Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Filmowe spojrzenie na Kaszuby - atrakcyjnie promuje tatczëznę

Jan Dosz
Trwa szósta edycja Kaszubskiego Festiwalu Filmowego w Żukowie, Miszewku i Baninie. I przyciąga rzesze widzów.

Mimo deszczowej pogody w minionym tygodniu liczna grupa gości przybyła do restauracji “Mùlk” w Miszewku, by obejrzeć film o prof. Gerardzie Labudzie, wybitnym uczonym Kaszubie, urodzonym w Nowej Hucie koło Mirachowa oraz drugi zatytułowany “Kaszubi - polscy Chazarowie”. Oba przyniosły widzom mnóstwo satysfakcji i refleksji.

- Jesienią odbędzie się odsłonięcie obelisku w Nowej Hucie, w miejscu urodzenia Profesora. Już dziś zapraszam na tę uroczystość - dzieliła się informacją Danuta Kobiela, prezes Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Sianowie. Podkreślono także, że zgłoszono już propozycję nadania imienia G. Labudy rondu w Baninie, powstaje też pomnik Profesora w Luzinie, wsi, w której się wychował i spoczął na wieki. Autorem pomnika jest Tomasz Sobisz, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, również Kaszuba z Lęborka.

Ogromne zainteresowanie wzbudziło też spojrzenie Serbów na Kaszuby. Ten półgodzinny film powstał w tym roku. Wyemitowany był przed kilkoma miesiącami w jednym z najbardziej popularnych cyklicznych programów publicznej telewizji serbskiej. Dodatkową ciekawostką był oryginalny język, w którym film oglądano. Dostrzeżono mnóstwo językowych cech wspólnych z kaszubszczyzną. Jednak trudno byłoby o pełną percepcję bez obecności głównego gościa wieczoru, prof. Uniwersytetu Gdańskiego Duszana Paździerskiego, rodowitego Serba, który mieszka na Kaszubach i w pracy naukowej poświęca się tej ziemi. To on zachęcił redaktorów serbskich, by zrealizowali ten film. - Podczas realizacji filmu natrafialiśmy na cenne obiekty, które udanie ubogaciły narrację. Serbskich redaktorów zainteresował wątek książęcej przeszłości Kaszub, morskie tradycje regionu, w tym bursztyniarstwo. Szukali oni podobieństw z Serbią. Znaleźli ich sporo, nawet w nazwach miejscowości - wyjaśniał prof. Paździerski.

Oba filmy udanie wiązała narracja. W serbskim obrazie było kilka odniesień do prof. Gerarda Labudy, dzięki któremu możemy się bezpiecznie poruszać po historycznych otchłaniach średniowiecza Kaszub. Z kolei w filmie o Labudzie podkreślono, że wśród wielu języków znał on także serbski. Dodatkowym elementem wiążącym było miejsce pokazów, którego gospodarzem jest Dariusz Labudda - członek Zarządu O/ZKP w Baninie.

Przemiłe spotkanie ubogacone było kaszubską muzyką pod kierunkiem Jerzego Zblewskiego z Ostrzyc i kuchnią regionalną w wykonaniu pań z KGW w Pępowie. Kolejna seans filmowy zaplanowano na czwartek 28 lipca. Wtedy wyemitowany zostanie film w reżyserii Wiesława Kwapisza pt. “Aleksandra Labudy portret kaszubski”. Zaś w środę 3 sierpnia uczestnicy festiwalu będą mieli okazję obejrzeć film o znanym na Kaszubach śp. Danielu Czapiewskim. Nosi on tytuł “Mocarz”, a jego reżyserami są Tadeusz Litowczenko i Stanisław Kalisz. Tego dnia gościem specjalnym festiwalu będzie Mariusz Szmidka, redaktor naczelny “Dziennika Bałtyckiego”, który miał duży wpływ na scenariusz tego filmu i jego powstanie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki