MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Codziennik kulturalny - wtorek, 4 listopada 2008 r.

Redakcja
Wokalista i gitarzysta zespołu eM - Mariusz Dalecki
Wokalista i gitarzysta zespołu eM - Mariusz Dalecki Materiały promocyjne
Nie masz jeszcze planów na wtorek? Koniecznie zajrzyj do codziennego repertuaru "Polski Dziennika Bałtyckiego". Tam polecamy najciekawsze w danym dniu koncerty, imprezy, projekcje filmowe, spektakle czy wystawy.

Nowe kompozycje zespołu eM

21.00,
Sopot, klub PapryKA, Grunwaldzka 11
Bilety: 10 zł

Od ponad pół roku trójmiejski zespół eM funkcjonuje jako trio. Wokalista i gitarzysta Mariusz Dalecki, basista Artur Olkowicz i perkusista Paweł Kaczyński przez ostatnie kilka miesięcy pracowali nad utworami na najnowszą, trzecią po "Kilka wyjść" i "Tańcu Skośnookich Delfinów", płytę. Album ten, według muzyków, ma być przełomowym krążkiem w ich dorobku i odejściem od brit-popowych brzmień na rzecz mocnego, dynamicznego gitarowego grania. Zespół eM został założony czternaście lat temu. W 2003 roku piosenka "Tramwaje jak komety" wygrała konkurs w audycji "Trójkowy Ekspres" i od tego momentu kariera formacji nabrała rozpędu. Rok później ukazała się debiutancka płyta "Kilka wyjść", która zebrała pozytywne recenzje, a tytułowy singel znalazł się w czołówce listy przebojów Marka Niedźwieckiego. Drugi album "Taniec Skośnookich Delfinów" umocnił pozycję grupy na rodzimym rynku muzycznym. Podczas koncertu w Sopocie usłyszymy głównie nowe kompozycje.

Klasa

13.50, 20.05
Gdańsk, kino Helikon, Długa 57
Bilety: 10-14 zł

W gdańskim kinie Helikon można zobaczyć film, który w tym roku nagrodzony został Złotą Palmą w Cannes, francuski obraz "Klasa". Społecznie zaangażowane dzieło Laurenta Canteta to ponaddwugodzinna obserwacja. Wszyscy bohaterowie istnieją w rzeczywistości. Problemy, o których rozmawiają, są prawdziwe, a w wielokulturowym społeczeństwie mogą i często prowadzą do ostrych spięć. Wszystko to przydaje filmowi autentyczności. "Klasa" jest obrazem, w którym od formy ważniejsze jest słowo, a to pada w scenkach rodzajowych. Widz dostrzega ludzkie dramaty, które kryją się za pyskówkami uczniów pochodzących z rodzin imigrantów. Cantet opisuje multikulturową społeczność Francji, jej nastroje i wyzwania, przed którymi staje. Pokazuje też mechanizmy, jakimi próbuje nie dopuścić do zaognienia konfliktu między imigrantami a rodowitymi Francuzami. Reżyser unika jednak jednoznacznych sądów, schematów i oczywistości, pozostawiając widzowi ocenę wydarzeń.

Lis promuje

13.00
Gdańsk, Uniwersytet Gdański, Wydział Prawa i Administracji, Bażyńskiego 6
17.00
Gdańsk, księgarnia Świat Książki, św. Ducha 13/15/17
Wstęp wolny

Znany dziennikarz telewizyjny i publicysta Tomasz Lis podczas dwóch spotkań będzie w Gdańsku promować swoje najnowsze wydawnictwo zatytułowane "My, naród". Dziewiąta w jego dorobku książka koncentruje się, podobnie jak poprzednie, na polityce, ale autor daje także rady na temat tego, co każdy z nas może zrobić w swym mieście, wiosce, miejscu pracy, na swej ulicy, by było w Polsce żyło się lepiej.

O Puszkiniei

18.00
Gdańsk, RCNiK, Długa 35
Wstęp wolny

Gościem Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury będzie dziś profesor, pisarz, znany rosyjski puszkinista, doradca prezydenta Rosyjskiej Fundacji Kultury, Leonid Arinshtein. Spotkanie zatytułowane "Puszkin. Biografia nieuczesana" przybliży sylwetkę i życie dramaturga i prozaika, najwybitniejszego przedstawiciela romantyzmu rosyjskiego, Aleksandra Puszkina.

Słodki ptak młodości

19.00
Gdańsk, scena Malarnia, Teatralna 2
Bilety: 20 i 30 zł

Bohaterem spektaklu na podstawie sztuki Tennessee Williamsa jest Chance Wayne, który powraca do rodzinnego miasteczka po nieudanej próbie zrobienia kariery w Hollywood. Towarzyszy mu podstarzała gwiazda kina - Księżniczka Kosmonopolis. Chance robi wszystko, by nie widzieć, że lata nieobecności zmieniły zarówno jego, jak i mieszkańców miasteczka, rządzonego przez radykalnego prawicowego polityka - Finleya.

Święta wojna

20.30
Sopot, kino Polonia, Boh. Monte Cassino 55/57
Bilety: 15 zł (2 seanse)

Dyskusyjny Klub Filmowy Kurort wyświetli kolejną projekcję z cyklu "Sportowe życie". Będzie to film "Święta wojna" w reżyserii Juliana Dziedziny. To zabawna i lekka komedia o "świętej wojnie", jaka toczy się między kibicami dwóch małomiasteczkowych drużyn piłkarskich. W tej rywalizacji - a akcja się dzieje na Śląsku, centrum polskiego futbolu - wszystkie chwyty są dozwolone. Nie skąpi się pieniędzy, w pojedynek zaangażowani są zarówno dyrektor kopalni, jak i komendant milicji. Działacze sportowi usiłują "załatwić" wynik meczu w kawiarniach, a gdy "koperty" nie skutkują, uciekają się do różnych forteli.

Święta wojna

20.00
Gdańsk, AKPG Kwadratowa, Siedlicka
Bilety: 4 i 8 zł

Koniec muzyki heavymetalowej zapowiadano już tylokrotnie, że ktokolwiek przestał w niego wierzyć. W klubie Kwadratowa o żywotności gatunku będzie można przekonać się na koncercie Fulcrum i Tehace, przedstawicieli młodszej generacji polskiego metalu. Fulcrum działa od trzech lat i należy do reprezentantów kierunku death/grind z elementami jazzu, drum'n'bassu i muzyki funkowej. Pochodzący z Wejherowa zespół Tehace gra death metal.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki