Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorze: Przystanki PKM mają swoje nazwy

Krzysztof Wolsztyński
G. Mehring
Strzyża, Niedźwiednik, Brętowo, Jasień, Kiełpinek, Matarnia, Port Lotniczy, Banino. Tak będą się nazywać przystanki Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, które zostaną wybudowane na linii Gdańsk Wrzeszcz - Rębiechowo. Takie są wyniki plebiscytu "przystankowego", zorganizowanego wspólnie przez "Dziennik Bałtycki" i PKM SA.

Uroczyste rozstrzygnięcie plebiscytu, w którym oddano łącznie prawie 50 tys. głosów, miało miejsce w sobotę w Gdańsku, podczas rajdu pieszego "śladem budowy PKM". Choć w przypadku kilku przystanków rywalizacja była bardzo zacięta i zwycięstwo ważyło się do ostatnich dni głosowania, to jednak przyszli pasażerowie PKM byli raczej zgodni. Woleli, żeby przystanki nowej kolei nazywały się tak jak dzielnice, na terenie których będą położone, a nie tak jak sąsiadujące z przystankami ulice. Dokładnie w taki sam sposób nazwana jest zdecydowana większość przystanków SKM na terenie Trójmiasta, "od dzielnic" nazywa się też większość przystanków kolejowych na terenie innych dużych miast Polski. Czy nazwy wskazane przez Czytelników będą ostateczne i tak właśnie nazwane zostaną przystanki nowej kolei? Szefowie spółki PKM SA stoją na stanowisku, że tak, chyba że "pojawi się nowa, ważna społecznie inicjatywa", która spowoduje, że nad nazwą któregoś z przystanków trzeba się będzie pochylić jeszcze raz.

Do rozpatrzenia będzie m.in. kwestia, czy ostatni przystanek na linii PKM, który zostanie zbudowany na granicy Gdańska, powinien nazywać się "Gdańsk Banino" czy po prostu "Banino".

- To dobrze, że plebiscyt cieszył się tak dużym zainteresowaniem. Natomiast jeśli chodzi o wyniki, to nad niektórymi nazwami trzeba się jeszcze zastanowić - zastrzega Adam Kaszubowski, szef Pomorskiego Stowarzyszenia Sympatyków Transportu Miejskiego, które razem z redakcją "DB" i spółką PKM SA organizowało rajd "śladem budowy PKM". W sobotnim przemarszu, mimo nie najlepszej pogody, wzięło udział ok. stu osób. Wśród nich był m.in. Lech Żurek, radny wojewódzki.
- PKM jest moim zdaniem jedną z dwóch najważniejszych inwestycji o charakterze metropolitalnym. Drugą taką inwestycją jest system sterowania ruchem drogowym w Trójmieście TRISTAR. Nowa kolej jest też wyjściem naprzeciw temu, czego bardzo brakuje w Polsce, czyli szynowym połączeniom lotnisk z centrami miast - mówi Żurek.

Pierwszy odcinek PKM, od wsi Rębiechowo do Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy, ma być gotowy tuż przed Euro 2012. Cała linia z Wrzeszcza do Rębiechowa powinna zostać otwarta wiosną 2015.

Wyniki głosowania

W plebiscycie na wybór nazw przystanków Pomorskiej Kolei Metropolitalnej oddano w sumie 47 902 głosy. Czytelnicy mogli głosować na trzy sposoby - na kuponach, przez SMS-y i poprzez sondę internetową. Poniższe wyniki są sumą wszystkich trzech głosowań.
- Przystanek 1. Gdańsk Strzyża - 4424 (48,8 proc. głosów oddanych w sumie na ten przystanek), Gdańsk Strzyża Uniwersytet 2413 (26,6 proc.), Gdańsk Abrahama 2231 (24,6 proc.).
- Przystanek 2. Gdańsk Niedźwiednik 2405 (72,5 proc.), Gdańsk Słowackiego 548 (16,5 proc.), Gdańsk Rondo de La Salle 362 (11 proc.).
- Przystanek 3. Gdańsk Brętowo 1988 (49 proc.), Gdańsk Morena 1786 (44 proc.), Gdańsk Rakoczego 279 (7 proc.).
- Przystanek 4. Gdańsk Jasień 4627 (49 proc.), Gdańsk Myśliwska 3106 (32,9 proc.), Gdańsk Wróbla Staw 1710 (18,1 proc.).
- Przystanek 5. Gdańsk Kiełpinek 2115 (72,7 proc.), Gdańsk Kiełpinek Centrum Handlowe 417 (14,3 proc.), Gdańsk Obwodnica Trójmiasta 376 (13 proc.).
- Przystanek 6. Gdańsk Matarnia 2254 (70,9 proc.), Gdańsk Matarnia Centrum Handlowe 519 (16,3 proc.), Gdańsk Budowlanych 408 (12,8 proc.).
- Przystanek 7. Gdańsk Port Lotniczy 1771 (49 proc.), Gdańsk Lotnisko 1313 (41,3 proc.), Gdańsk Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy 527 (9,7 proc.).
- Przystanek 8. Gdańsk Banino 6881 (55,8 proc.), Gdańsk Rębiechowo Wschód 4854 (39,4 proc.), Gdańsk Barniewicka 588 (4,8 proc.).

Zapraszamy do odbioru nagród

Lista osób, które wzięły udział w plebiscycie na wybór nazw przystanków PKM i wylosowały zestawy upominków "Dziennika Bałtyckiego" i spółki PKM SA.

Piotr Wojtowicz (Gdynia), Artur Rojek (Gdańsk), Roman Rekowski (Gdańsk), Henryka Gołąb (Gdańsk), Tadeusz Góźdź (Gdańsk), Jacek Rewczuk (Gdańsk), Przemysław Juc (Gdańsk), Maria Prokopowicz (Gdańsk), Piotr Osiecimski (Gdańsk), Paweł Januszkiewicz (Gdańsk), Anna Popiołek (Gdańsk), Maria Bernolak-Szczypior (Gdańsk), Anna Tomczyk (Gdańsk), Irena Zieland (Gdańsk), Bernard Dymowski (Gdańsk).

Zwycięzcom gratulujemy - osoby, które nie odebrały nagród podczas sobotniego rajdu, zapraszamy po ich odbiór od środy, 25 maja do Biura Konkursów w gdańskiej redakcji "Dziennika Bałtyckiego".

Czytaj także:
Internetowy plebiscyt na nazwy przystanków PKM

Przystanki PKM na Politechnice Gdańskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki