwowali zasłoniętą rusztowaniami ścianę.

- Autorem koncepcji był Emil Goś z Wrocławia, który zaproponował motyw nurka opuszczonego na linie na dno oceanu, a kolejni uczestnicy Gdańskiej Szkoły Muralu "zatapiali" swoje elementy w wodzie. Pojawiły się więc wrak samochodu, ławice ryb, słuchawka telefoniczna, a nawet słoń w przepastnym, zielonym oceanie - mówi Szymon Wróblewski z Plamy.

Wkrótce rozpocznie się realizacja kolejnego projektu.
- Na bloku przy ulicy Pilotów 5 w ubiegłym roku przygotowaliśmy jedną ze ścian oraz wiatrołapy - mówi Szymon Wróblewski z Plamy. - W tym roku uzupełnimy go o kolejną ścianę według projektu Wojciecha Woźniaka.

Gdańsk: Wyburzono historyczne murale i hasła w stoczni. Nikt nie zrobił zdjęć

Emil Goś - autor koncepcji muralu wcześniej zrealizował autorski projekt na jednej ze ścian przy ul. Dywizjonu 303. Motyw był także morski, czyli... puszka fląder.

- Festiwal Monumental Art oraz Gdańska Szkoła Muralu sprawiły, że Zaspa przestaje być anonimowym blokowiskiem, a wpisuje się w pejzaż kulturalny miasta - dodaje Elwira Twardowska, szefowa Plamy.

Szkoła Muralu skierowana jest przede wszystkim do studentów i młodych absolwentów Akademii Sztuk Pięknych, osób zajmujących się streetartem i wszystkich chętnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki