MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Certyfikaty „W trosce o pacjenta” dla Kliniki Hematologii i Transplantologii UCK oraz WCO

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
Wręczenie certyfikatu dla Kliniki Hematologii i TransplantologiiUniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku
Wręczenie certyfikatu dla Kliniki Hematologii i TransplantologiiUniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku Piotr Hukało
Klinika Hematologii i Transplantologii UCK oraz Wojewódzkie Centrum Onkologii w Gdańsku zostały uhonorowane przez Radę Ekspertów Programu „W trosce i pacjenta” specjalnymi certyfikatami. Wyróżnienie to przyznawane ośrodkom realizującym kompleksową opiekę oraz wsparcie dla chorych cierpiących na przewlekłą białaczkę szpikową (PBSz). W Polsce jest ich siedemnaście, w tym dwa na Pomorzu.

„W trosce o pacjenta” to program realizowany od 2014 roku na terenie wybranych ośrodków hematologicznych we współpracy ze środowiskiem pielęgniarek onkologicznych z całej Polski. W jego ramach w wybranych ośrodkach, pielęgniarki mają możliwość uczestniczenia w cyklicznych spotkaniach, podczas których wspólnie pracują i pogłębiają wiedzę na temat przewlekłej białaczki szpikowej oraz znaczenia monitorowania tej choroby. Zdobytą wiedzę przekazują pacjentom z PBSz podczas indywidualnych i grupowych spotkań, w trakcie których przybliżają chorobę, informują o celach terapeutycznych, zasadach prawidłowego przyjmowania leków, a także o konieczności regularnych wizyt u lekarza oraz przeprowadzania badań.

Przyznany certyfikat Programu „W trosce o pacjenta” to sygnał dla chorych na przewlekłą białaczkę szpikową oraz ich rodzin, że w tym ośrodku pacjenci otrzymają profesjonalną pomoc, merytoryczne wsparcie oraz szereg niezbędnych informacji nt. choroby i jej celów terapeutycznych – niezwykle istotnych w skutecznym leczeniu PBSz.

Czytaj także: Leczenie choroby Parkinsona. Duodopa - terapia infuzyjna w leczeniu choroby Parkinsona w Gdańsku

Zdaniem wielu ekspertów przewlekła białaczka szpikowa jeszcze do niedawna uznawana była za chorobę śmiertelną. Dziś, na skutek postępu medycyny i rozwoju innowacyjnych terapii, kwalifikuje się ją do chorób przewlekłych. Dzięki skutecznym terapiom, wysokiej jakości opiece i edukacji, chorzy na PBSz mogą aktywnie uczestniczyć w życiu zawodowym, społecznym i mimo choroby – prowadzić normalne życie.

Chorymi na przewlekłą białaczkę szpikową z terenu Pomorza jak i ościennych województw zajęła się Klinika Hematologii dawnej Akademii Medycznej w Gdańsku, a dziś Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, od chwili swojego powstania w 1992 roku.

- Do momentu, gdy polscy pacjenci uzyskali dostęp do leku Glivec, który został w Europie zarejestrowany kilka lat wcześniej (Polska nie należała jeszcze wtedy do UE) połowa przeszczepów szpiku w naszym ośrodku wykonywana była właśnie u takich chorych – wspomina prof. dr hab. med. Andrzej Hellmann, twórca hematologii na Pomorzu. - Niewątpliwie lek ten zdecydował o przełomie w leczeniu tej choroby, radykalnie poprawił rokowanie, dzięki niemu pacjenci z tą chorobą mogą żyć długo i uniknąć przeszczepu szpiku, z którym zawsze wiąże się ryzyko.

- W czasie, gdy wprowadzano program leczenia tym lekiem szpital był w bardzo trudnej sytuacji finansowej – wspomina prof. Hellmann. - Co rusz jego konto zajmował mu komornik, profesor bał się, że na Glivec może zabraknąć pieniędzy. Z pomocą przyszła mu wtedy dr Ewa Solska, dyrektor Wojewódzkiej Przychodni Onkologicznej, dziś WCO. Przejęła program od kliniki, kupowała leki a pacjentami nadal opiekowali się lekarze z zespołu prof. Andrzeja Hellmanna. Z chwilą włączenia WCO w struktury spółki „Copernicus” ta współpraca się urwała. Na szczęście leczonymi tam pacjentami zajęła się dr n. med. Hanna Ciepłuch – doświadczony hematolog, która kiedyś również pracowała w Klinice Hematologii.

Aktualnie w Klinice Hematologii leczy się ok. 150 chorych z przewlekłą białaczką szpikowa a w Wojewódzkim Centrum Onkologii – 50.

W Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym drukują serce w 3D

W Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym drukują serce w 3D....

INFO Z POLSKI. Przegląd najważniejszych wydarzeń z kraju

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki