Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzisiaj ogłaszamy Boże Miłosierdzie, które nie zna granic. To ratunek dla grzeszników

KŁG
Jezus Chrystus objawił się św. Faustynie i przekazał jej Koronkę do Miłosierdzia Bożego.
Jezus Chrystus objawił się św. Faustynie i przekazał jej Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Karolina Misztal
Święto Miłosierdzia, Niedziela Miłosierdzia Bożego czy też Biała Niedziela, tak nazywamy uroczystość liturgiczną obchodzoną w kościele katolickim w pierwszą niedzielę po Wielkanocy. Uroczystość została ustanowiona na podstawie widzeń mistyczki św. s. Faustyny Kowalskiej. Zakonnica otrzymała prośbę od Jezusa Chrystusa, który wiernym oddającym cześć Bożemu Miłosierdziu obiecał konkretne łaski.

Dzisiaj Biała Niedziela zwana Niedzielą Miłosierdzia Bożego

Uroczystość ustanowił papież Jan Paweł II w 2000 roku, ale pomysłodawcą był sam Jezus Chrystus. Wcześniej, bo w 1985 roku do kalendarza liturgicznego dla archidiecezji krakowskiej wpisał je kard. Franciszek Macharski, następnie niektórzy polscy biskupi uczynili to w swoich diecezjach. Święto Miłosierdzia jest okazją do ogłaszania miłosierdzia Boga, które to miłosierdzie nie zna granic. Uroczystość została ustanowiona na podstawie widzeń mistyczki św. s. Faustyny Kowalskiej.

Jak czytamy w dzienniku Siostry Faustyny:

W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia mojego; która dusza przystąpi do spowiedzi i Komunii św. dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar. W dniu tym otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski; niech się nie lęka zbliżyć do Mnie żadna dusza, chociażby grzechy jej były jako szkarłat. Miłosierdzie Moje jest tak wielkie, że przez całą wieczność nie zgłębi go żaden umysł, ani ludzki, ani anielski (Dz. 699)

Jak powiedziała siostra Faustyna, naczyniem, do którego możemy zbierać miłosierdzie jest ufność. Święto Miłosierdzia Bożego ma być zatem nie tylko dniem szczególnej czci Boga w tej tajemnicy, ale także dniem łaski dla wszystkich ludzi, zwłaszcza grzeszników

Koronka do Bożego Miłosierdzia, a św. Faustyna Kowalska

Najbardziej znana Koronka do Bożego Miłosierdzia została rozpowszechniona przez św. Faustynę Kowalską, według jej relacji przekazać ją miał jej sam Jezus Chrystus w dniach 13 i 14 września 1935 roku w Wilnie. Dzisiaj odmawiają ją wierni na całym świecie, wypraszając miłosierdzie dla siebie i świata.

Brzmi ona tak:

Ojcze nasz, któryś jest w niebie, święć się imię Twoje, przyjdź królestwo Twoje, bądź wola Twoja jako w niebie, tak i na ziemi. Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj i odpuść nam nasze winy jako i my odpuszczamy naszym winowajcom i nie wódź nas na pokuszenie, ale nas zbaw ode złego. Amen.

Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą. Błogosławionaś Ty między niewiastami i błogosławiony owoc żywota Twojego, Jezus. Święta Maryjo, Matko Boża, módl się za nami grzesznymi, teraz i w godzinę śmierci naszej. Amen.

Wierzę w Boga, Ojca wszechmogącego, Stworzyciela nieba i ziemi, i w Jezusa Chrystusa, Syna Jego jedynego, Pana naszego, który się począł z Ducha Świętego, narodził się z Maryi Panny, umęczon pod Ponckim Piłatem, ukrzyżowan, umarł i pogrzebion. Zstąpił do piekieł, trzeciego dnia zmartwychwstał. Wstąpił na niebiosa, siedzi po prawicy Boga Ojca wszechmogącego. Stamtąd przyjdzie sądzić żywych i umarłych. Wierzę w Ducha Świętego, święty Kościół powszechny, świętych obcowanie, grzechów odpuszczenie, ciała zmartwychwstanie, żywot wieczny. Amen.

Na dużych paciorkach (1 raz)

Ojcze Przedwieczny, ofiaruję Ci Ciało i Krew, Duszę i Bóstwo najmilszego Syna Twojego, a Pana naszego Jezusa Chrystusa, na przebłaganie za grzechy nasze i całego świata.

Na małych paciorkach (10 razy)

Dla Jego bolesnej męki, miej miłosierdzie dla nas i całego świata.

Na zakończenie (3 razy)

Święty Boże, Święty Mocny, Święty Nieśmiertelny, zmiłuj się nad nami i nad całym światem.

Kim była siostra Faustyna Kowalska?

Znana jest jako święta otaczająca szczególnym kultem Miłosierdzie Boże. Swoje duchowe i mistyczne przeżycia opisała w „Dzienniczku”. Na polecenie Jezusa, który miał się jej objawiać, kazała namalować obraz z podpisem „Jezu, ufam Tobie” i polecić odmawianie Koronki do Miłosierdzia Bożego. Dzięki tej modlitwie wierni mają zapewnić sobie śmierć w stanie łaski uświęcającej, a grzesznikom – nawrócenie. Siostra Faustyna zmarła na gruźlicę w 1938 roku, w klasztorze w Krakowie-Łagiewnikach. W 1993 roku papież Jan Paweł II dokonał beatyfikacji Siostry Faustyny, a w 2000 roku kanonizował ją. Także wtedy ustanowione został Święto Miłosierdzia. W 1994 roku powstał film Jerzego Łukaszewicza „Faustyna”. W roli tytułowej wystąpiła Dorota Segda.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki