Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fabryka Izery w Jaworznie rusza? Polaków wesprą Chińczycy. Czeka nawet do 50 tys. więcej nowych miejsc pracy

Danuta Pałęga
Danuta Pałęga
Choć informacje dotarły do nas drogą nieoficjalną, liczby robią ogromne wrażenie i wywołują niemałą sensację!
Choć informacje dotarły do nas drogą nieoficjalną, liczby robią ogromne wrażenie i wywołują niemałą sensację! arch
We wtorek, 30 stycznia, otrzymaliśmy zaskakujące informacje dotyczące fabryki produkującej samochody elektryczne Izera, która powstać ma w Jaworznie. ElectroMobility Poland wesprą Chińczycy! Dzięki tej współpracy uda się znacząco zwiększyć liczbę produkcji pojazdów, a także (u kooperantów), nawet o 50 tysięcy liczbę miejsc pracy.

Fabryka Izery w Jaworznie. Wsparcie Chińczyków, zwiększona produkcja i nawet do 50 tys. więcej miejsc pracy?

Choć informacje dotarły do nas drogą nieoficjalną, liczby robią ogromne wrażenie i wywołują niemałą sensację! Okazuje się bowiem, że planowana na 2024 rok fabryka samochodów elektrycznych Izera, zlokalizowana w Jaworznickim Obszarze Gospodarczym, ma otrzymać wsparcie z Chin.

Mowa nie tylko o fachowym doradztwie, ale realnej produkcji chińskich samochodów w Jaworznie. Powstały projekt, analizowany tymczasem przez rząd, zakłada zwiększenie liczby wyprodukowanych samochodów ze 100 do 300 tysięcy rocznie.

- Z Geely jako fabryką aut i chińskich i Izery, będzie produkowanych w sumie 300 tys. samochodów rocznie, zamiast 100 tys. jak informowano wcześniej - mówi nasz informator.

To nie koniec sensacyjnych doniesień. Dzięki polsko-chińskiej współpracy w fabryce powstanie więcej miejsc pracy. Szacuje się, że u kooperantów ma ich być nawet do 50 tys., co stanowi trzykrotnie wyższe wartości niż początkowo informowano.

- 7 tys. zamiast 2 tys. to liczba zatrudnionych w fabryce. I nawet 50 tys. nowych miejsc pracy w firmach powiązanych (komponenty, serwis – branża motoryzacyjna). Wcześniej mówiono o kilkunastu tysiącach - dodaje informator.

- Oferta pracy w Izerze będzie kierowana do osób mieszkających w promieniu ok. 50 km od Jaworzna. Obejmuje to aglomerację śląską oraz obszar zachodniej Małopolski, łącznie z Krakowem - mówi Sławomir Bekier, członek zarządu ds. finansowych w ElectroMobility Poland.

Osoba przekazująca nam te wciąż jeszcze poufne informacje, podkreśla, że dzięki zmianom Jaworzno i region urosną do rangi jednego z największych w Europie w zakresie produkcji aut elektrycznych. Zważając na stopniowe wygasanie fabryki samochodów w Bielsku-Białej, Izera to ogromna szansa dla województwa śląskiego i Polski w branży automotive.

- Jedno miejsce pracy w branży, po zmianie projektu i włączeniu do współpracy Chińczyków, utworzy 3 nowe. 8 na 10 części jest zupełnie nowych w elektrykach. Branża spalinowa musi się przekwalifikować - relacjonuje informator.

Cały rewolucyjny projekt nowej Izery jest obecnie na etapie rozważania go przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Przede wszystkim musi przejść audyt. Rozmawiający z Dziennikiem Zachodnim informator przekonuje jednak, że Izera jest na to w pełni gotowa.

Skontaktowaliśmy się telefonicznie z ElectroMobility Poland z prośbą o komentarz w tej sprawie.

- Na ten moment w przedsiębiorstwie nie toczą się żadne audyty. Przyszłość projektu jest teraz w rękach rządu, na którego decyzje czekamy. Wszystko zależy od rządzących - powiedział nam Paweł Tomaszek, rzecznik prasowy EMP.

Przypomnijmy, że w listopadzie 2023 roku zakończono drugą fazę projektową realizowaną we współpracy z Geely i Pininfariną związaną z pierwszym samochodem z gamy modelowej Izery. Etap ten ostatecznie potwierdził szczegółowe założenia techniczne, wykonalność oraz model biznesowy przedsięwzięcia.

Z łącznej kwoty dotychczasowego finansowania projektu (500 milionów złotych) firma wydała ok. 277 milionów, z czego ponad trzy czwarte (78%) zostało przeznaczone na prace projektowe i przygotowanie inwestycji.

- Założenia biznesowe naszego projektu pozostają aktualne, rośnie jego wartość i skala. Wszystkie dotychczasowe zobowiązania wynikające z harmonogramu prac zostały spełnione w terminie. Mamy gotowy plan na następne etapy projektu. Oczywiście przed nami wciąż wiele wyzwań, ale najważniejsza, z punktu widzenia osiągania dalszych celów, jest teraz stabilność, także finansowa, oraz konsekwencja w działaniu. Przedsięwzięcia takie jak Izera są realizowane w perspektywie wieloletniej - mówił jeszcze w grudniu 2023 Piotr Zaremba, prezes ElectroMobility Poland.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera