Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Edukacja zdalna od 9.11.2020 także w klasach 1-3 SP. Czy szkoły są gotowe na nauczanie on-line? Podstawówki na Pomorzu szykują się do zmian

Monika Jankowska
Monika Jankowska
fot.pexels.com
Od poniedziałku 9.11.2020 klasy 1-3 szkół podstawowych przechodzą na nauczanie zdalne. Z czym to wiąże się dla uczniów i ich rodziców? Czy szkoły są gotowe na zdalne nauczanie? Sprawdziliśmy, jak sytuacja wygląda w województwie pomorskim.

- Zgodnie z zapowiedzią premiera Mateusza Morawieckiego od poniedziałku, 9 listopada 2020 r. zawieszone zostają zajęcia stacjonarne dla uczniów klas I-III szkół podstawowych – informuje Ministerstwo Edukacji Narodowej. - Tym samym, do 29 listopada br. przedłużamy zawieszenie zajęć stacjonarnych dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych, uczniów i słuchaczy szkół ponadpodstawowych oraz słuchaczy szkół dla dorosłych i form pozaszkolnych (kursowych).

Przedszkola, oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych i inne formy wychowania przedszkolnego będą funkcjonowały bez zmian – czytamy w komunikacie resortu.

"Kto pomoże uruchomić dziecku aplikacje do nauki zdalnej?"

Czy nauczyciele, rodzice i wreszcie najmłodsi uczniowie są gotowi na przejście na naukę zdalną? Wielu nauczycieli, bojąc się o swoje zdrowie, jeszcze w czasie wakacji apelowało o to, by zajęcia szkolne odbywały się drogą internetową a nie w zatłoczonych klasach.

Natomiast na wiadomość o tym, że do klas IV-VIII i klas szkół średnich dołączą w nauce on-line najmłodsi uczniowie, wielu rodziców nie kryje swojego oburzenia. Ich główne obawy związane z nauką zdalną dzieci w klasach 1-3 dotyczą tego, że dziecko nie poradzi sobie z obsługą wymaganych programów komputerowych, nie nauczy będzie potrafiło skupić się przed komputerem podczas lekcji, a w efekcie nie wyniesie z niej tyle, ile mogłoby, gdyby zajęcia odbywały się w szkole.

Inni zwracają uwagę na to, że najzwyczajniej w świecie nie będą w stanie zapewnić swojemu dziecku opieki w czasie zdalnych zajęć, bo sami będą musieli być wtedy w pracy.

  • „Moje dziecko załamało się, że znów nie będzie się spotykać z kolegami. Co ten rząd wyprawia? Szkoły mają być otwarte. Dzieci i tak są do tyłu z nauką”
  • „Proszę, aby szanowny pan minister przyjechał do wszystkich rodzin, gdzie nie można przejść na zdalną pracę, np. tam, gdzie tata jest kierowcą autobusu, a mama kasjerką, i sam sprawował opiekę nad dziećmi klas 1-3”
  • „Co ma zrobić rodzic, któremu nie przysługuje żaden zasiłek, bo dziecko ma 8 lat? Zostawić je z komputerem w domu na 9 godzin z nadzieją, że się samo ogarnie?
  • „A kto zasponsoruje mi internet? Kto zasponsoruje mi sprzęt? Kto w czasie, gdy ja będę w pracy, pomoże uruchomić mojemu dziecku aplikacje? Dziadkowie, dla których tablet czy komputer to czarna magia?!”

To tylko część z komentarzy, jakimi dzielą się rodzice.

"Już od wakacji szykowaliśmy się do nauki zdalnej"

Zorganizowanie nauki zdalnej dla najmłodszych uczniów to wyzwanie także dla szkół. Jaki mają plan na zajęcia on-line?
Jerzy Kulka, zastępca burmistrza miasta Pruszcz Gdański ds. społecznych, mówi, jak sytuacja wygląda z perspektywy miasta i podlegających mu szkół.

- Już w sierpniu przygotowywaliśmy się do nauki zdalnej. Wtedy dyrektorzy wystąpili nawet do sanepidu z propozycją, by chociaż część zajęć odbywała się on-line - ze względu na to, że mają duże szkoły i nie są w stanie spełnić wszystkich wymagań sanitarnych. Sanepid nie wyraził na to zgody. Mimo wszystko i tak przygotowywaliśmy się do zdalnej nauki, zakupiliśmy trochę sprzętu – komputerów, laptopów – część dla nauczycieli, część dla najbardziej potrzebujących dzieci. Pewnie jakieś problemy w trakcie zdalnej edukacji się pojawią – chociażby sprzętowe. Rządzący także powinni mieć to na uwadze. To nie jest tylko problem dzieci, czasami jest tak, że w domu potrzebne są 3-4 komputery, bo dzieci potrzebują ich na lekcje, a rodzice do pracy zdalnej. Nikt z rządzących o tym nie myśli.

Sytuację skomentował też Dariusz Zelewski, dyrektor SP nr 1 w Kartuzach:

- Jesteśmy tą decyzją załamani, choć rozumiemy zagrożenie epidemiologiczne. Zdajemy sobie sprawę z ogromu trudności. Mamy świadomość, że nauczanie zdalne, szczególnie z uczniami klas edukacji wczesnoszkolnej będzie bardzo trudne, a zdobywanie sukcesów edukacyjnych dla wielu uczniów wręcz niemożliwe.

Przyznał też, że jego szkoła nie posiada już żadnego sprzętu komputerowego – laptopów czy tabletów do wypożyczenia.
- To czym dysponowaliśmy, wypożyczyliśmy uczniom klas 4 – 8 – dodaje Zelewski.

Ranking 20 najlepszych publicznych szkół podstawowych w Gdańsku - na zdjęciu egzamin ósmoklasisty 2020 w SP nr 2 (szkoła znalazła się w TOP 20 najlepszych gdańskich SP)

Ranking najlepszych podstawówek w Gdańsku 2020. TOP 20 publi...

Egzamin ósmoklasisty 2020 w związku z epidemią koronawirusa przeprowadzony został w czerwcu, w reżimie sanitarnym

TOP 20 gdańskich podstawówek na podstawie wyników egzaminu 8...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki