MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Edukacyjne nowinki

Lucyna Puzdrowska
Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie przygotowało publikacje, które mają pomóc uczniom i nauczycielom

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie wydało nowy podręcznik do nauki języka kaszubskiego dla gimnazjalistów. Autorkami publikacji „W jantarowi krôjnie” są Elżbieta Pryczkowska z Banina i Jadwiga Hewelt z Przodkowa. Obie są nauczycielkami języka kaszubskiego z wieloletnim stażem. Jak mówią, praca nad podręcznikiem trwała 2,5 roku.

- Kładłyśmy szczególny nacisk na krótkie formy literackie, na przykład dialogi - mówi Elżbieta Pryczkowska. - Chodzi o to, by uczeń głównie przyswajał sobie sposób mówienia, żeby łatwiej mu było operować kaszubskim, bez względu na sytuację, w jakiej się znajdzie.

Podręcznik ma również promować dorobek kulturalny Kaszubów. Są w nim fragmenty zarówno wielkich dzieł, jak i piosenek czy wierszy, w tym młodych twórców kaszubskich.

Podręcznik został tak skonstruowany, żeby mobilizował uczniów do pracy w grupach. Elżbieta Pryczkowska zapewnia, że stanowi krok w stronę współczesności i nowoczesności.

- Wspaniałe grafiki Małgorzaty Miklaszewskiej, młodej absolwentki ASP, dokładnie ilustrują to, o czym jest mowa - mówi pani Elżbieta. - Pojawiają się na przykład tablety i komórki, czyli gadżety, z którymi dzisiejsza młodzież się nie rozstaje.

W środowisku nauczycieli już pojawiają się opinie, że chętnie będą z tym podręcznikiem pracować, a nawet sami się z niego uczyć.

Kolejną propozycją Wydawnictwa Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego jest książka pomocnicza Aleksandry Pająk i Lucyny Sorn, będąca kontynuacją cyklu „Z kaszëbsczim w szkòle”. Do tej pory ZKP opublikowało prace przygotowane z myślą o nauczaniu w klasach I-III i klasie IV. Teraz przyszła kolej na publikację, która skierowana jest do uczniów klas V szkoły podstawowej. Zawiera ona bogaty materiał dydaktyczny, który został uporządkowany w sześciu kręgach tematycznych. Zadania i słownictwo dotyczą m.in. takich sekcji, jak dom i rodzina, przyroda, zwyczaje i obrzędy.

Z kolei nauczyciele z niecierpliwością wyczekują poradnika „Kaszuby przez wieki”. Jego autorami są Michał Kargul i Krzysztof Korda. Publikacja jest próbą wypełnienia luki, która pojawiła się wraz z przedmiotem traktującym o historii i kulturze Kaszubów, nauczanym w klasach IV-VI szkół podstawowych.

- Nauczyciele języka kaszubskiego, a to oni wykładają również ten przedmiot, nie są historykami i trudno im było zaplanować i poprowadzić lekcje bez konkretnych wskazówek - mówi Michał Kargul. - Chcieliśmy przygotować taki materiał, który da nauczycielom narzędzia do tworzenia własnych programów. Poradnik zawiera plan i propozycje 30 godzin nauczania wspomnianego przedmiotu.

- Naszą intencją było skierowanie poradnika do szkół podstawowych i dostosowanie go zarówno do podstawy programowej z historii, jak i z języka kaszubskiego - uzupełnia autor. - Nauczyciel nie musi, a może posługiwać się naszym poradnikiem, albo jego częścią, wykorzystując pozyskaną wiedzę w dowolny sposób. Dlatego jest to poradnik, a nie podręcznik - dodaje Michał Kargul.

Poradnik już wkrótce dostępny będzie w księgarni internetowej:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki