Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fotowoltaika po raz pierwszy wygrywa z węglem! Polska redukuje najwięcej gazów w UE, a OZE jest ratunkiem także w kryzysie

OPRAC.:
Agnieszka Maciuła-Ziomek
Agnieszka Maciuła-Ziomek
Energia ze słońca i wiatru po raz pierwszy w historii miała większy udział w produkcji energii elektrycznej niż gaz i węgiel.
Energia ze słońca i wiatru po raz pierwszy w historii miała większy udział w produkcji energii elektrycznej niż gaz i węgiel. William Mead
Już 22 proc. całej energii wytworzonej w UE pochodzi z wiatru i słońca. OZE w Europie wypełnia kryzysowe luki, a Polska przoduje w redukcji emisji gazów cieplarnianych. Co czeka nas w przyszłości? Przewidywania są jasne i pozytywne.

Spis treści

OZE wyprzedza gaz i łata dziury po atomie

Na skutek dużego kryzysu energetycznego i wojny w Ukrainie, 2022 rok był pierwszym, w którym udział OZE w produkcji energii elektrycznej był większy niż w przypadku gazu i węgla, z których wyprodukowaliśmy odpowiednio 20 i 16 proc. energii elektrycznej. Takie dane przynosi ośrodek analityczny Ember, zajmujący się energią.

Kryzys gospodarczy zmusił największe zakłady przemysłowe do ograniczenia produkcji, co spowodowało niższe zużycie energii. Na te problemy nałożyło się także zamknięcie elektrowni jądrowych w Niemczech i kryzys we francuskich atomach, który był z tym związany. W dużej mierze te braki załatane zostały przez energię z wiatru i słońca. Przez rekordowo długo trwające susze (które w tym roku wpłyną także na ceny warzyw i owoców) zmniejszył się udział elektrowni wodnych w produkcji energii, jednak całościowo wyniki są rewelacyjne!

Jak podaje Ember, Europa oszczędziła łącznie 10 mld euro na zakupie gazu, dzięki zastąpieniu go energią słoneczną.

Polska najszybciej nadrabia zaległości

Redukcja emisji gazów cieplarnianych to temat ciągle aktualny i coraz bardziej palący. Po wstydliwych latach, gdy w tych statystykach Polska okupowała ostatnie miejsca w Europie, w końcu nastąpił przełom!

W 2022 roku Polska odpowiadała za redukcję aż 60 proc. emisji z całej UE - twierdzą specjaliści Ember.

Mówiąc konkretniej, oznacza to redukcję 43 mln ton CO2 do atmosfery, co było widoczne głównie w energetyce, gdzie dzięki tym inwestycjom wyprodukowano ponad 31 tys. GWh energii. Jest to wzrost o 125 proc. w stosunku do 2021 roku.

Zmiany wynikają z dużych inwestycji w fotowoltaikę (obecny jej udział w energii z OZE w Polsce to ponad 50%), ale także kryzysu energetycznego, który dotknął wiele gałęzi przemysłu w naszym kraju. Warto dodać, że ponad 35% energii elektrycznej z OZE w Polsce produkujemy także z wiatru.

Prognozy są pozytywne

Mimo rekordów Polska ciągle pozostaje w ogonie statystyk związanych z udziałem OZE w produkcji energii elektrycznej. Póki co cieszmy się jednak pozytywnymi prognozami na kolejne lata. Prawdopodobnie obserwować będziemy coraz większe zainteresowanie mikroinstalacjami fotowoltaicznymi.

Bardzo atrakcyjnie wyglądają także programy dofinansować rządowych i nowe propozycje rozliczania energii elektrycznej dla wspólnot inwestujących w fotowoltaikę. Generalnie jednak najbliższe lata upłyną pod znakiem znacznego spadku zużycia paliw kopalnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Fotowoltaika po raz pierwszy wygrywa z węglem! Polska redukuje najwięcej gazów w UE, a OZE jest ratunkiem także w kryzysie - Strefa Biznesu

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki