Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańscy radni PiS przedstawili propozycje ograniczenia uciążliwości przeładunku węgla wypracowane z zarządem portu

Stanisław Balicki
Stanisław Balicki
Wideo
od 16 lat
Gdańscy radni Prawa i Sprawiedliwości przedstawili we wtorek 9 maja propozycje ograniczenia uciążliwości przeładunku węgla w gdańskim porcie wypracowane z jego zarządem. Część z nich jest już realizowana.

Przeładunek węgla w Gdańsku. Radni przedstawiają propozycje, które mają ograniczyć uciążliwość prac w porcie

Radni Prawa i Sprawiedliwości Przemysław Majewski i Andrzej Skiba przedstawili 9 maja propozycje ograniczenia uciążliwości przeładunku węgla w gdańskim porcie, wypracowane z jego zarządem. Mieszkańcy dzielnic przyportowych od miesięcy doświadczają skutków wzmożonego przeładunku w postaci osiadającego wszędzie pyłu węglowego.

- Chcemy wychodzić z konkretnymi propozycjami – deklarował radny Andrzej Skiba. - Pod koniec kwietnia skierowaliśmy jako radni Prawa i Sprawiedliwości pismo do Zarządu Morskiego Portu Handlowego Gdańsk, w którym poprosiliśmy o możliwość spotkania celem omówienia aktualnej sytuacji a także znalezienia możliwych, realnych i konkretnych działań, które może podjąć port, miasto, czy my – radni, mając na uwadze dwie wartości: bezpieczeństwo energetyczne Polek i Polaków ale także warunki życia mieszkańców dzielnic przyportowych.

Czytaj także: Gdańsk: Mieszkańcy Nowego Portu walczą o Morski Dom Kultury

Z radnymi Beatą Imianowską, Waldemarem Jaroszewiczem, Przemysławem Majewskim i Andrzejem Skibą z klubu PiS 5 maja spotkali się prezes portu, Łukasz Malinowski i wiceprezesi Kamil Tarczewski oraz Sławomir Michalewski.

- Chcemy przedstawić taką „piątkę” dla Nowego Portu i dzielnic portowych. Pięć konkretnych spraw, które muszą znać gdańszczanie i gdańszczanki, mieszkańcy dzielnic sąsiadujących z portem – poinformował Skiba, zaznaczając że nie jest to stanowisko Portu Gdańsk, tylko efekt wspólnych ustaleń radnych i zarządu.

Propozycje obejmują działania już zapowiedziane, realizowane oraz nowe: dodatkowe czyszczenie ulic, mycie pojazdów wyjeżdżających z portu i zraszanie ich ładunku, organizację kolejnych punktów buforowych dla ciężarówek, 4 tys. nowych nasadzeń drzew w sąsiedztwie portu oraz montaż nowych czujników poziomu zapylenia na terenie portu.

- W interesie miasta i mieszkańców jest, aby współpraca między tymi podmiotami układała się jak najlepiej. To są również konkretne pieniądze z podatków, zarówno od portu, jak i operatorów tam funkcjonujących – mówił radny Przemysław Majewski.

Radni pytają o wnioski z wcześniejszego spotkania władz miasta z zarządem portu, jak rada miasta może się zaangażować w rozwiązanie problemu, jakie są ustalenia dotyczące nasadzeń drzew oraz o wysokość podatków i opłat, które wpłynęły z działalności portu do budżetu miasta w 2022 roku, a także jaka jest prognoza na 2023.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki