Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Supernowoczesne łóżka do Centrum Medycyny Inwazyjnej

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
Hillroom
Aż 311 supernowoczesnych, amerykańskich łóżek za ponad 7 mln zł zakupił Gdański Uniwersytet Medyczny dla nowo budowanego szpitala - Centrum Medycyny Inwazyjnej. A to oznacza, że inwestycja idzie zgodnie z planem i ma ogromne szanse zdobyć tytuł najszybciej zbudowanego szpitala w Polsce.

Kliniki zabiegowe z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego przeprowadzą się do CMI późną jesienią tego roku.

Dlaczego wybór padł akurat na łóżka amerykańskie?
- Zdecydowały o tym wyniki przetargu - tłumaczy Marek Langowski, kanclerz GUMed. Kontrakt na dostawę 311 łóżek jednego z najlepszych producentów na świecie, amerykańskiej Hill Rom, wygrała firma Richter Med SA. Łóżka z USA przyjadą do Gdańska we wrześniu. - Wszystkie łóżka są elektrycznie sterowane, co oznacza, że pacjent, który chce zmienić pozycję, nie będzie musiał wołać pielęgniarki - tłumaczy kanclerz Langowski. Wśród nich są jednak łóżka- rarytasy, przeznaczone dla pacjentów intensywnej terapii. "Wyginają" się praktycznie w każdą stronę, wyposażone są w podłączenia do aparatury i kroplówek, mają funkcję unieruchamiania, masowania, a nawet "oklepywania" chorego. Na polecenie anestezjologa zważą go, by łatwiej było dobrać dla pacjenta odpowiednią porcję leku.

Dzięki pneumatycznym materacom można regulować ich twardość, a tym samym zapobiegać odleżynom, na które narażone są szczególnie osoby przewlekle chore. Leżącego na takim łóżku pacjenta nie trzeba nawet transportować na badania rentgenowskie. Wystarczy włożyć w specjalny tunel kasetę, przystawić przenośny aparat RTG i pstryknąć zdjęcie.  W sumie rozstrzygnięto już 21 przetargów na wyposażenie Centrum Medycyny Inwazyjnej, kilkanaście kolejnych jest w toku. Nowy szpital GUMed będzie wręcz "naszpikowany" medyczną aparaturą najnowszej generacji. Termin zakończenia wszelkich prac budowlanych wyznaczono na 17 września. Kilka tygodni później zacznie się przeprowadzka klinik z ponad stuletnich budynków UCK. Do nowej siedziby przeniosą się kliniki - okulistyczna, neurochirurgii, chirurgii ogólnej, onkologicznej , urazowej i plastycznej, laryngologia, urologia, torakochirurgia (czyli chirurgia klatki piersiowej) oraz gastroenterologia.

Centrum Medycyny Inwazyjnej składać się będzie z pięciu budynków. Do budynku A przeprowadzą się wszystkie poradnie przyszpitalne, pracownie endoskopii i bronchoskopii, powstanie tam również oddział chirurgii jednego dnia. Na II piętrze znajdzie się oddział pooperacyjny oraz OIOM. Na IV - oddział transplantacji szpiku. W budynku B będzie KOR, czyli Kliniczny Oddział Ratunkowy, Zakład Radiologii oraz blok operacyjny z 15 (!) salami. W budynkach C1, C2 i C3 rozlokują się poszczególne kliniki, w budynku D znajdą się sale wykładowe i seminaryjne oraz restauracja. W podziemiu - garaż na 187 samochodów pracowników, obok szpitala - parking dla pacjentów na sto miejsc. Pierwszych pacjentów szpital przyjmie już w listopadzie tego roku.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki