Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Przychodnia "Morena" wygrała konkurs

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
W okresie infekcji pomocy w Przychodni "Morena" szuka nawet  100 chorych dziennie
W okresie infekcji pomocy w Przychodni "Morena" szuka nawet 100 chorych dziennie Grzegorz Mehring
Niepubliczna Przychodnia "Morena" pełnić będzie dyżury nocne i świąteczne dla mieszkańców czterech dużych dzielnic Gdańska. Zgodnie z najnowszymi ustaleniami Narodowego Funduszu Zdrowia, po medyczną pomoc może się tu udać każdy chory, niezależnie od miejsca zamieszkania. Po raz pierwszy w swej historii NFZ zakontraktował tego rodzaju opiekę dla pacjentów, znosząc przy tym rejonizację.

NZOZ Przychodnia "Morena" pełni dyżury nocą, w weekendy i dni wolne od pracy od dawna, ale do tej pory była "podwykonawcą" tego rodzaju usług dla Nadmorskiego Centrum Medycznego. Tym razem wystartowała w konkursie pomorskiego NFZ samodzielnie. I wygrała.

- Obejmiemy opieką 50 tys. mieszkańców Gdańska z Moreny, Suchanina, Wzgórza Mickiewicza oraz Siedlec - wylicza Danuta Wasilewska-Zienkiewicz, dyrektor placówki. Przychodnia nie odmówi jednak lekarskiej porady również żadnemu innemu pacjentowi (nawet z Krakowa), bo tego wymaga teraz NFZ.

- Chorych przyjmować będzie zespół złożony z lekarza oraz pielęgniarki - tłumaczy dyrektor Wasilewska-Zienkiewicz. W newralgicznych godzinach, czyli między 19 a 22, będzie ich wspierał lekarz pediatra, bo w tym czasie zgłasza się wielu rodziców z chorymi dziećmi. Zgodnie z wytycznymi NFZ, placówka oferująca mieszkańcom pomoc nocną i świąteczną musi realizować również wyjazdy lekarza i pielęgniarki do domu chorego, gdy nie jest on w stanie dotrzeć do przychodni.

- Nie wyobrażam sobie, by jeden dyżurujący lekarz jednocześnie przyjmował chorych na miejscu i realizował wezwania domowe - twierdzi dyrektor "Moreny". Ponieważ o wygranej w konkursie pomorskiego NFZ dowiedziała się wczoraj w południe, dopiero w najbliższych dniach przygotuje wraz z zarządem plan nocnej i świątecznej pomocy, który będzie satysfakcjonujący dla mieszkańców.
Na co może liczyć pacjent w dyżurującej przychodni?

- Na pomoc w przypadku nagłego zachorowania i nagłego pogorszenia zdrowia - tłumaczy dr Barbara Pawłowska, zastępca dyrektora Nadmorskiego Centrum Medycznego ds. medycznych. Lekarz musi mieć biurko, słuchawki i receptariusz. Ponadto aparat EKG, ciśnieniomierz, otoskop do oglądania ucha, zestaw pierwszej pomocy i zestaw przeciwwstrząsowy. Przy podejrzeniu zawału serca czy udaru mózgu powinien natychmiast wezwać karetkę, która zawiezie chorego na oddział ratunkowy do szpitala.

- W razie choroby wolę nie ryzykować i jadę prosto na oddział ratunkowy do szpitala - przyznaje jeden z mieszkańców Moreny.

Oto lista placówek, w których mieszkańcy Trójmiasta znajdą pomoc lekarską w nocy (od 18 do 8 rano), w soboty, niedziele oraz święta - przez całą dobę:
Gdańsk
* Przychodnia Nadmorskiego Centrum Medycznego, ul. Majewskich 26
* Przychodnia NCM "Polanki", ul. Polanki 7
* Przychodnia NCM "Świętokrzyska", ul. Świętokrzyska 4
* NZOZ Przychodnia "Aksamitna", ul. Aksamitna 1
* NZOZ Przychodnia "Morena", ul. Jaśkowa Dolina 105
Gdynia
* NZOZ "Śródmieście", ul. Białowieska 1
* NZOZ "Śródmieście", ul. Żwirki i Wigury 14
Sopot
* Wyniki konkursu NFZ ogłosi w piątek, 25 lutego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki