Euro 2016: Niemcy zagrają z Hiszpanią w finale!

Artur Bogacki (AIP), ŁŻ
Michal Gaciarz / Polska Press
W wielkim finale mistrzostw Europy naprzeciwko siebie staną Niemcy i Hiszpanie. Drużyny te w swoich półfinałach pokonały kolejno Norwegów i Chorwatów.

Awans do strefy medalowej rozgrywanego w Polsce turnieju zarówno dla Niemców jak i Norwegów ogromny sukces. Norwegowie nigdy wcześniej nie byli w czwórce na Euro (najlepszy wynik to 6. lokata, dwa lata temu zajęli 14. miejsce), a teraz wcześniej pokonali m.in. Chorwację, Francję i Polskę.

Niemcy, którzy mają piękne tradycje - złoto ME 2004 i MŚ 2007 - dawno nie smakowali sukcesu (nie grali na poprzednich ME), teraz już wywalczyli przynajmniej srebrny medal.Spotkanie półfinałowe dostarczyło ogromnych emocji. Młode drużyny stworzyły w Krakowie świetne widowisko, a rozstrzygnięcie padło kilka sekund przed końcem dogrywki.Niemcy w I połowie prowadzili już 9:5 (16 min), ale po przerwie na żądanie Skandynawowie szybko odrobili stratę (12:12 w 26 min).

Po przerwie objęli prowadzenie, i to gdy grali w osłabieniu - po przechwycie w obronie Bjarte Myrhola kontrę wykończył Christian O’Sullivan (17:16). Niemcy później przez chwilę byli w lepszej sytuacji (20:21), ale zazwyczaj musieli gonić wynik. Norwegowie prowadzili najwyżej 2 golami (53 min).Na 19 sekund przed końcem trafił Rune Dahmke, doprowadzając do dogrywki (w regulaminowym czasie gry Norwegowie nie potrafili już oddać rzutu).

W dodatkowych 10 minutach to Niemcy mieli inicjatywę. Na 5 sekund przed końcem zwycięskiego gola zdobył Kai Haefner - to było jego trzecie trafienie w dogrywce (łącznie uzbierał ich 5). Norwegowie nie mieli już szans na przeprowadzenie akcji.
Co ciekawe, Haefnera nie było go w kadrze, która dwa tygodnie temu rozpoczęła mistrzostwa Europy. Powołany został w zastępstwie w środę i zagrał dopiero drugi mecz! Tak samo jest z Juliusem Kuehnem, który też był wyróżniającym się zawodnikiem, zdobył 5 goli.Najlepszym graczem spotkania (MVP) spotkania został wybrany Tobias Reichmann, który na bramkę zamienił wszystkie 10 rzutów.

Z kolei drugim finalistą okazała się reprezentacja Hiszpanii, która po fantastycznym boju pokonała w Tauron Arenie w Krakowie Chorwację. Pogromcy biało-czerwonych tym razem napotkali się ze znacznym oporem rywala, które przełamać ostatecznie nie potrafili.

Spotkania o medale mistrzostw Europy odbędą się w niedzielę w Tauron Arenie Kraków - o brąz o godz. 15.30, o złoto o 17.30.

Niemcy - Norwegia 34:33 (14:13, 27:27)

Bramki: Reichmann 10, Kuehn 5, Haefner 5, Faeth 4, Pekeler 3, Dahmke 3, Wiede 2, Strobel 1, Schimdt 1 - Bjornsen 8, Jondal 5, Myrhol 5, Sagosen 4, Tonnesen 3, O’Sullivan 3, Hansen 3, Reinkind 2