Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gang oszukujący przez internet wyłudził 2,5 mln euro i 1,7 mln dolarów amerykańskich. Trzynaście osób z zarzutami od prokuratury w Gdańsku

KK
Gang oszukujący przez internet wyłudził 2,5 mln euro i 1,7 mln dolarów amerykańskich. Trzynaście osób z zarzutami od prokuratury w Gdańsku
Gang oszukujący przez internet wyłudził 2,5 mln euro i 1,7 mln dolarów amerykańskich. Trzynaście osób z zarzutami od prokuratury w Gdańsku 123rf
Trzynaście osób usłyszało zarzuty za udział w gangu oszukującym firmy przez internet i "piorącym" wyłudzoną gotówkę. Poszkodowani stracili 2,5 mln euro; 1,7 mln dolarów USA oraz 116 tys. zł - podała Prokuratura Okręgowa w Gdańsku.

Rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, Grażyna Wawryniuk powiedziała PAP, że trzynaście osób usłyszało zarzuty udziału w grupie przestępczej, udzielania pomocnictwa do oszustw internetowych oraz prania brudnych pieniędzy.

- Prokuratura Okręgowa w Gdańsku nadzoruje śledztwo dotyczące szeregu oszustw internetowych powszechnie określanych mianem przestępstw typu BEC - Business E-mail Compromise. Na polecenie prokuratora, pod koniec września br. funkcjonariusze Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości Wydział w Gdańsku przy wsparciu funkcjonariuszy z innych jednostek policji dokonali zatrzymania na terenie Polski 11 osób - dodała prokurator Grażyna Wawryniuk.

W tym samym czasie, na terenie Wielkiej Brytanii funkcjonariusze szkockiej policji, na podstawie nakazu aresztowania wydanego przez sąd na wniosek prokuratora zatrzymali kolejną osobę. Trwa oczekiwanie na zakończenie procedury związanej z wydaniem podejrzanego polskim organom ściągania.

- Przestępczy proceder polegał na podszywaniu się w korespondencji email pod kontrahentów firm mających swe siedziby na całym świecie. W zmanipulowanej korespondencji email kierowanej do pracowników tych firm wskazywano nowe rachunki bankowe do płatności za zamówiony towar lub usługi. Przestępstwa te powszechnie określa się mianem przestępstw typu BEC - Business E-mail Compromise - tłumaczy prokurator Grażyna Wawryniuk.

Śledczy ujawnili, że ta sama grupa przestępcza zajmuje się również popełnianiem tak zwanych oszustw paliwowych polegających na podszywaniu się pod firmy oferujące produkty petrochemiczne, oferowaniu sprzedaży takich produktów i zawieraniu umów na ich dostawę, za co pobierane jest wynagrodzenie mimo braku zamiaru wywiązania się z takiej umowy.

W procederze wykorzystywano rachunki bankowe kontrolowane, do założenia których na terenie Polski wykorzystywane były tak zwane "słupy". Pieniądze pochodzące z przestępstw transferowane były następnie na kolejne rachunki bankowe lub wypłacane w gotówce.

Osoby doprowadzone do prokuratury zajmowały się otwieraniem rachunków bankowych wykorzystywanych następnie do oszustw internetowych i prania brudnych pieniędzy pochodzących z tych oszustw, a także fikcyjnych działalności gospodarczych wykorzystywanych w procederze prania brudnych pieniędzy.

- Poszukiwały również osób, które godziły się na otwarcie takich rachunków. Brały też czynny udział w praniu brudnych pieniędzy poprzez dokonywanie kolejnych przelewów środków pochodzących z przestępstw oraz wypłatę pieniędzy w gotówce i jej przekazywanie wyżej postawionym członkom grupy przestępczej. Wykorzystywały przy tym wytworzoną przez siebie fałszywą dokumentację obrazującą niemające faktycznie miejsca przedsięwzięcia gospodarcze - precyzuje prokurator Grażyna Wawryniuk.

Trzech z zatrzymanych zajmowało się również wyłudzaniem usług telekomunikacyjnych i sprzętu telefonicznego poprzez zawieranie umów telekomunikacyjnych bez zamiaru wywiązania się z nich.

Jedenaście osób zatrzymanych na terenie Polski zostało doprowadzonych do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. Doprowadzona została również osoba, która odbywała karę pozbawienia wolności orzeczoną za inne przestępstwo.

Grupa działała od stycznia 2020 roku do października 2021 roku. Za zarzucone podejrzanym przestępstwa grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Wyliczona łączna wartość strat to: 2,5 mln euro, 116 tys. złotych, 1,7 mln USD oraz 47 tys. CAD. Sześcioro podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych, zaś pozostali są pod dozorem policji, wpłacili poręczenia majątkowe oraz nie mogą opuszczać Polski.

Zobacz również w serwisie dziennikbaltycki.pl!

Sprawdź, w jakie linki nie należy klikać, aby nie stracić pieniędzy lub nie dopuścić do wycieku swoich danych osobowych!

Oszuści są sprytni i z łatwością nabierają nieświadomych niczego posiadaczy telefonów. Są bardzo kreatywni w wymyślaniu realistycznie brzmiących wiadomości. Wykorzystują do tego autorytet dużych instytucji lub firm, z usług których korzysta większość nas - są to firmy kurierskie, banki, instytucje rządowe. Uważaj na te SMS-y. Zobacz galerię i sprawdź wiadomości, w które nie należy klikać! ▶ ▶ ▶

Nie daj się nabrać. Nie klikaj w te linki. Oto jakie SMS-y w...

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

Źródło:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki