Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czytelnicy pytali i wysyłali PIT-y - dyżur podatkowy w siedzibie Dziennika Bałtyckiego

Redakcja
Kamila Benke
W miniony czwartek w redakcjach ,,Dziennika Bałtyckiego" odbył się dyżur podatkowy w ramach akcji ,,Szybki PIT", organizowanej przez redakcję i Izbę Skarbową w Gdańsku. W gdańskiej siedzibie ,,DB" stawiło się kilkadziesiąt osób. Poniżej odpowiedzi na niektóre pytania dotyczące podatków. Poniżej kilka pytań i odpowiedzi dotyczących podatków za 2014 rok. PYT. 1/ Posiadam II grupę inwalidzką, w 2014 roku zakupiłem wózek. Czy mogę ten wydatek odliczyć od dochodu w zeznaniu rocznym?

ODP: Na podstawie art. 26 ust.1 pkt 6 updof, podstawę opodatkowania stanowi dochód po odliczeniu kwot wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwianiem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną, posiadającą orzeczenie (o którym mowa w art. 26 ust. 7d i 7g) lub podatnika, na którego utrzymaniu pozostają osoby niepełnosprawne.
Poniesiony wydatek na zakup wózka inwalidzkiego mieści się w grupie wydatków nielimitowanych na zakup i naprawa indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego (art. 26 ust. 7a pkt 3 updof).
Ulga rehabilitacyjna nie obejmuje sprzętu gospodarstwa domowego. Wydatki poniesione na jego nabycie lub naprawę nie podlegają odliczeniu. Również wypożyczenie sprzętu rehabilitacyjnego nie uprawnia do ulgi.
Istotnym warunkiem odliczenia wydatków jest to, aby zakupione przedmioty były niezbędne w rehabilitacji. Ma to miejsce wtedy, gdy pomiędzy rodzajem nabytego przedmiotu a rodzajem niepełnosprawności istnieje ścisły związek oraz przedmiot ten jest wykorzystywany (używany) w rehabilitacji, przywraca sprawność organizmu lub ułatwia osobie niepełnosprawnej wykonywanie czynności życiowych. Powyższa przesłanka sprawia, iż ten sam przedmiot u jednej osoby niepełnosprawnej będzie podlegał odliczeniu, a u drugiej nie.
Jednocześnie pamiętać należy, że taki wydatek musi być prawidłowo udokumentowany stosownie do treści art. 26 ust. 7 ustawy pdof czyli wysokość wydatku ustala się na podstawie dokumentu zakupu stwierdzającego jego poniesienie, zawierającego w szczególności: dane identyfikujące kupującego (odbiorcę usługi lub towaru) i sprzedającego (towar lub usługę), rodzaj zakupionego towaru lub usługi oraz kwotę zapłaty.
Wydatki na cele rehabilitacyjne podlegają odliczeniu od dochodu w roku podatkowym, w którym zostały poniesione.
Zatem, podatnik który nabył w 2014 roku wózek inwalidzki może odliczyć od dochodu przed opodatkowaniem wydatki poniesione z tego tytułu zakupu wózka inwalidzkiego.

PYT. 2/ Uzyskałem w 2014 roku dochody z tytułu pracy w Polsce, a także przez kilka miesięcy byłem zatrudniony w Niemczech. Moja żona w 2014 roku nie uzyskała żadnego dochodu. Czy możemy opodatkować się wspólnie?

ODP: Co do zasady małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu od osiąganych przez nich dochodów (art. 6 ust. 1 ustawy o pdof).
Jednakże małżonkowie, podlegający nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 usta. 1 ustawy pdof mogą skorzystać ze wspólnego opodatkowania swoich dochodów, jeżeli między nimi istnieje przez cały rok podatkowy wspólność majątkowa, pozostają w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, a dochody uzyskane przez małżonków podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych według skali podatkowej (art. 6 ust. 2 ustawy o pdof).
Taki wniosek zatem należy wyrazić w składanym zeznaniu podatkowym na formularzu PIT-37 lub PIT-36, wówczas małżonkowie zostaną opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów określonych zgodnie z art. 9 ust. 1 i 1a, po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot określonych w art. 26 i art. 26c; w tym przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków.
Jednocześnie zaznaczyć należy, że brak uzyskiwania dochodów przez jednego z małżonków, jak również uzyskiwanie przez jednego z małżonków dochodów zza granicy, nie pozbawia prawa do wspólnego opodatkowania przy zachowaniu pozostałych warunków.
W tym konkretnym przypadku zatem, małżonkowie między którymi istniała przez cały rok 2014 wspólność majątkowa, pozostawali w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy a dochody uzyskiwał jedynie mąż (dochody w Polsce i w Niemczech) mają prawo do wspólnego opodatkowania swoich dochodów na wspólny wniosek wyrażony w zeznaniu podatkowym.
Wprawdzie co do zasady dochody z tytułu pracy najemnej wykonywanej na terenie Niemiec nie podlegają opodatkowaniu w Polsce (podatek pobiera w tym wypadku drugie państwo), to jednakże z uwagi na wspólne opodatkowanie dochodów małżonków, właściwym formularzem dla rozliczenia dochodów będzie PIT-36, w którym małżonkowie wykażą obok dochodów uzyskanych w Polsce, także niemieckie dochody, dla ustalenia stopy procentowej.

PYT. 3/ Odliczałam Internet w każdym roku do 2009r. Czy wydatki jakie ponosiłam w 2014 roku z tytułu użytkowania sieci Internet mogę odliczyć od dochodu w rozliczeniu rocznym?

ODP: Odliczeniu od dochodu przed opodatkowaniem (PIT-73, PIT-36) podlega kwota wydatków ponoszonych z tytułu użytkowania sieci INTERNET. Odliczenie przysługuje podatnikowi wyłącznie w kolejno po sobie następujących dwóch latach podatkowych, jeżeli w okresie poprzedzającym te lata nie korzystał z tego odliczenia.
Odliczeniu nie podlegają wydatki związane z zakupem sprzętu, komponentów sieci, instalacją, rozbudową i modernizacją, bieżącym utrzymaniem (czyli serwisem), opłatą aktywacyjną (nie jest to bowiem opłata za korzystanie, lecz jedynie opłata za możliwość korzystania).
Od roku 2013 roku z ulgi internetowej mogą skorzystać osoby, które w latach 2005-2011 nie dokonywały odliczeń z tego tytułu lub po raz pierwszy uwzględniły ulgę w rozliczeniu za 2012 r.
Zatem podatniczka, która korzystała z tego odliczenia przed 2012 rokiem nie możliwości odliczenia od dochodu przed opodatkowaniem wydatków poniesionych w 2014 roku z tytułu użytkowania sieci Internet.

PYT. 4/ W 2014 roku zakupiłam pielucho majtki i pościel leczniczą. Czy mogę ten wydatek odliczyć od dochodu w zeznaniu rocznym?

ODP: Zakup pielucho majtek i pościeli leczniczej nie mieści się w kategorii wydatków na cele rehabilitacyjne oraz związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną posiadającą orzeczenie (o którym mowa w art. 26 ust. 7d i 7g) lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne (art. 26 ust 1 pkt 6 ustawy pdof).
Pielucho majtki i pościel lecznicza nie wypełniają bowiem definicji leku (jako wydatki limitowane) ani też nie są wydatkami na zakup i naprawa indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego (jako wydatki nielimitowane) .
Podatnik zatem nie możliwości odliczenia od dochodu przed opodatkowaniem wydatków na zakup pielucho majtek i pościeli leczniczej.

PYT. 5/ Jestem emerytem, rozlicza mnie ZUS. Chciałbym przekazać 1% podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. Jak mam to zrobić?

ODP: Jeżeli jedynym źródłem dochodów w 2014r. podatnika-emeryta była emerytura, i podatnik ten otrzymał formularz PIT-40A za 2014 rok, to oznacza, że organ rentowy ZUS dokonał rocznego obliczenia podatku i dlatego też podatnik nie musi już składać zeznania podatkowego.
Jeżeli natomiast podatnik-emeryt pragnie dokonać odliczeń od dochodu przed opodatkowaniem lub od podatku, bądź przekazać 1% podatku należnego na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego (OPP), to musi samodzielnie do 30 kwietnia 2014r. rozliczyć się na formularzu PIT-37 (przenosząc odpowiednio dane z formularza PIT-40A) i wybierając organizację pożytku publicznego przekazać 1% podatku należnego, bądź też dokonać innych odliczeń od dochodu przed opodatkowaniem lub podatku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki