Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Burza śnieżna nad Bałtykiem i na wybrzeżu. Synoptycy biją na alarm! "Niezwykle rzadkie i groźne zjawisko"

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
W nocy z wtorku na środę oraz w środę (13.01.2021) nad Bałtykiem i na wybrzeżu może wystąpić groźne i niezwykle rzadkie zjawisko - burze śnieżne. W marcu 2019 na drogach na wschodzie kraju zginęło przez nie 6 osób.

Burza śnieżna także na Pomorzu

- Pogoda w tym tygodniu z dnia na dzień będzie robić się coraz bardziej zimowa - ostrzegają synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. - Dominować będą opady śniegu, okresami intensywniejsze, a temperatura będzie coraz niższa.

IMGW ostrzega, że w nocy z wtorku na środę oraz w środę nad Bałtykiem i na wybrzeżu mogą wystąpić burze śnieżne, zjawisko będące niezwykle rzadkie i groźne.

Oto najśmieszniejsze memy o zimie! Mróz, burze śnieżne i "efekt morza". "Atak zimy w zimie" - z tego śmieje się internet! Zobacz memy!

Najlepsze memy o zimie. Oto jak internauci żartują z zimy. S...

- Wszystko przez adwekcję zimnego i niestabilnego powietrza z północy nad stosunkowo ciepły zbiornik wodny oraz obecność ośrodka niżowego - wyjaśniają meteorolodzy.

Podczas burz śnieżnych mogą wystąpić wyładowania atmosferyczne. Przyniosą one przelotne opady śniegu lub śniegu z deszczem oraz porywisty wiatr. Na Pomorzu jest możliwy przyrost pokrywy śnieżnej o około 5 cm, a lokalnie do 10 cm.

Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni wydało także ostrzeżenie pierwszego stopnia o oblodzeniu. Prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem lub mokrego śniegu.

Uwaga na drogach!

Po raz ostatni burzę śnieżną zaobserwowano w Polsce 26 marca 2019 r. na wschodzie kraju. Wówczas silne porywy wiatru, intensywne opady śniegu i liczne wyładowania atmosferyczne w wielu miejscach sparaliżowały m.in. ruch na drogach, a w wypadkach drogowych zginęło wówczas sześć osób.

- W Polsce niemal każdej zimy występuje kilka dni, podczas których chmury cumulonimbus osiągają rozmiary pozwalające na generowanie pojedynczych wyładowań atmosferycznych, szczególnie w rejonie wybrzeża - tłumaczy Janusz Zieliński z Centrum Meteorologicznej Osłony Kraju. - W ostatnich latach najsilniejsze burze śnieżne w naszym kraju wystąpiły w grudniu 2013 roku i były związane z bardzo głębokim i aktywnym niżem Ksawery. Podobne zjawiska pojawiają się sporadycznie również w innych częściach Europy oraz w Azji i Ameryce Północnej. Wszędzie powodują duże utrudnienia np. w ruchu miejskim oraz przyczyniają się do poważnych strat w infrastrukturze energetycznej. To pokazuje, że burze śnieżne są elementem pogody trudnym do prognozowania.

Jesteś świadkiem wypadku? Daj nam znać! Poinformujemy innych o utrudnieniach. Czekamy na informacje, zdjęcia i wideo!

Śmiertelne wypadki na Pomorzu w 2019 r.:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki