Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziecko w ruchu drogowym. Zadbaj o odpowiednią edukację

Maciej Pietrzak
W jaki sposób rodzice mogą poprawić bezpieczeństwo swoich dzieci idących do szkoły? Przede wszystkim dawać dobry przykład.
W jaki sposób rodzice mogą poprawić bezpieczeństwo swoich dzieci idących do szkoły? Przede wszystkim dawać dobry przykład. PAWEŁ LACHETA
Jeśli dorośli będą np. przechodzić na czerwonym świetle, to niezależnie ile razy powtarzaliby swoim pociechom, że tak nie wolno, to prędzej czy później dziecko w drodze do szkoły również w ten sposób narazi się na niebezpieczeństwo.

Jest kilka prostych sposobów, dzięki którymi rodzice mogą zadbać o bezpieczne uczestnictwo w ruchu drogowym swojego dziecka. Warto na przykład wybrać się na wspólny spacer trasą prowadzącą do szkoły.

- Wystarczy przejść wspólnie całą drogę z domu do szkoły, po drodze zatrzymując się w miejscach, na które warto zwrócić uwagę, i objaśniając dziecku, jak powinno się zachować. Wróćmy tą samą drogą, ale niech tym razem to dziecko prowadzi. Dobrze jest na wszelki wypadek powtórzyć taki wypad po miesiącu - radzi Joanna Skrent z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

Ważne jest, aby dziecko nie tylko znało zasady, ale również rozumiało, dlaczego powinno ich przestrzegać. Dlatego warto, by rodzice zapoznali swoje pociechy z podstawowymi znakami drogowymi. Każdy pierwszoklasista powinien wiedzieć, dlaczego ludzie umówili się, że na dany znak drogowy czy kolor światła na sygnalizatorze reagują w określony sposób.

Trzeba również wpajać dziecku zasady, aby umiało rozsądnie zachować się w grupie. Wśród kolegów często łatwo podjąć niekoniecznie mądrą i przemyślaną decyzję. Tak jest z przeskakiwaniem przez płot, wchodzeniem na drzewo, ale również z zachowaniami na drodze, a tam może się to okazać śmiertelnie niebezpieczne. Nasz świeżo upieczony uczeń powinien wiedzieć, że ulica to jest miejsce, gdzie należy zachować szczególną ostrożność i - nawet dobrze się bawiąc, wracając ze szkoły z przyjaciółmi - pamiętać o zdrowym rozsądku i mieć świadomość, że to nie plac zabaw.

Bardzo ważnym elementem bezpieczeństwa, który rodzice mogą zapewnić swoim dzieciom, są oczywiście odblaski. Producenci coraz częściej wprasowują i wszywają odbijające światło elementy w odzież, torby, tornistry czy obuwie.

Jadąc z prędkością 90 km/h, w każdej sekundzie samochód pokonuje dystans 25 metrów. Jeśli kierowca zauważa pieszego z tej takiej odległości, zanim mózg przetworzy informację, noga naciśnie hamulec, a ten zadziała - nawet na suchej nawierzchni będzie po prostu za późno. Przy takiej prędkości sama droga hamowania wynosi ok. 80 metrów. Element odblaskowy oznacza więc niezbędne sekundy, które mogą uratować życie.

Jak podkreśla Krzysztof Chmielewski z Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego, warto upewnić się, że nasze dzieci zakładają odblaski nie tylko poza miastem.

- Paradoksalnie, wiele ulic, także w terenie zabudowanym, jest bardzo niebezpiecznych, bo źle oświetlonych. Pamiętajmy, że droga do szkoły nie zawsze biegnie tylko główną ulicą. Nawet niewielki odblask umieszczony na czapeczce czy kurtce bardzo znacząco wpływa na bezpieczeństwo - podkreśla.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki