Politycy PiS zapewniają, że nie będzie zwolnień w oświacie

  Politycy PiS zapewniają, że nie będzie zwolnień w oświacie

  arista

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Politycy PiS zapewniają, że nie będzie zwolnień w oświacie

  ©Łukasz Kłos

  Nie likwidację a utworzenie nowych etatów nauczycielskich, wymusi najnowsza reforma oświatowa- przekonują pomorscy posłowie PiS. Podczas środowej konferencji prasowej przedstawili wyliczenia i przekonywali, że to ostatni gwizdek na przedstawienie zmian.
  Politycy PiS zapewniają, że nie będzie zwolnień w oświacie

  ©Łukasz Kłos

  W środę podczas konferencji prasowej posłowie PiS Janusz Śniadek, Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Marcin Horała przekonywali, że przygotowana przez rząd reforma "jest jedną z najlepszych i najbardziej oczekiwanych zmian wprowadzanych przez rząd PiS". Przywołali analizę Kuratorium Oświaty na podstawie danych Systemu Informacji Oświatowej, z której wynikać ma zwiększone zapotrzebowanie na pracę nauczycieli. W Gdańsku 35 etatów nauczycielskich więcej, w Gdyni 20, w Słupsku 13 a w powiecie kartuskim około 32 będzie potrzeba na skutek rządowej reformy likwidującej gimnazja.
  Więcej nauczycieli będzie potrzeba w powiatach bytowskim, gdańskim ziemskim, starogardzkim czy sztumskim. Te wyliczenia, wedle posłów PiS, mają być swoistym bilansem wynikającym z porównania liczby godzin lekcyjnych, liczebności klas, i liczby dzieci w poszczególnych rocznikach.

  Poseł Śniadek przekonywał, że"jedyną przyczyną ruchów negatywnych" są negatywne tendencje demograficzne. Stwierdził też, że samorządy mogą tłumaczyć swoje działania, wynikające z intencji "absolutnie nie związanych z reformą", jej właśnie skutkami.

  - Dochodzą do nas sygnały, że część samorządowców, planując redukcje związane z panującą sytuacją demograficzną, zaplanowała celowo teraz, uzasadniając je rzekomo wynikami reformy oświaty - dodał poseł Marcin Horała.

  - Dlatego apelujemy do rodziców o czujność, by wszędzie tam, gdzie zaistnieje zagrożenie działaniami niekorzystnymi dla dzieci, sygnalizowali je nam, zgłaszali się do naszych biur poselskich, a my zbadamy sprawę i podejmiemy interwencję - zapowiedział z kolei Janusz Śniadek.

  Parlamentarzyści podkreślali, że główną przyczyną większego zapotrzebowania na etaty nauczycielskie jest różnica w limitach liczebności klas w szkołach podstawowych i gimnazjów. Tłumaczyli, że skoro w podstawówce klasy są mniej liczne, to będzie trzeba utworzyć ich więcej i że stąd zwiększone zapotrzebowanie na nauczycieli.

  - Ministerstwo wprowadziło zabezpieczenia, by limity liczebności uczniów w klasach szkół były przestrzegane - zapewniała posłanka Arciszewska-Mielewczyk. - Kuratoria oświaty będą badały każdy przypadek chęci likwidacji szkoły przez samorząd. I w uzasadnionych przypadkach będą blokowały takie decyzji. Na tym nam zależało, żeby kuratoria sprawowały realny nadzór.

  Dorota Arciszewska-Mielewczyk przekonywała, powołując się na wcześniejsze doświadczenie własne prowadzenia szkoły, że reforma jest istotna ze względu na rozwój psychiczny uczniów. Stwierdziła, że z tego punktu widzenia, gimnazja nie zdały egzaminu.

  lukasz.klos@polskapress.pl

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  NAUCZYCIELA Z SOPOTU DZIEKUJĄ

  KASIA BASIA GOSIA (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  BRAWO! BRAWO1 BRAWO! BARDZO DZIĘKUJEMY PANU PREZYDENTOWI ZA DOBRĄ DECYZJE PANI MINISTER ZA DOBRĄ REFORMĘ A CALEMU RZĄDOWI Z PANIĄ PREMIER NA CZELE ZA DOBRĄ ZMIANWĘ
  MAMY NADZIEJE ZE I DO SOPOTU...rozwiń całość

  BRAWO! BRAWO1 BRAWO! BARDZO DZIĘKUJEMY PANU PREZYDENTOWI ZA DOBRĄ DECYZJE PANI MINISTER ZA DOBRĄ REFORMĘ A CALEMU RZĄDOWI Z PANIĄ PREMIER NA CZELE ZA DOBRĄ ZMIANWĘ
  MAMY NADZIEJE ZE I DO SOPOTU PRZYJDZIE CZEKAMY
  GDZIEŚ ZAPAMIETANY WPIS DO ANALIZY WSZYSTKIM BARDZO POLECAMY
  PARTIA PO ZAPOWIADA PROTEST W OBRONIE GIMNAZJÓW CHYBA W OBRONIE 7,5 TYS STANOWISK DYREKTORÓW DLA SWOICH LOKALNYCH DZIAŁACZY
  CAŁA PRAWDA CAŁA DOBĘ!!!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zrujnowali stocznie, teraz oświatę

  koss (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  Pracodawcą dla nauczycieli szkół podstawowych, branżowych i średnich są politycy pis, czy wójtowie, prezydenci miast i starostowie ?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo