MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Fuzja Lotosu, Orlenu i PGNiG? Resort skarbu analizuje rynek paliwowy

Redakcja
Resort skarbu rozważa fuzję Lotosu, Orlenu i PGNiG
Resort skarbu rozważa fuzję Lotosu, Orlenu i PGNiG P. Świderski/ Archiwum Polska Press Grupy
Grupa Lotos ponownie znalazła się w centrum zainteresowania. Na Pomorzu zaś odżyły obawy o utratę jednej z dwóch największych firm, której kapitały mają kolosalne znaczenie dla lokalnej gospodarki. A to za sprawą ujawnienia przez ministra skarbu Dawida Jackiewicza, że rozpoczęły się analizy możliwości fuzji na rynku paliwowym - między Grupą Lotos, Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem oraz PKN Orlen.

- Rozpocząłem pracę nad  analizą połączenia PKN, Lotosu i PGNiG w różnych konfiguracjach - oświadczył w poniedziałek, 11 stycznia minister skarbu Dawid Jackiewicz.

Jak dodał - do końca pierwszego kwartału tego roku mają być gotowe analizy, czy któraś z koncepcji połączenia ma uzasadnienie. Argumentem za konsolidacją miałaby być bowiem ochrona tych spółek przed wrogim przejęciem.

Grupa Lotos rocznie odprowadza dziesiątki milionów złotych z podatków CIT i nieruchomości do budżetów Gdańska i Pomorza. Jej kontrahentami są dziesiątki lokalnych firm. Jest także jednym z największych sponsorów sportu i kultury.

- Generalnie z takimi dużymi konsolidacjami jest tak, że są sposobem na pokazanie, że robi się coś wielkiego, gdy nie ma pomysłu na rozwiązywanie problemów - mówi Tadeusz Aziewicz, poseł Platformy Obywatelskiej. - Przejęcie Lotosu bezdyskusyjnie byłoby uderzeniem w pomorską gospodarkę, musimy więc poczekać na wyniki zapowiadanych analiz. Na razie jest mowa tylko o bliżej nieokreślonych synergiach. Mam nadzieję, że w sejmowej komisji skarbu będziemy mogli poznać te wyniki i zabrać głos. Osoby, którym na sercu leży pomorska gospodarka, powinny przyglądać się tym planom.

- Lotos, Orlen i PGNiG to firmy należące do rządu, a każdy właściciel ma prawo do optymalizacji ich działalności - przypomina Andrzej Sadowski, ekspert Centrum im. Adama Smitha. - Przed wrogim przejęciem można uchronić się jednak na wiele innych sposobów, niekoniecznie przez fuzję.

Nie bez znaczenia byłyby też skutki rynkowe fuzji. - Konsolidacja jest korzystna dla firm jej podlegających - dodaje Andrzej Sadowski. - Dla rynku i konsumentów korzystne jest, kiedy na rynku firmy konkurują cenami między sobą.

autor: Jacek Klein

Jak oceniasz pomysł fuzji trzech państwowych koncernów? Zapraszamy do komentowania!
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: W Polsce przybywa pracowników z Ameryki Południowej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki