Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

CO2 emitowany przez Cementownię Kujawy ma być wychwytywany i ekspediowany via Port Gdańsk na pole naftowe na Morzu Północnym

OPRAC.:
Jacek Klein
Jacek Klein
Lafarge Polska
Lafarge rozpoczyna program Kujawy Go4ECOPlanet, który wychwyci 10 0 proc. emisji CO2 w Cementowni Kujawy. Dwutlenek węgla zostanie wywieziony na Morze Północne gdzie zostanie wtłoczony do wyeksploatowanego pola naftowego. Francusk-szwajcarski koncern przejął także pomorskiego producenta betonu OL-Trans.

Technologia w ramach projektu Kujawy Go4ECOPlanet wyłapie 100 proc. emisji CO2 dzięki czemu, Cementownia Kujawy wyprodukuje jeden z pierwszych w Europie cementów o zerowej emisji. Bezemisyjny cement trafi na rynek w 2027 roku.

Koncern Lafarge, do którego należy Cementowania Kujawy oraz Innovation Fund (Agencja Europejska CINEA) podpisały umowę na dofinansowanie projektu. Łączna kwota kosztów poniesionych na projekt przez 10 lat to 380 mln euro, z czego 265 mln euro to koszty inwestycyjne. Dofinansowanie UE wynosi 228 mln euro.

Instalacja oparta będzie na technologii Cryocap ™ FG firmy Air Liquide oddzielającej dwutlenek węgla z gazów emitowanych do atmosfery. W pierwszym etapie, po wychwyceniu CO2 zostanie skroplony i przetransportowany koleją do punktu przeładunkowego w porcie morskim, a stamtąd statkami dostarczane na Morze Północne, gdzie zostanie wtłoczony do wyeksploatowanego pola naftowego w celu trwałego składowania.

- Transport i magazynowanie dwutlenku węgla w porcie, a następnie składowanie, będzie możliwe dzięki współpracy z innymi partnerami mającymi wiedzę i doświadczenie w skraplaniu, transporcie i magazynowaniu gazów. Celem jest stworzenie pełnego łańcucha wychwytywania i magazynowania dwutlenku węgla - wyjaśnia Lafarge.

Wcześniej firma informowała, że wychwycony dwutlenek węgla będzie pociągami w postaci LCO2 (płynne CO2) trafiał do multimodalnego terminalu w Gdańsku.

Lafarge poinformował także, że zamknął transakcji przejęcia sześciu zakładów produkcji betonu firmy OL-TRANS w lokalizacjach: Tuchom, Mrzezino, Gdynia, Bąkowo oraz Gdańsk.

- Akwizycja poszerzy naszą działalność związaną z produkcją betonów na północy Polski. Jednocześnie klienci z rejonu Trójmiasta zyskają dostęp do naszych zrównoważonych rozwiązań budowlanych, takich jak niskoemisyjny beton ECOPact. Dzięki takim produktom chcemy również przyspieszyć dekarbonizację budownictwa w Polsce - komentuje Tomasz Rułka, dyrektor generalny Linii Produktowej Betonu w Lafarge Polska.

Roczną produkcję betonu w zakładach OL-Trans szacuje się na ok. 400 000 m3, co oznacza, że Lafarge znajdzie się w czołówce producentów w betonu w rejonie Polski północnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki