MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Codziennik kulturalny - środa, 15 października 2008 r.

Redakcja
Dorota Miśkiewicz z Cesarią Evorą
Dorota Miśkiewicz z Cesarią Evorą Tomasz Bołt
Nie masz jeszcze planów na środę? Koniecznie zajrzyj do codziennego repertuaru "Polski Dziennika Bałtyckiego". Tam polecamy najciekawsze w danym dniu koncerty, imprezy, projekcje filmowe, spektakle czy wystawy.

Jazzowo-popowa droga Doroty

19.00
Gdańsk, klub Parlament, św. Ducha 2
Bilety: 35 zł

Dorota Miśkiewicz jest doskonale znana fanom jazzu, ale od kilku lat artystka z powodzeniem próbuje powiększyć grono swoich słuchaczy. W Gdańsku będzie promować swoją najnowszą, wydaną kilka dni temu płytę "Caminho" (z jęz. portugalskiego "droga"). Na tym albumie poszła drogą muzyki pop zabarwionej jazzem i muzyką etniczną. Artystka należy do muzycznego klanu Miśkiewiczów - Henryk, jej ojciec jest jednym z czołowych polskich saksofonistów, a brat Michał perkusistą muzykiem Tomasza Stańki i członkiem tria Marcina Wasilewskiego. Sama Dorota jest z wykształcenia skrzypaczką po warszawskiej Akademii Muzycznej, ale karierę wokalną rozpoczęła równolegle, by obecnie poświęcić się jej niemal wyłącznie. Zadebiutowała w 2002 r. jazzowym albumem"Dorota Goes to Heaven", po nim w trzy lata później światło dzienne ujrzał popowy krążek "Pod rzęsami". "Caminho" jest trzecim dokonaniem w jej autorskiej dyskografii. Po drodze była współpraca ze słynną Cesarią Evorą.

Columbus Duo

20.00
Gdańsk, Kafe Delfin, Opata J. Rybińskiego 17
Bilety: 10 zł

Historia zespołu Ireneusza i Tomasza Swobodów - Columbus Duo - sięga 1991 roku, kiedy powstała grupa Thing. Bracia, zasłuchani w zespoły takie jak The Sonic Youth czy The Jesus Lizard, wprowadzali do polskiej muzyki zjawisko zwane noise. Ich celem nie były plagiaty, lecz synteza hałaśliwych wpływów oraz dodanie do nich bluesowej pulsacji i jazzowych struktur.
Od 2002 roku zespół funkcjonuje jako duet na bas i gitarę, sporadycznie wspomagany głosem i komputerem. Rytm coraz bardziej ustępuje miejsca melodii, a zgiełk - ciszy. Nowa płyta duetu, "Storm", którą promować będzie koncert w Delfinie, jest najbardziej eklektycznym dziełem zespołu, w pewnym sensie podsumowującym całą twórczość braci.

Śmietanka bis

11.00-18.00
Sopot, Państwowa Galeria Sztuki, Curie-Skłodowskiej 10
Bilety: 4 i 6 zł (w środy wstęp jest bezpłatny)

Na przełomie marca i kwietnia 1977 roku pięcioro artystów: Andrzej Bielawski, Andrzej Bieńkowski, Jan Dobkowski, Łukasz Korolkiewicz i Ewa Kuryluk zebrało się, aby wspólnie pokazać swoje najnowsze dzieła. Uczynili to w warszawskiej Galerii MDM, na wystawie przewrotnie nazwanej Śmietanka. Powadze naukowego dyskursu, pisanych tekstów i manifestów, ta piątka przeciwstawiła kolorowe obrazy, prace na papierze: rysunki i grafiki oraz zadziwiające gabloty. Po latach mamy możemy oglądać "Śmietankę 2". Na wspólnej wystawie spotkali się uczestnicy tamtego wydarzenia artystycznego. Ekspozycję można podziwiać do 23 listopada, od wtorku do niedzieli.

Klubowa terapia szokowa

20.00
Gdynia, Klub Muzyczny Ucho, św. Piotra 2
Bilety: 25 zł

Gdyński klub Ucho zaprasza dziś na wieczór pod hasłem Psychedelic "Violence Crime of Visual Shock". Pod tak kuszącym szyldem kryją się dwa osobne programy - koncert formacji Gothika i muzyczno-taneczny performance Dickie Dreams Freak Show vs. Leon. Gothica, niegdyś występująca jako Euthanasia, to japońscy odnowiciele gotyckich brzmień lat 80., łączący je z ciężką industrialną elektroniką. Druga część imprezy zapowiada się jeszcze oryginalniej, Freak Show jest wspólnym przedsięwzięciem części składu grupy Dick4Dick i Leona Dziemaszkiewicza, głośnego trójmiejskiego tancerza, aktora i performera, jednej z najbardziej wyrazistej postaci sopockiego środowiska artystycznego.

Milarepa

17.00
Gdańsk, kino Żak, Grunwaldzka 195/197
Bilety: 8-14 zł

Tylko w gdańskim kinie Żak można obejrzeć indyjsko-butańską produkcję o Milarepie, tybetańskim duchowym przywódcy, poecie i magiku, który żył na przełomie X i XI wieku. Jego historia to przypowieść o prześladowaniu, zemście i duchowym odkupieniu. Jeśli jednak ktoś sądzi, że powstało kolejne poważne, wzniosłe studium buddyzmu, zdziwi się. Zrealizowany w formie zachodniego kina fantasy "Milarepa" zawiera elementy dramatyczne i komediowe, refleksyjne i sensacyjne. Debiutujący w roli reżysera, młody mnich z Bhutanu, Neten Chokling, niczym doświadczony twórca filmowy tworzy mistyczną atmosferę. Wykorzystując surowe piękno górskich, himalajskich krajobrazów, zaburza u widza poczucie czasu i próbuje wprowadzić go w stan melancholii i zadumy.

Intymne lęki

20.30
Gdańsk, scena Malarnia, Teatralna 2
Bilety: 20 i 30 zł

Jeden z najbardziej znanych i cenionych współczesnych dramaturgów angielskich - Alan Ayckbourn uważany jest za niezwykle pomysłowego twórcę komedii sytuacyjnych. Jego sztuka "Intymne lęki" to opowieść o sześciu mieszkańcach dużego miasta i skomplikowanych relacjach między nimi. Akcja spektaklu zmienia się na naszych oczach błyskawicznie. Toteż "Intymne lęki" przypominają szybko montowany film. Nie dziwi to jednak, bowiem inspiracją do ich powstania była wielka miłość Ayckbourna do kina.

W rytmach reggae

21.00
Sopot, klub Stary Rower, Piłsudskiego 15
Wstęp wolny

Brzmienia z gatunku roots reggae, dancehall, ragga, jun-gle oraz funk będą motywem przewodnim imprezy w Starym Rowerze. Gospodarzem wieczoru będzie Tomasz Lipski. Artysta, znany także jako Ras Lipi Man, to jeden z najciekawszych rastamańskich DJ-ów w Trójmieście. Ten muzyk i poeta (wydał dwa tomiki wierszy) od wielu lat ściśle współpracuje także z dyrektorem Nadbałtyckiego Centrum Kultury, Larrym Ugwu, tworząc etniczny zespół Ikenga Drummers.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki