MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Zaduszny 2020. Co to za święto? Jak je obchodzimy? Jakie są tradycje? Czy 2 listopada jest dniem wolnym od pracy? Sprawdź!

Sandra Janikowska
DZIEŃ ZADUSZNY 2019. Co roku 2 listopada świętujemy tzw. Zaduszki. Tego dnia tradycyjnie odmawiamy modlitwy w intencji duszy zmarłych, ale przede wszystkim za te, które przebywają w czyśccu. Święto to jest powszechnie znane, jednak nie wszyscy wiedzą, jaka jest jego geneza. Sprawdzamy, skąd wzięło się to święto i jakimi tradycjami się rządzi!
DZIEŃ ZADUSZNY 2019. Co roku 2 listopada świętujemy tzw. Zaduszki. Tego dnia tradycyjnie odmawiamy modlitwy w intencji duszy zmarłych, ale przede wszystkim za te, które przebywają w czyśccu. Święto to jest powszechnie znane, jednak nie wszyscy wiedzą, jaka jest jego geneza. Sprawdzamy, skąd wzięło się to święto i jakimi tradycjami się rządzi! Pixabay
DZIEŃ ZADUSZNY 2020. Co roku 2 listopada świętujemy tzw. Zaduszki. Tego dnia tradycyjnie odmawiamy modlitwy w intencji duszy zmarłych, ale przede wszystkim za te, które przebywają w czyśćcu. Święto to jest powszechnie znane, jednak nie wszyscy wiedzą, jaka jest jego geneza. Sprawdzamy, skąd wzięło się to święto i jakie są jego tradycje!

Dzień Zaduszny 2020. Co to za święto?

Dzień Zaduszny, potocznie nazywany Zaduszkami to obchód liturgiczny w kościołach łacińskich, który poświęcony jest zmarłym. Treściowo połączony z poprzedzającymi go uroczystościami Wszystkich Świętych. Dzień Zaduszny zbiega się z reguły z ludowymi uroczystościami ku czci zmarłych, mającymi swoje korzenie w wierzeniach pogańskich lub obrzędach przedchrześcijańskich.

Kliknij w galerię i poznaj sylwetki znanych z Pomorza, którzy odeszli w ostatnich 12 miesiącach.

Odeszli w 2020 roku na Pomorzu. Wspominamy ludzi związanych ...

Dzień Zaduszny 2020. Kiedy ?

Data tego święta jest stała i co roku wypada 2 listopada. W 2020 roku przypada w poniedziałek. Warto przypomnieć, że dzień wcześniej, tj. 1 listopada, obchodziliśmy uroczystość Wszystkich Świętych.

Dzień Zaduszny - w przeciwieństwie do Święta Zmarłych - nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Wniosek jest jeden - tego dnia otwarte będą sklepy, centra handlowe, supermarkery czy punkty usługowo-handlowe.

Dzień Zaduszny 2020. Historia święta

Zaduszki to powszechnie znana uroczystość, jednak nie wszyscy są świadomi genezy tego święta, które co roku przypada 2 listopada.

Dzień Zaduszny wywodzi się z praktyk pobożnościowych wczesnośredniowiecznych mnichów, a dokładniej z nabożeństw odprawianych co roku w różnych klasztorach za zmarłych współbraci. Od początku IX wieku święto to zaczęto obchodzić podczas specjalnych nabożeństw w niektórych opactwach. Właśnie wtedy intencjami modlitewnymi zaczęto obejmować wszystkich zmarłych chrześcijan, a nie tylko zakonników.

W 998 roku opat klasztoru benedyktyńskiego w Cluny, Odylon wyznaczył na 2 listopada dzień obowiązkowych modliwtw za wszystkich zmarłych. W późniejszych czasach zwyczaj te przejęły kolejne zakony. W 1311 roku na mocy decyzji Stolicy Apostolskiej, wprowadzono oficjalnie Dzień Zaduszny do kalendarza oraz liturgii rzymskiej i stopniowo upowszechniano w kościele katolickim.

Dzień Zaduszny 2019. Tradycja i zwyczaje

Z tradycją Zaduszek wiąże się wiele ludowych zwyczajów i wierzeń. Przykładowo w XIX wieku na wschodzie Polski odprawiano uroczystości ofiarne, podczas których przywoływano zmarłych, co prawdopodobnie stało się później inspiracją dla Adama Mickiewicza w "Dziadach".

Podczas Dnia Zadusznego tradycyjnie odwiedza się cmentarze, przyozdabia groby i zapala na nich znicze. W tym roku sytuacja jest wyjątkowa. Do 2 listopada, ze względu na epidemię koronawirusa, cmentarze są zamknięte. Można wziąć udział w mszach świętych w kościołach (z ograniczoną liczbą wiernych) lub w mszach online, które coraz częściej prowadzone są takżeprzez lokalne parafie.

Zwyczaj Zaduszek związany jest z przedchrześcijańskim obrzędem rozpalania ognisk na mogiłach, obejściach i rozstajach dróg. Aby móc rozpalić te ogniska, zbierano chrust przez cały rok. Pokładano dużą wiarę w przekonanie, że płomienie ogrzewają dusze błąkające się po ziemi i zagwarantują ochronę przed złymi mocami.

Jak głosi tradycja, tego dnia modlimy się za dusze zmarłych przebywających w czyśćcu. Tego dnia odprawiane są uroczyste msze święte, a w niektórych kościołach odbywają się procesje. Warto pamiętać, że Zaduszki w liturgii kościoła katolickiego nie posiadają rangi święta nakazanego, co jest jednoznaczne z tym, że nie ma obowiązku uczestniczenia w tym dniu we mszy świętej czy powstrzymywania się od wykonywania prac niekoniecznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Prezydent Andrzej Duda obchodzi 52. urodziny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki