Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bazylika Mariacka: Prawdziwa korona miasta Gdańska

Krystyna Ostrowicka
Do wnętrza bazyliki Mariackiej prowadzi 7 bram, każda z innej uliczki
Do wnętrza bazyliki Mariackiej prowadzi 7 bram, każda z innej uliczki G. Mehring
Popularnie zwany bazyliką Mariacką kościół parafialny Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny to z pewnością jedna z najpiękniejszych świątyń na całym Pomorzu. Nie każdy wie, że jest to również największa ceglana świątynia świata.

- Historia bazyliki Mariackiej jest niezwykle ciekawa i pouczająca - podkreśla ks. infułat Stanisław Bogdanowicz, który jest już od ponad 30 lat proboszczem parafii WNMP.

- Z miejscem tym wiąże się wiele pięknych legend - dodaje duchowny, który w wolnym czasie zajmuje się opisywaniem m.in. historii niezwykłej bazyliki.
Świątynię tę budowano etapami, przez blisko 160 lat. W XII wieku w miejscu dzisiejszej bazyliki znajdował się drewniany kościół. W 1343 roku wydano tzw. przywilej lokacyjny, który przewidywał budowę kościoła parafialnego. Wieżę, której grubość murów sięga w niektórych miejscach nawet do dwóch metrów, doprowadzono wówczas jedynie do wysokości dachu. Krzyżacy nie chcieli się bowiem zgodzić, by jakakolwiek budowla przewyższała wieżę ich zamku.

Po zwycięskiej bitwie pod Grunwaldem król Władysław Jagiełło nadał Radzie Miasta prawo patronatu nad świątynią. Dopiero po usunięciu Krzyżaków kontynuowano podwyższanie wieży do dzisiejszych rozmiarów. Budowniczy Henryk Henzel w 1502 roku położył ostanią cegłę w sklepieniu, kończąc ponadpółwiekową historię budowy kościoła.

Pod koniec II wojny światowej gdańscy konserwatorzy zdemontowali wystrój wnętrza świątyni i wywieźli go z kościoła - do dziś trwają starania o odzyskanie niektórych cennych dzieł z zasobów bazyliki. W 1945 roku na skutek działań wojennych kościół uległ bardzo poważnym zniszczeniom. Od 1952 roku rozpoczęto odbudowę świątyni. Rok później ksiądz Jan Cymanowski dokonał aktu poświęcenia kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz odprawił w nim pierwszą mszę św. po niemal 400 latach przerwy.

Dziś bazylika Mariacka nosząca miano kontrkatedry i bazyliki mniejszej jest parafią liczącą sobie nieco ponad trzy tysiące wiernych.
- Parafian mamy niewielu, jednak co roku odwiedzają nas rzesze turystów, bowiem bazylikę z pewnością zaliczyć można do jednej z najznakomitszych wizytówek miasta - podkreśla ks. Bogdanowicz.

Jedne z najcenniejszych zabytków we wnętrzu bazyliki to m.in. kopia "Sądu Ostatecznego" Hansa Memlinga.
W artykule wykorzystano informacje ze strony www.bazylikamariacka.pll.

Kaplica, pieta i zegar

To miejsce szczególne dla wszystkich osób, których bliscy pracują na morzu. Przy Kaplicy Ludzi Morza wznoszone są modlitwy o szczęśliwy powrót marynarzy, a także prośby o zbawienie dusz osób zaginionych na morzu.

Kaplicę tę ufundował żeglarz. Było to wotum wdzięczności za uratowanie życia. Podobno gdy żeglarz walczył z żywiołem, a jego jacht był już niemal w szczątkach - miał złamany maszt i pourywane żagle, marynarzowi ukazała się Matka Boża, niosąc mężczyźnie nadzieję na ocalenie.
Dziękując Bogu i Maryi za łaskę darowanego życia, żeglarz ufundował budowę tej kaplicy.

We wnętrzu bazyliki mieści się również Pieta z około 1410 roku, a także niezwykły zegar astronomiczny, który w latach 1464-1470 wykonał Hans Duringer.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki