Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwa miliony euro z UE dla gdańskiego naukowca

Kazimierz Netka
Prof. Horodecki jest trzecim Polakiem, który dostał tak duże wsparcie UE
Prof. Horodecki jest trzecim Polakiem, który dostał tak duże wsparcie UE Grzegorz Mehring
Międzynarodowy zespół kierowany przez prof. Ryszarda Horodeckiego, fizyka z Uniwersytetu Gdańskiego, otrzymał grant w wysokości prawie dwóch milionów euro unijnej dotacji. Jest ona przeznaczona na realizację tematu naukowego pt. "Kwantowe zasoby - koncepcje i zastosowania".

W piątek, w siedzibie Krajowego Centrum Informatyki Kwantowej w Sopocie, uroczyście zainaugurowano te badania. Prof. Ryszard Horodecki jest trzecim Polakiem, który zdobył wsparcie Europejskiej Rady ds. Nauki (ERC). Naukowcy z Wielkiej Brytanii uzyskali ponad 170 grantów, przydzielanych przez ERC.

- To jest niezwykłe wydarzenie i wielka zasługa całego zespołu i wydziału - mówił prof. Bernard Lammek, rektor Uniwersytetu Gdańskiego. - Profesor Ryszard Horodecki kieruje zespołem, w skład którego wchodzą naukowcy z kilku uniwersytetów: w Gdańsku, Poznaniu, Sztokholmie, Monachium, a także z Politechniki Gdańskiej i Centrum Fizyki Teoretycznej Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.
Europejska Rada ds. Badań Naukowych przyznaje granty na działania o charakterze pionierskim, mogące być przełomowe dla nauki. Często się zdarza, że nie od razu widać efekt.

Czytaj także: Wielka dotacja Unii Europejskiej dla Pomorzan

Czego się można spodziewać po badaniach zespołu pod kierunkiem prof. Ryszarda Horodeckiego, kierownika Zakładu Optyki i Informacji Kwantowej Uniwersytetu Gdańskiego? Mówiąc o tym, co chce osiągnąć, czego się spodziewa, prof. Horodecki przypomniał historię z odkryciem, którego dokonał Mikołaj Kopernik.

- Przez wiele lat te jego spostrzeżenia nie miały zastosowania w praktyce. Inny przykład: jeszcze niedawno nie wiedzieliśmy, że z łupków da się wydobywać gaz - tłumaczy naukowiec. -Niewykluczone, że badania realizowane w ramach dużego projektu przyznanego przez Europejską Radę ds. Nauki (w ramach konkursu ERC AdG "IDEAS") doprowadzą do wykrycia kwantowych zasobów, łupków kwantowych.

Wyniki badań zespołu prof. Horodeckiego będą zaprezentowane w roku 2016.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki