Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Czternaście godzin. Pierwsi w walce" - powstaje niezwykły film o obronie Poczty Polskiej

anie
Kadr z filmu.
Kadr z filmu. mat.prasowe
Niebawem będziemy mogli podziwiać fabularyzowany dokument "Czternaście godzin. Pierwsi w walce. Dzieło poświęcone jest obronie Poczty Polskiej. Twórcą filmu jest Wiesław Kwapisz.

Film "Czternaście godzin. Pierwsi w walce" przedstawi historię obrony Poczty Polskiej w 1939 roku. Na pomysł nakręcenia filmu wpadł reżyser Wiesław Kwapisz, który w przeszłości kręcił dokumenty historyczne.

- Od czasu filmu Stanisława Różewicza z 1958 roku, nie powstał żaden film, który szerzej opowiedziałby o tym, co się działo podczas obrony Poczty Polskiej. Moim zdaniem to ogromny błąd. Film ten skierowany jest do młodego pokolenia. Chciałbym pokazać młodzieży, że możemy być dumni, że to nasza historia - mówi Wiesław Kwapisz. - Jest to zapomniana karta historii.

Według twórcy filmu osoby zaangażowane w obronę Poczty Polskiej wykazali się ogromną odwagą i charyzmą.

- Na budynek spadł grad kul. Jednak kiedy pocztowcy odpowiedzieli, Niemcy byli zaskoczeni, że ktoś im stawia opór. Nasz wywiad był dobrze poinformowany, bowiem już w kwietniu 1939 roku Konrad Guderski, dowódca obrony Poczty Polskiej przygotowywał plan. Przeciwnicy myśleli, że uda im się zająć budynek w 30 minut. Zajęło to 14 godzin i gdyby nie brak amunicji, nie wiadomo, co by się stało - uważa Kwapisz.

Scenariusz do filmu napisała Magdalena Buczkowska. Za zdjęcia odpowiada Alex Forman. Film kręcony jest nie tylko w Gdańsku, ale także w Berlinie i w Lubece. W filmie użytych będzie niewiele zdjęć archiwalnych, za to będzie sporo ujęć fabularyzowanych.

W filmie wystąpią także profesjonalni aktorzy: Krzysztof Gajo, który wcieli się w Dyrektora Poczty Polskiej, a także Maciej Makowski i Cezary Szostak. W zdjęciach bierze udział Samodzielna Grupa Odtworzeniowa "Pomorze".

Bardzo ważną postacią, która pojawi się na ekranie jest Dieter Schenk. Jest to niemiecki policjant, który w 1995 roku opublikował książkę o obronie Poczty Polskiej. Przyczyniła się ona do uniewinnienia pocztowców przez Sąd Krajowy w Lubece. Dzięki temu rodziny zamordowanych pocztowców mogły wystąpić do rządu niemieckiego o odszkodowanie finansowe.

W obrazie nie zabraknie także dzieci pocztowców, w tym pani Henryka Flisykowska, córka Alfonsa Flisykowskiego. Twórcy zdecydowali się także na wprowadzenie moderatorów. Są nimi Jerzy Boj i Oliver Hirsz.

Zdjęcia trwają od listopada. Kiedy film będzie gotowy?

- Moim marzeniem jest, aby film został ukończony w październiku, ale termin ten nie jest pewny - przyznaje Wiesław Kwapisz. - Zostało nam jeszcze do nakręcenia trzy sekwencje fabularne.

Patronat medialny nad filmem objął "Dziennik Bałtycki", a także TVP Historia i Radio Gdańsk. Film realizowany jest przy współpracy koproducentów - DFP oraz Tierra Film. Powstaje wersja telewizyjna oraz wersja kinowa-reżyserska. W telewizji film będzie można obejrzeć w TVP Historia. Partnerami projektu są Nadbałtyckie Centrum Kultury, Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku.

Lubisz oglądać dobre filmy? Dowiedz się, co jest emitowane w telewizji! Sprawdź program tv!

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki