Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwalu „Dźwięki Północy” w Gdańsku [4-8.07.2018]. Folk, szwedzka fika, czyli słodka sjesta oraz warsztaty [program]

opr. szal
Maarja Nuut + Ruum  jest estońską skrzypaczką i wokalistką. Jej muzyka stanowi połączenie tradycyjnych melodii tanecznych, piosenek i opowieści z muzyką elektroniczną na żywo. W powstałym w ten sposób pejzażu dźwiękowym minimalizm i muzyka eksperymentalna miesza się z tradycyjną europejską muzyką ludową z okresu przedwojennego. Dzięki współpracy artystki z estońskim kompozytorem muzyki elektronicznej Hendrikiem Kaljujärvem jej hipnotyzująca muzyka akustyczna została wzbogacona o ostrzejsze dźwięki elektroniczne.
Maarja Nuut + Ruum jest estońską skrzypaczką i wokalistką. Jej muzyka stanowi połączenie tradycyjnych melodii tanecznych, piosenek i opowieści z muzyką elektroniczną na żywo. W powstałym w ten sposób pejzażu dźwiękowym minimalizm i muzyka eksperymentalna miesza się z tradycyjną europejską muzyką ludową z okresu przedwojennego. Dzięki współpracy artystki z estońskim kompozytorem muzyki elektronicznej Hendrikiem Kaljujärvem jej hipnotyzująca muzyka akustyczna została wzbogacona o ostrzejsze dźwięki elektroniczne. mat. prasowe NCK/ Renee Altrov
4 lipca rozpoczyna się w Gdańsku 34. edycja Festiwalu „Dźwięki Północy”, która potrwa do niedzieli, 8 lipca. Miejscami festiwalowymi będą Centrum św. Jana oraz Ratusz Staromiejski w Gdańsku. W programie imprezy dominują koncerty czołowych artystów folkowych z Polski, Szwecji, Norwegii oraz Finlandii. Ważną częścią Festiwalu jest program edukacyjny – warsztaty tańca i śpiewu oraz zabawy taneczne. Ponadto w tym roku organizatorzy przygotowali niespodziankę – wydarzenie związane ze skandynawskimi kulinariami. Zapraszamy na skandynawską sjestę przy kawie i słodkim smakołyku.

Festiwal „Dźwięki Północy”, organizowany przez Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku, jest jednym z najstarszych i najważniejszych festiwali folkowych w Polsce. Impreza popularyzuje współczesną muzykę folkową zapewniając przestrzeń dla eksperymentu, ale także wiernej kontynuacji tradycji. Na festiwalowej scenie występowali zarówno debiutanci, jak i uznane gwiazdy gatunku.W ramach Festiwalu organizowane są koncerty, warsztaty tańca, śpiewu, rękodzieła, zabawy taneczne, projekcje filmów, spotkania i prezentacje.

Wykonawcy

Rim (Szwecja/Norwegia)
Członkami tej grupy są czołowi muzycy z Norwegii i Szwecji, którzy kreują świat pełen zabawy, wypełniony rytmiczną muzyką taneczną. Rim w swojej interpretacji tradycyjnej muzyki skandynawskiej, oferuje połączenie muzyki eksperymentalnej i improwizacji.

WoWaKin (Polska)
Specjalizuje się w muzyce folkowej, łącząc ludowe brzmienie z nowoczesną aranżacją. Licznie nagradzany zespół, tworzący energetyczną mieszankę muzyki opartej na tradycji z brawurową improwizacją. Przedstawiciel Polski na targach Womex 2017.

Maria Kalaniemi (Finlandia)
Wybitna fińska akordeonistka zagra w Gdańsku po raz pierwszy, tym razem w towarzystwie Eero Grundströma, znakomitego harmonisty znanego z grupy Svӓng. Duet zaprezentuje utwory z najnowszej płyty artystki - „Svalan”, zainspirowanej bogatą naturą Północnej Karelii.

Sutari (Polska)
Siła trzech kobiecych talentów, temperamentów i głosów, które z tradycyjnych polskich pieśni wydobywają kujawski swing. Drugi album „Osty” to muzyczna opowieść, zawieszona pomiędzy baśnią a życiem realnym. Artystki sięgają po pieśni ludowe, by z właściwą sobie wrażliwością i wyobraźnią opowiedzieć o otaczającym je świecie z perspektywy kobiety.

Ahlberg, Ek & Roswall (Szwecja)
Wirtuozeria, pomysłowe aranżacje i starannie dobrany repertuar sprawiły, że Ahlberg, Ek & Roswall to obecnie jedna z najpopularniejszych grup na szwedzkiej scenie folkowej. Ich repertuar opiera się na tradycyjnych melodiach „polski” ze regionów Skanii i Medelpad oraz własnych kompozycjach.

Księżyc (Polska)
Legendarna formacja powstała na początku lat 90. XX w. i reaktywowana w 2014 r. Grupa wywodzi się z Teatru Poga, a teatralno-performatywny charakter jest wciąż obecny podczas jej występów. Teksty piosenek odwołują się do różnych aspektów symboliki księżyca i są podróżą w świat mrocznych baśni, surrealistycznych wizji i czarnego humoru. Dotychczas zespół wydał zaledwie 3 płyty: Nów (1993), Księżyc (1996) oraz Rabbit Eclipse (2015).

Nanook of the North (Polska)
Duet tworzą Stefan Wesołowski i Piotr Kaliński (Hatti Vatti) – dwaj uznani muzycy, których współpraca w roli kompozytorów układa się równie idealnie jak akustyczne i elektroniczne dźwięki ich kompozycji. Muzyczny projekt przywołuje bogactwo obrazów, scenariuszy i klimatów podobnie jak kolejne sceny, będącego inspiracją, klasycznego filmu niemego w reżyserii Roberta J. Flaherty’ego z 1922 r.

Burónka (Polska)
Projekt zrodzony z fascynacji wokalną tradycją Kurpiów Puszczy Zielonej. Współczesny język wypowiedzi muzycznej, splata się tu z głęboko osadzonym w tradycji podejściem do prowadzenia narracji wokalnej. Laureat Festiwalu Polskiego Radia Nowa Tradycja 2017 - II nagroda „za sugestywne przekazanie charakteru pieśni kurpiowskich” oraz Nagroda Publiczności „Burza Braw”.

Maarja Nuut + Ruum jest estońską skrzypaczką i wokalistką. Jej muzyka stanowi połączenie tradycyjnych melodii tanecznych, piosenek i opowieści z muzyką elektroniczną na żywo. W powstałym w ten sposób pejzażu dźwiękowym minimalizm i muzyka eksperymentalna miesza się z tradycyjną europejską muzyką ludową z okresu przedwojennego.
Dzięki współpracy artystki z estońskim kompozytorem muzyki elektronicznej Hendrikiem Kaljujärvem jej hipnotyzująca muzyka akustyczna została wzbogacona o ostrzejsze dźwięki elektroniczne. Hendrik Kaljujärv aktywnie udziela się w różnych formach artystycznych, tworząc oprawę dźwiękową i podkład muzyczny do spektakli teatralnych i instalacji.
Muzycy wspólnie poszukują nowych rozwiązań, poszerzając pejzaże dźwiękowe z ostatniego albumu Maarji „Une melees”, który ukazał się wiosną 2016 r. i zdobył uznanie na całym świecie.
www.maarjanuut.com

34. Festiwal „Dźwięki Północy”
Gdańsk, 4-8 lipca 2018

Program

4.07.2018 (środa)
Ogródek przy Ratuszu Staromiejskim
19.00-22.00 Potańcówka

5.07.2018 (czwartek)
Centrum św. Jana
19.00 Burónka (POL)
20.30 Rim (NOR/SWE)
22.00 Maarja Nuut + Ruum (EST)

6.07.2018 (piątek)
Centrum św. Jana
19.00 WoWaKin (POL)
20.30 The Jietna project (NOR)
22.00 Księżyc (POL)


7 lipca 2018 (sobota)

Ratusz Staromiejski
19.00 Sutari (POL)
20.30 Ahlberg, Ek & Roswall (SWE)

Miejsce – tbc
22.00-01.00 Potańcówka

8 lipca 2018 (niedziela)
Centrum św. Jana
19.00 Maria Kalaniemi (FIN)
20.30 Nanook of the North (POL)

Warsztaty i wydarzenia towarzyszące:
4-7 lipca 2018 r. (środa-sobota)
Ratusz Staromiejski
Warsztaty tańca: 10.00-13.30
Warsztaty śpiewu: 15.00-18.30
7-8 lipca 2018 r. (sobota-niedziela)
Szwedzka Fica
Ogródek przy Ratuszu Staromiejskim
12.00-17.00 (sobota) i 12.00-15.00 (niedziela)

Miejsca:
Centrum św. Jana, ul. Świętojańska 50, Gdańsk
Ratusz Staromiejski w Gdańsku, ul. Korzenna 33/35
Szczegółowe informacje: www.dzwiekipolnocy.pl
oraz www.facebook.com/Festiwal-Dźwięki-Północy-Festival-Sounds-of-the-North-129741763709661
Bilety www.interticket.pl.

Szwedzka FIKA? Smacznego!

Szwedzka fika to smakowite wydarzenie towarzyszące 34. Festiwalowi Dźwięki Północy. To cztery litery, w których zawiera się Szwedów nieograniczone zamiłowanie do kawy, słodkich wypieków i małej przerwy od wszystkiego. Każda okazja do fiki jest dobra, a wszystkie okoliczności sprzyjające. Fikę można praktykować w pracy, na mieście i w domu, z kimś kogo zna się bardzo dobrze albo prawie wcale. Przerwa na kawę nie jest szwedzkim odkryciem, ale fika to coś więcej niż picie kawy zagryzanej kannelbulle (cynamonowa drożdżówka).

Fika w Szwecji urasta do rangi instytucji społecznej. To czas, kiedy można pogadać i wszystko inne może leżeć odłogiem. Fika w pracy jest święta, projekty i raporty mogą zaczekać, nie wypada nie pojawić się na organizowanej fice. A powodów do niej nigdy nie brakuje. Rozpoczęcie i zakończenie pracy, czyjeś urodziny, adwent, fika przed urlopem i po urlopie. Każde możliwe święto. Brak okazji też jest dobrą okazją, bo przecież już tak dawno nie było fiki. Bez kawy nie ma fiki, kawa jest w Szwecji święta, pije się ja litrami.

Fikabröd albo bullar, czyli drożdżówki z cynamonem, kardamonem bądź inne mniej ortodoksyjnie szwedzkie wypieki, to drugi obowiązkowy element fiki (w sytuacjach awaryjnych można się ratować ciasteczkami Ballerina, dostępnymi w każdym spożywczym). No i towarzystwo, bez towarzystwa nie ma fiki, w końcu rzecz się sprowadza do tego żeby pogadać, poplotkować, ponarzekać (po skandynawsku, czyli nigdy wprost). Po prostu pobyć razem przy kawie.

Słowniczek:
Fika – to fika, fiki się nie tłumaczy
Fikadags – „czas na fikę”
Fikabröd – słodkie wypieki konsumowane podczas fiki
Förmiddags fika – fika przed południem
Eftermiddags fika – fika po południu
Adventsfika – fika podczas adwentu, kiedy je się cos słodkiego z szafranem i podziwia dekoracje świąteczne gospodarza
Julbaksfika – świąteczna fika, zazwyczaj w pierwszy weekend adwentu kiedy piecze się wspólnie i w dużych ilościach.
(www.blog-hygge.com)

Ska vi fika? Oczywiście! Urządźmy sobie fikę podczas Festiwalu „Dźwięki Północy”! Zrelaksujmy się, porozmawiajmy i cieszmy się zwariowaną polsko-szwedzką improwizacją kulinarno-kulturalną w czasie wspaniałego letniego pobytu w Gdańsku!

7 lipca 2018 r. w godz. 12.00 – 17.00
8 lipca 2018 r. w godz. 12.00 – 15.00
Ogródek przy Ratuszu Staromiejskim, ul. Korzenna 33/35, 80-851 Gdańsk

Organizator: Nadbałtyckie Centrum Kultury
Partnerzy: SB FICA, Korrö, 34. Festiwal Dźwięki Północy

Zobacz też: Przegląd najważniejszych wydarzeń tygodnia na Pomorzu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki