MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Darłowo: Na browar portowy potrzebna jest zgoda Skarbu Państwa

Tomasz Turczyn
Burmistrz Arkadiusz Klimowicz i sekretarz miasta Krzysztof Walków prezentują lokalne piwo
Burmistrz Arkadiusz Klimowicz i sekretarz miasta Krzysztof Walków prezentują lokalne piwo Ryszard Pietrasz
Właściciel Browaru Lwówek Śląski i Browaru Ciechanów w październiku 2011 roku podpisał w darłowskim ratuszu przedwstępną umowę dotyczącą wydzierżawienia 2,1 hektara w porcie Darłowo, gdzie chce wybudować browar za 30 mln zł. Na taki krok zgodę wyraziła Rada Miejska, ale by inwestycja mogła się rozpocząć, potrzebna jest zgoda ministra Skarbu Państwa.

Browar portowy - jak zapowiada inwestor Marek Jakubiak - ma stanąć w Darłowie w ciągu dwóch lat. Co więcej, browar ma też spełniać funkcję promocyjną miasta i ma w nim też być muzeum oraz tawerna. Jak na razie plany nadal pozostają na papierze.

W połowie ubiegłego roku Jakubiak wypuścił na lokalny rynek piwo o nazwie Darłowiak. Burmistrz Darłowa Arkadiusz Klimowicz się z tego ucieszył, bo w piwie o takiej nazwie upatruje dobrej promocji nadmorskiego miasta.
- Piwo Darłowiak jest lekkie i przyjemne, wakacyjne - mówił burmistrz Klimowicz.

Przyznaje jednak, że formalnie inwestycja się opóźnia i dodaje, że liczy na jej start jesienią 2013 roku. Czy ten nastąpi? - Sądzę, że do końca tego roku nastąpi sfinalizowanie prac projektowych - mówi zapytany o inwestycję Marek Jakubiak. - W 2014 roku powinniśmy zacząć budowę, ale zobaczymy. Aktualnie jesteśmy w trakcie dopełniania niezbędnych formalności urzędowych, które się przedłużają. Nie ukrywam, że też na inwestycję o takim kalibrze chcę uzyskać pieniądze z Unii Europejskiej - zaznacza.

Leszek Walkiewicz, rzecznik prasowy darłowskiego magistratu, mówi, że nadal trwają uzgodnienia formalne dotyczące planowanej inwestycji. Z kolei przedsiębiorca dodaje, że piwo nadal będzie produkowane, bo się ono sprzedaje. Według jego zapowiedzi, browar w Darłowie ma produkować 200 tysięcy hektolitrów piwa i dać pracę nawet 200 osobom.

Założenie jest też takie, że browar ma produkować piwo na krajowy rynek oraz na eksport. W ciągu godziny ma to być 25 tysięcy butelek. Wcześniej Jakubiak rozmawiał w sprawie browaru z władzami Ustki, ale porozumienia nie osiągnięto. Wtedy zwrócił się w stronę Darłowa, gdzie bardzo chciano, by przedsięwzięcie doszło do skutku.

Zarejestruj się i czytaj wybrane artykuły Dziennika Bałtyckiego www.dziennikbaltycki.pl/piano

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki