Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fundusze europejskie z życia wzięte. Warto sięgać po dotacje, pieniądze jeszcze są

Kazimierz Netka
Pracownia Garncarstwo Artystyczne - Jarosław Arkuszyński rozwinęła się dzięki Unii
Pracownia Garncarstwo Artystyczne - Jarosław Arkuszyński rozwinęła się dzięki Unii www.arkuszynscy.pl
Nie święci garnki lepią. Każdy może to robić, pod warunkiem, że ma odrobinę talentu i jest pracowity. Unia Europejska pomoże; da pieniądze na rozwój zakładu, zwiększenie produkcji - co dla wielu osób oznacza spełnienie marzeń. Przysparza też korzyści otoczeniu.

Unijne dotacje przedsiębiorcy mogą czerpać z różnych źródeł. Jedne zasoby finansowe tego wsparcia zarządzane są przez władze regionalne - innymi dysponuje rząd. Przykłady sukcesów z województwa pomorskiego świadczą, że obydwa źródła są dostępne i dobrze wykorzystywane. Warto do nich sięgać, bo mimo że okres unijnego finansowania na lata 2010 - 2013 dobiega już końca, jeszcze są fundusze na dotacje.

O wsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego w ramach Działania 1.1.1 "Mikroprzedsiębiorstwa" z sukcesem starali się właściciele pracowni Garncarstwo Artystyczne - Jarosław Arkuszyński. Tytuł projektu brzmiał: "Żywe Muzeum Garncarstwa Tradycyjnego Rodziny Arkuszyńskich - budowa i wyposażenie tradycyjnej i wielopokoleniowej Pracowni Garncarskiej w Polnicy, gmina Człuchów - etap I".

Pracownia Garncarska J. Arkuszyńskiego działa od 2002 r. i jest jedną z kilku w Polsce. Kontynuuje rodzinną tradycję rzemiosła garncarskiego w Arkuszewie k. Gniezna.

- Naprawdę było warto - nie ma wątpliwości Anna Arkuszyńska, wspótwórczyni Żywego Muzeum. - Starania o dofinansowanie zaczęliśmy w 2008 roku. Ale kto wie, czy gdybym miała wówczas świadomość, jak bardzo skomplikowane jest przygotowywanie wniosku o dotację, nie zrezygnowałabym? W każdym razie bardziej bym się nad tym zastanawiała.

Formalności jest wiele. Gdy już zaczęłam, to brnęłam. Praca była mordercza, bo wniosek dotyczył budowy, co wiązało się z ofertowaniem, kupowaniem materiałów budowlanych, poszukiwaniem wykonawców, którzy nie zawsze się wywiązują z wstępnych umów, a my musieliśmy się z tego tłumaczyć. O tym, że dostaniemy pieniądze, dowiedzieliśmy się pół roku po złożeniu wniosku. I tu była następna niespodzianka, bo okazało się, że musimy najpierw wyłożyć swoje pieniądze, a potem uzyskać zwrot nakładów. Zgromadziliśmy około 400 faktur. Budynek realizowaliśmy systemem gospodarczym. Teraz można u nas zapisać się na wakacyjny kurs garncarstwa, przyjechać na odpoczynek. Zamierzamy w tym roku rozpocząć eksport swych wyrobów do Niemiec. Zatrudniliśmy jedną osobę do malowania, ozdabiania produktów. Zachęcam do sięgania po unijne fundusze. Gdybyśmy ich nie uzyskali, staralibyśmy się o kredyty.

Z zarządzanego centralnie Programu Operacyjnego "Innowacyjna Gospodarka", w ramach Działania 8.1 "Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej" skorzystało przedsiębiorstwo: "BROKER INNOWACJI - Gabriela Gic-Grusza". Tytuł projektu: "Portal Inwestora: Ocena Oddziaływania na Środowisko".

Wszelkie sprawy dotyczące procedury oceny oddziaływania na środowisko trzeba załatwić osobiście w urzędach. Dzięki dofinansowaniu firma Broker Innowacji - Gabriela Gic-Grusza oferuje wykonanie części niezbędnych analiz drogą elektroniczną w sposób całkowicie lub częściowo bezobsługowy. Stworzyła portal, który z pomocą systemów teleinformatycznych w publicznych sieciach telekomunikacyjnych świadczy e-usługi, umożliwiające uzyskanie informacji na temat danych niezbędnych do opracowania raportu oceny oddziaływania na środowisko danego przedsięwzięcia.

- Polskie przepisy niezbyt precyzyjnie regulują zasady opracowywania ocen oddziaływania inwestycji na środowisko - przyznaje dr Gabriela Gic-Grusza, pracownik naukowo-dydaktyczny Uniwersytetu Gdańskiego, właścicielka firmy Broker Innowacji. - Te oceny są w Polsce stosunkowo nowym procesem. Ustawa z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody nie identyfikuje tego zagadnienia w wystarczającym stopniu. W szerszym zakresie kwestie te reguluje Ustawa 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. Miałam pomysł, jak usprawnić opracowywanie takich ocen. Napisałam wniosek o unijną dotację i otrzymaliśmy dofinansowanie. Bez wsparcia z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka byłoby nam niełatwo zrealizować plany, wyłożyć gotówkę z własnej kieszeni i czekać na konkretnego klienta. Tak bowiem bywa z innowacyjnymi projektami. Dużo robiliśmy własnymi siłami. Pieniądze z dotacji wykorzystaliśmy na kupno map, oprogramowania i serwera, na którym funkcjonuje opracowany system informatyczny. Portal internetowy, który stworzyliśmy, może służyć zarówno klientom indywidualnym, jak i komercyjnym, a także jednostkom administracji publicznej.

Fundusze z RPO i POIG w 2012 r.

Regionalny Program Operacyjny
Poddziałanie 1.6.2 "Wspieranie międzynarodowej aktywności pomorskich przedsiębiorstw". Dofinansowaniu podlegają m.in. przedsięwzięcia promujące postawy proeksportowe. Wnioski można składać od 3 września do 1 października br., więcej na www.arp.gda.pl

Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka

Poddziałanie 5.4.1 "Wsparcie na uzyskanie/realizacje ochrony własności przemysłowej". Dofinansowaniu podlegają projekty, których celem jest ochrona przedmiotów własności przemysłowej, czyli wynalazków, wzorów użytkowych i przemysłowych, szczególnie poza granicami kraju. O dofinansowanie starać się mogą mikro, mali i średni przedsiębiorcy - do 31 grudnia br.
Działanie 6.1 "Paszport do eksportu". Dofinansowaniu podlegają projekty, które mają na celu wzmocnienie pozycji konkurencyjnej firmy na rynkach zagranicznych, zwiększenie sprzedaży produktów lub usług firmy za granicą, promowanie polskiej marki na świecie. O dofinansowanie mogą wnioskować mikro-, mali i średni przedsiębiorcy - od 6 sierpnia do 24 sierpnia br. i od 29 października do 16 listopada br.

Działanie 8.1 "Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej". Tu dofinansowaniu podlegają projekty dotyczące świadczenia drogą elektroniczną nowatorskich usług (e-usług). Wsparcie przysługuje mikro- i małym przedsiębiorcom. Przyjmowanie wniosków 23 lipca - 17 sierpnia i 19 listopada - 14 grudnia br.

Działanie 8.2 "Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu b2b". Przyjmowanie wniosków 15 października - 9 listopada br.,

Więcej informacji na

www.parp.gov.pl

Nie wszystkie dostępne pieniądze rozdano

Są jeszcze dostępne bezzwrotne fundusze unijne zarówno dla firm, jak i instytucji wspierających rozwój przedsiębiorczości. Za ich wdrażanie w Pomorskiem odpowiada Agencja Rozwoju Pomorza S.A. w ramach Osi 1 Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013 (RPO WP) oraz działań Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG).

Ze środków RPO WP instytucje otoczenia biznesu będą mogły zorganizować misje gospodarcze dla pomorskich firm. Z kolei pula funduszy POIG dedykowana jest przedsiębiorcom m.in. na świadczenie e-usług, tworzenie z innymi firmami wspólnego przedsięwzięcia biznesowego w formie elektronicznej, wzmocnienie pozycji firmy na rynkach zagranicznych, ochronę własności przemysłowej.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki