Elektrownia jądrowa w Polce coraz bliżej. Jest uchwała rządu

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Na stronach wykazu prac legislacyjnych rządu opublikowano informację na temat projektu uchwały Rady Ministrów ws. budowy wielkoskalowych elektrowni jądrowych w naszym kraju.
Na stronach wykazu prac legislacyjnych rządu opublikowano informację na temat projektu uchwały Rady Ministrów ws. budowy wielkoskalowych elektrowni jądrowych w naszym kraju. pixabay
Rząd opublikował projekt uchwały ws. budowy wielkoskalowych elektrowni jądrowych w Polsce. Pierwszy tego typu obiekt wybudują u nas Amerykanie. Przewidywaną lokalizacją dla elektrowni atomowej jest „Lubiatowo-Kopalino” w województwie pomorskim.

Spis treści

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w środę, że rząd przyjął uchwałę ws. budowy elektrowni jądrowych w naszym kraju. - Widzimy wyraźnie, że musimy postawić na sprawdzone technologie, ale także na sprawdzonych partnerów (...) Po 4-5 latach bardzo intensywnej pracy zdecydowaliśmy się na technologię amerykańską – oświadczył szef rządu podczas konferencji prasowej.

- Ta uchwała, którą Rada Ministrów przyjęła, jest wyborem partnera amerykańskiego, amerykańskiej firmy Westinghouse, która ma sprawdzoną technologię – dodał.

Morawiecki podkreślił, że choć pierwsza elektrownia oparta będzie o technologię amerykańską, to „niezależnie od tej decyzji” rząd jest gotowy na projekt, który jest projektem podmiotów prywatnych – przedsiębiorcy prywatnego, przedsiębiorcy z udziałem Skarbu Państwa oraz przedsiębiorcy koreańskiego, KHNP. - To jest projekt, który będzie dotyczył budowy elektrowni jądrowej w Polsce przez koreańskiego przedsiębiorcę z udziałem przedsiębiorstw polskich – wyjaśnił.

Premier mówił także, że rząd jest otwarty na trzeci projekt w Polsce centralnej, którego dokładna lokalizacja zostanie wybrana w najbliższych miesiącach, kwartałach. - Ale widzimy, jak najbardziej przestrzeń dla tych trzech dużych projektów tradycyjnej energetyki jądrowej – tłumaczył.

Dodał, że elektrownie jądrowe charakteryzują się kosztem inwestycyjnym na początku, ale potem są źródłem taniej energii. - Jest to inwestycja nie tylko opłacalna, ale także korzystna dla środowiska naturalnego – podkreślił szef rządu.

Morawiecki wskazał, że elektrownie, to także wysoko zaawansowane nowe miejsca pracy dla polskich inżynierów i fizyków jądrowych oraz wielu polskich pracowników, którzy będą pracowali w tym sektorze.

Wsparcie dla mniejszych elektrowni

- Chciałbym przekazać ogromne wsparcie rządu dla mniejszej energetyki jądrowej - to są SMR-y czy MMR-y – zadeklarował Mateusz Morawiecki.

Podkreślił, że są technologie, co do których spółki Orlen, PGE, KGHM już toczą rozmowy z partnerami technologicznymi w krajach zachodnich. - Jesteśmy gotowi rozwijać te technologie z tymi partnerami, nadać im impuls, nadać im siłę finansową, po stronie partycypacji ze strony państwa - powiedział.

Projekt opublikowany na stronach rządu

Na stronach wykazu prac legislacyjnych rządu opublikowano informację na temat projektu uchwały Rady Ministrów ws. budowy wielkoskalowych elektrowni jądrowych w naszym kraju.

Projekt zakłada, że polski rząd wyrazi zgodę dla raportu koncepcyjno-wykonawczego dot. budowy elektrowni jądrowej. Ów raport został przygotowany na podstawie polsko-amerykańskiej umowy ws. współpracy w celu rozwoju programu energetyki jądrowej wykorzystywanej do celów cywilnych oraz cywilnego przemysłu jądrowego w Polsce. Została ona podpisana w 2020 roku.

Amerykańska technologia i pomorska lokalizacja

Projekt przewiduje także wybór technologii Westinghouse AP1000 dla budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.
Inwestor jako preferowanej lokalizację wskazał Lubiatowo-Kopalino (woj. pomorskie) ze względu na konieczność zagwarantowania odpowiedniej mocy pojedynczego reaktora oraz maksymalizacji bezemisyjnych i stabilnych mocy wytwórczych. Wybierając ją, uwzględnił również uwarunkowania krajowego systemu elektroenergetycznego i charakterystykę stosowanych w reaktorach jądrowych systemów bezpieczeństwa.

Przyspieszenie prac i mapa drogowa reaktorów

W wykazie poinformowano także, że innym kluczowym elementem projektu uchwały jest uznanie konieczności przyspieszenia przygotowania i realizacji budowy drugiej wielkoskalowej elektrowni jądrowej - bez wskazania na tym etapie technologii.
Uchwała zobowiązuje ministra właściwego ds. energii oraz podmiot nadzorujący spółkę Polskie Elektrownie Jądrowe do podjęcia działań na rzecz realizacji budowy i eksploatacji wielkoskalowych elektrowni jądrowych.

Z kolei minister właściwy ds. finansów publicznych zobowiązany będzie do współdziałania m.in. z ministrem właściwym ds. energii, w celu zapewnienia finansowania budowy wielkoskalowych elektrowni jądrowych w Polsce „w sposób umożliwiający obniżenie cen energii elektrycznej i biorąc pod uwagę interes odbiorców końcowych”.

Zgodnie z projektowaną uchwałą, minister właściwy ds. zagranicznych przekaże Amerykanom notę dyplomatyczną informującą o akceptacji CER (Concept Execution Report), czyli szczegółową mapę drogową budowy reaktorów jądrowych wykorzystujących amerykańską technologię.

Polsko-koreańskie rozmowy ws. atomu

W poniedziałek minister aktywów, wicepremier Jacek Sasin i minister handlu, przemysłu i energii Korei Płd. Lee Chang-Yang podpisali w Seulu porozumienie ws. współpracy i poparcia dla projektu budowy w Pątnowie elektrowni jądrowej w technologii koreańskiej.

W dokumencie obie strony deklarują, że dołożą starań, aby określić zakres współpracy i agendę projektu w Pątnowie, a następnie przygotują zaktualizowaną wersję porozumienia.

- Najważniejsze jest bezpieczeństwo militarne i energetyczne. Nie da się zachować niepodległości bez zapewnienia bezpieczeństwa w tych dwóch obszarach. Na tym polu współpracujemy z naszymi strategicznymi partnerami z USA i Korei – mówił w Seulu Jacek Sasin.

Dodał, że w Seulu „ziściła się idea budowy elektrowni jądrowej przez firmy polskie i koreańskie”. - Nie tylko będziemy w praktyce realizować nasze wielkie plany transformacji energetycznej, wzmocnienia niezależności energetycznej dostaw, taniej, czystej i pewnej energii do domów, ale też realizować strategiczne partnerstwo z USA i Koreą – mówił.

Jednocześnie zadeklarowano także zacieśnienie współpracy w zakresie wymiany niezbędnych informacji.
W tekście porozumienia zaznaczono, że nie tworzy ono żadnych zobowiązań w świetle prawa międzynarodowego i nie nakłada żadnych obowiązków na strony.

List Intencyjny spółek ws. elektrowni jądrowej w Pątnowie
Tego samego dnia spółki ZE PAK, PGE i koreański koncern KHNP podpisały w Seulu list intencyjny ws. opracowania planu budowy w Pątnowie elektrowni jądrowej w oparciu o koreańską technologię reaktorów APR 1400.

List podpisano w obecności wicepremiera Jacka Sasina i ministra handlu, przemysłu i energii Korei Płd. Lee Chang-Yanga. Jak podkreślono, intencją stron listu jest ocena możliwości rozwoju współpracy w ramach lokalizacji Pątnowie, gdzie znajduje się obecnie ostatnia z elektrowni na węgiel brunatny, należąca do ZE PAK.

Potencjalna współpraca ma być inicjatywą równoległą do Programu Polskiej Energetyki Jądrowej i jego uzupełnieniem. Spółki, które podpisały dokument, zamierzają wspólnie opracować plan rozwoju elektrowni jądrowej, w szczególności wykonać wstępne analizy środowiskowe, opracować wstępny budżet dla etapów: przygotowań, budowy i eksploatacji, wraz z modelem finansowym projektu. Powstać ma też wariantowy harmonogram projektu.

Wstępny plan rozwoju ma być gotowy jeszcze w 2022 r.

Pierwsza elektrownia jądrowa z użyciem technologii amerykańskiej. Co z Francją?

Rzecznik PiS Radosław Fogiel mówił w poniedziałek na antenie Radia Zet, że nasz kraj potrzebuje czystego, pewnego i stabilnego źródła energii, a takim jest energia atomowa. - Ale wybór energii atomowej, to nie są umizgi na europejskich salonach, tylko to jest naprawdę bardzo istotna decyzja, również o charakterze strategicznym, budująca również sojusze - zauważył. - Nie mówimy o realizacji projektów z funduszy europejskich, tylko mówimy o zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego Polsce, a być może nawet w pewnym stopniu naszej części Europy – dodał.

Rzecznik dopytywany, czy kontrakt z Francuzami jest jeszcze możliwy, powiedział, odparł, że na razie „jest decyzja, że pierwsza elektrownia jądrowa będzie budowana przy użyciu technologii amerykańskiej Westinghouse”. - Jasno mówimy, że chcemy dwie elektrownie, sprawa jest otwarta, piłka jest w grze – podkreślił.

od 7 lat
Wideo

Młodzi często pracują latem. Głównie bez umowy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu