Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Były poseł Tadeusz Cymański, eksburmistrz AndrzeRychłowski i całkiem nowy komitet. Oni kandydują do Rady Powiatu Malborskiego

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Tadeusz Cymański - "jedynka" KW Prawo i Sprawiedliwość w okręgu nr 2
Tadeusz Cymański - "jedynka" KW Prawo i Sprawiedliwość w okręgu nr 2 Radosław Konczyński
Pięć komitetów wystawiło swoich kandydatów w zbliżających się wyborach do Rady Powiatu Malborskiego. Startującym będzie trudniej dostać się do władz samorządu, bo jest mniej mandatów do obsadzenia. Ci, którzy zyskają przychylność wyborców, wybiorą spośród siebie nowy Zarząd Powiatu ze starostą na czele. Kto kandyduje? Na listach jest sporo znanych postaci.

Rada Powiatu Malborskiego po wyborach 2024 będzie mniejsza

Zacznijmy od tego, że po najbliższych wyborach Rada Powiatu Malborskiego będzie mniejsza. Obecny skład liczy 19 osób, ale na nową kadencję do obsadzenia jest 17 mandatów. Liczbę radnych w kolejnej kadencji samorządu ustala wojewoda w uzgodnieniu z komisarzem wyborczym, biorąc pod uwagę aktualną liczbę mieszkańców. W związku z tym, że ona spadła, zmniejszono też liczbę mandatów i zamiast trzech okręgów głosowania będą tylko dwa: nr 1 – miasto Malbork i 2 – reszta powiatu.

Swoich kandydatów w wyborach do Rady Powiatu Malborskiego wystawiło pięć komitetów, w tym trzy związane z ogólnopolskimi i dwa lokalne. Na listach nie brakuje debiutantów, ale są też osoby znane w Malborku i powiecie. Na pewno uwagę przykuwa m.in. „jedynka” na liście KW Prawo i Sprawiedliwość w okręgu nr 2 – Tadeusz Cymański. Zdawało się, że były poseł i europoseł jest już na emeryturze po ostatnich wyborach do Sejmu, w których mandat przegrał o włos, otrzymując tylko o 100 głosów mniej od Jarosława Sellina.

Po wyborach parlamentarnych Tadeusz Cymański mówił nam, że choć polityka uzależnia, to nie jest dla niego „narkotykiem”.

- Mam na szczęście zainteresowania, będę mógł więcej czytać, więcej zająć się muzyką i poświęcić więcej czasu rodzinie, którą trochę zaniedbywałem, będąc posłem czy europosłem – powiedział nam były parlamentarzysta.

Jak się okazuje, jednak „uzależnienie” od polityki, choćby w skali lokalnej, wzięło górę.

Tadeusz Cymański to również pierwszy burmistrz Malborka w wolnej Polsce. Sprawował ten urząd w latach 199-1997. Jednym z jego późniejszych następców był Andrzej Rychłowski, który również znalazł się w stawce kandydatów w obecnych wyborach do Rady Powiatu Malborskiego na liście Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Koalicja Obywatelska. Przypomnijmy, że w mieście rządził przez dwie kadencje, od 2006 do 2014 r., gdy walkę o reelekcję przegrał z Markiem Charzewskim, obecnym włodarzem. Do Rady Powiatu z KO startuje też wiceburmistrz w latach 2006-2014, czyli Jerzy Skonieczny.

Ze stanowiska wójta do Rady Powiatu Malborskiego?

Jeśli chodzi o włodarzy byłych lub obecnych, z Koalicji Obywatelskiej kandyduje wójt gminy Malbork Marcin Kwiatkowski. Kierowanie gminą zakończy po dwóch kadencjach.

- Powodem są sprawy osobiste, to nowa praca - mówił nam niedawno Marcin Kwiatkowski. - Pewnie, że trochę żal jest się rozstawać, ale jak to w życiu bywa, czasem sytuacje życiowe wymuszają decyzje. Nie dałoby się pogodzić obu spraw. Dlatego nie będę już kandydował na wójta, ale będę chciał dostać się do Rady Powiatu Malborskiego, żeby wspomóc gminę. Kandydatem na wójta będzie Wojciech Łukasiewicz, mój obecny zastępca. Chcemy, aby gmina nie straciła ciągłości, żeby nie było przestojów. Mój zastępca zna gminę bardzo dobrze; uważam, że to jest bardzo dobra kandydatura.

Na listach KO w wyborach do Rady Powiatu jest więcej znanych postaci, bo to choćby Piotr Szwedowski – członek Zarządu Powiatu, Mirosław Zima – były dowódca 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego, Beata Kacprowicz – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Malborku czy Piotr Sadowski – dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Malborku. Ostatnią, dwunastą pozycję w okręgu „miejskim” otrzymał Mirosław Czapla, obecny starosta malborski. „Jedynką” w okręgu nr 2 będzie natomiast Tomasz Rażewski, obecny radny powiatowy, przewodniczący Komisji Skarg, Wniosków i Petycji, na liście jest też m.in. były wójt Miłoradza Tadeusz Biliński.

Z PiS w okręgu miejskim „lokomotywą” jest Radosław Rabenda, prezes największego klubu sportowego w powiecie, czyli Pomezanii Malbork. „Dwójkę” dostał Krzysztof Grylak, obecny radny powiatowy, a listę w tym okręgu zamyka Mirosław Jasiński, były radny powiatowy. Z okręgu nr 2 oprócz wspomnianego byłego posła kandydują m.in. Lech Marczuk, znany malborski lekarz, czy Janusz Kasyna, wieloletni radny powiatu.

Po raz kolejny swoich radnych wystawi Porozumienie Społeczno-Samorządowe, które już przed poprzednimi wyborami samorządowymi przedstawiało się jako lokalny komitet niezależny. Natomiast faktycznie został stworzony pod egidą Polskiego Stronnictwa Ludowego, a na pewno osób z nim związanych. Pełnomocnikiem wyborczym jest Waldemar Lamkowski, szef PSL w powiecie malborskim i obecny wicestarosta malborski, który wystartuje z 1 miejsca w okręgu miejskim.

Na liście PPS są też m.in. Sławomir Zirra – obecny wiceprzewodniczący Rady Powiatu i dyrektor SP w Kończewicach, Włodzimierz Załucki - były wójt Starego Pola, Maria Seibert – obecna radna powiatowa i kierownik Studia Wokalnego Balbiny czy Ryszard Łukowski – przewodniczący Oddziału Rejonowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Malborku.

Lewica w obu okręgach wystawiła łącznie 21 kandydatów. W mieście startują m.in. obecni radni powiatowi – Dariusz Duda (lekarz) i Małgorzata Ostrowska (prezes Malborskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego), a także np. Ewa Dąbrowska – sekretarz miasta Malborka, Tadeusz Orzęcki – były komendant hufca ZHP w Malborku czy Andrzej Wrona – prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. „Jedynką” poza miastem jest Marek Rukat – długoletni radny powiatu, obecnie przewodniczący Komisji Rewizyjnej.

Nowy komitet utworzony przez dwóch radnych powiatowych

Nową siłą w samorządzie powiatowym chce być KWW Razem dla Powiatu Malborskiego stworzone przez obecnych radnych - Krzysztofa Osijewskiego (przewodniczący Rady Powiatu) i Marcina Szeszę (przewodniczący Komisji Polityki Prorodzinnej, Społecznej i Ochrony Zdrowia), który ma poparcie burmistrza Nowego Stawu Jerzego Szałacha i wójta Miłoradza Arkadiusza Skorka.

Współtwórcy komitetu zajmują odpowiednio 1 i 2 miejsce na liście w okręgu poza Malborkiem. „Jedynką” w okręgu miejskim jest Agnieszka Tuńska-Jackowska, właścicielka Restauracji Malaga, a 12 miejsce dostał rolnik z Kamienicy (gm. Malbork), który niedawno zasłynął w Polsce dzięki produkcji czarnego czosnku. Tomasz Kapuściński - bo o nim mowa - zdobył 1 miejsce w dorocznym ogólnopolskim konkursie „Sposób na Sukces”, organizowanym przez Regionalne Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie.

W galerii powyżej pokazujemy zdjęcia "jedynek" z każdej listy w obu okręgach.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki