Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chopin pod żaglami Chopina

Jacek Sieński
Gdańskie oldtimery Antica i Bryza H, cumujące przy nabrzeżu Łasztowni, podczas Zlotu Oldtimerów 2010 w Szczecinie.
Gdańskie oldtimery Antica i Bryza H, cumujące przy nabrzeżu Łasztowni, podczas Zlotu Oldtimerów 2010 w Szczecinie.
Trójmiejskie żaglowce gościły w Szczecinie. Oldtimery paradowały na Odrze.

Ponad 40 żaglowców, w tym 30 oldtimerów, uatrakcyjniło największą morską imprezę plenerową w Polsce, jaką były Dni Morza - Sail Szczecin 2010 i VI Zlot Oldtimerów w Szczecinie. Imprezę, która rozpoczęła się w piątek, zakończyła w niedzielę wielka parada jachtów i żaglowców na Odrze. Trójmiasto reprezentowała flotylla sześciu żaglowców, w tym trzy żaglowe oldtimery.
Podczas szczecińskiego święta morza nie brakowało trójmiejskich akcentów. Gościem imprezy był Zygmunt Choreń z Gdańska, znany konstruktor statków żaglowych, m. in. trzymasztowej fregaty Dar Młodzieży i pięciomasztowej fregaty Royal Clipper, największego żaglowca na globie ziemskim. Z 15 żaglowców jakie zaprojektował, w szczecińskim zlocie brały udział bryg Fryderyk Chopin, uznawany za najszybszy żaglowiec na świecie oraz ORP Iskra i Pogoria. Choreń spotkał się ze studentami Wydziału Techniki Morskiej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technicznego i otworzył wystawę fotograficzną "Polskie żaglowce".

Organizując od pięciu lat zloty oldtimerów w Szczecinie, podchwycono pomysł Jerzego Wąsowicza, sławnego gdańskiego żeglarza i kapitan oldtimera Antica. Pierwszy w Polsce taki zlot odbył się z jego inicjatywy w Gdańsku, w roku 2001. Natomiast motorem napędowym szczecińskich imprez jest gdańszczanka Mira Urbaniak, znana dziennikarka i żeglarka. Jej upór i dar przekonywania przyniosły efekt. Szczecińskie zloty żaglowców stały się już imprezami znanymi i znaczącymi - nie tylko nad Bałtykiem.

Imponującą imprezę widowiskową stanowił w sobotę wieczorem koncert "Chopin na Chopinie", przygotowany z okazji obchodzonego właśnie w Polsce i na świecie Roku Chopinowskiego (w tym roku przypada 200. rocznica urodzin kompozytora). Utwory Chopina, na pokładzie żaglowca Fryderyk Chopin, grał Leszek Możdżer, wybitny pianista jazzowy, pochodzący z Gdańska.
- Cumowaliśmy przy nabrzeżu Łasztowni, w centrum starego portu szczecińskiego, naprzeciwko Wałów Chrobrego - opowiada kpt. Wąsowicz. - Oprócz nas stało 30 klasycznych oldtimerów z Niemiec, Holandii, Szwecji i Polski. Przy nabrzeżu zabrakło miejsca i musiały one cumować burta przy burcie. Oprócz Antiki, wśród nich były: Bryza H z Gdańska i Zjawa IV z Gdyni. Natomiast większe żaglowce Fryderyk Chopin ze Szczecina oraz ORP Iskra, Pogoria i Zawisza Czarny z Gdyni, litewski Brabander i rosyjski Shtandart cumowały przy nabrzeżu Wałów Chrobrego. W niedzielę odbyła się parada jachtów i żaglowców. Poprzedziło ją przepłynięcie, obok cumujących jeszcze oldtimerów i żaglowców, Arka- klasycznego kecza z Kołobrzegu, z arcybiskupem Andrzejem Dzięgą, metropolitą szczecińsko - kamieńskim na pokładzie. Arcybiskup pobłogosławił z wody żeglarzy. Trasa parady żaglowców prowadziła wokół Wyspy Grodzkiej na Odrze, wzdłuż nabrzeży Łasztowni i Wałów Chrobrego. Mieliśmy kłopoty z manewrowaniem, bo nurt rzeki stał się bardzo wartki z powodu napłynięcia fali powodziowej. Ale daliśmy radę.

Antica dowodzona przez kpt. Wąsowicza wypłynęła już ze Szczecina. Obecnie żegluje w kierunku szwedzkiej wyspy Gotlandia, a następnie odwiedzi Sztokholm, przepłynie Kanał Gota w Szwecji, którym dotrze do Göteborga i ponownie wypłynie na morze. Do Gdańska powróci w połowie sierpnia, aby uczestniczyć w IV Zlocie Oldtimerów w Gdańsku.

W imprezach Sail Szczecin 2010 uczestniczyło około 120 tys. mieszkańców miasta i turystów. Wszyscy członkowie załóg żaglowców zostali zaproszeni na "Biesiadę żeglarską". Widowisko muzyczne "Chopin na Chopinie" zgromadziło publiczność liczącą ponad 20 tys. osób. Atrakcjami imprezy było zwiedzanie żaglowców i bezpłatne rejsy oldtimerami dla dzieci oraz młodzieży, połączone z zajęciami marynistycznymi. W hali-namiocie, ustawionej na nabrzeżu Łasztowni, koncertowały znane zespoły szantowe: Stare Dzwony, Zejman i Garkumpel czy Mechanicy Shanty. Każdy mógł zwiedzić Akademię Morską w Szczecinie, w której czynne było planetarium oraz sale z symulatorami siłowni okrętowej i centrum inżynierii ruchu morskiego.

Przygotowywaniem Dni Morza - Sail Szczecin i innych imprez morskich oraz współpracą z organizacjami morskimi i żeglarskimi zajmuje się Biuro ds. Morskich Urzędu Miasta Szczecin. Zatrudnia ono 9 osób. Budżet takiej imprezy, jak Dni Morza - Sail Szczecin przekracza 3 miliony złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki