Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Brytyjscy żołnierze odwiedzili Malbork, by uczcić Dzień Pamięci 2021. Zdjęcia

[email protected]
Radosław Konczyński
Mieszkańcy Malborka mieli okazję uczcić pamięć żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej, którzy spoczęli na cmentarzu przy ul. 500-lecia. We wtorek (16 listopada) odbyły się obchody Dnia Pamięci (Remembrance Day).

Rembrance Day to święto obchodzone w krajach Brytyjskiej Wspólnoty Narodów, upamiętniające żołnierzy poległych w obu wojnach. Inna nazwa to Dzień Maku (ang. Poppy Day) z uwagi na zwyczaj noszenia w tym dniu sztucznych maków przypiętych do ubrania na znak pamięci.

Maków nie mogło też zabraknąć podczas wtorkowej uroczystości na Cmentarzu Wojennym Wspólnoty Brytyjskiej w Malborku.

- Zgromadziliśmy się tutaj, aby upamiętnić i oddać hołd żołnierzom Brytyjskiej Wspólnoty Narodów, dla których to miejsce stało się miejscem wiecznego spoczynku. Miniony wiek przyniósł wiele tragicznych wydarzeń dla ludzi na całym świecie. Do najtragiczniejszych należały dwie wojny światowe, które spowodowały, że w wielu miejscach na świecie pojawiły się groby żołnierzy. Żołnierzy, podobnie jak tu pochowani, bardzo młodych, którzy ofiarowali swoje życie w walce o wolność i prawa człowieka - mówił Marek Charzewski, burmistrz Malborka.

Na cmentarzu przy ul. 500-lecia spoczywa 232 zidentyfikowanych żołnierzy z lat 1939-1945. Wśród nich jest 189 żołnierzy piechoty, 39 lotników, a także jeden marynarz floty wojennej oraz trzech marynarzy floty handlowej. Pochodzili z Kanady, Nowej Zelandii, Anglii, Australii. Zmarli w niewoli jako jeńcy m.in. w Stalagu XXB na Wielbarku.

Jest tu również 13 mogił (w tym 6 mogił niezidentyfikowanych) jeńców z okresu I wojny światowej, którzy zmarli w latach 1914-1922. Ich szczątki ekshumowano w 1960 roku z Cmentarza Garnizonowego w Gdańsku i złożono w Malborku. Przy wejściu na cmentarz, po prawej stronie, znajduje się natomiast Malbork Memorial upamiętniający 39 ofiar pierwszej wojny światowej, które pochowano na Cmentarzu Jeńców Wojennych w Heilsbergu (Lidzbark Warmiński), gdzie ich groby nie mogły być dłużej utrzymywane.

Bardzo się cieszę, że w dzisiejszych uroczystościach uczestniczą kombatanci, którzy są świadectwem trudów wojny, jak i młodzież, dla której dzisiejsza uroczystość to bardzo ważna lekcja historii. Pragnę, a byście wy, młodzi przyjaciele, znali wojnę tylko z podręczników historii, aby nigdy nie była dla was teraźniejszością – podkreślił burmistrz Malborka.

Uczestnicy uroczystości uczcili poległych dwoma minutami ciszy, bo taki jest zwyczaj Brytyjczyków. Przed złożeniem kwiatów odczytany został również „Akt Pamięci”.

- Pamięć, którą wyraziliśmy dzisiaj, jest niezmiernie ważna dla wszystkich, także dla nas. Dlatego chciałbym podziękować mieszkańcom Malborka za podtrzymywanie pamięci i opiekę nad tym cmentarzem. Jestem niezmiernie szczęśliwy, widząc tylu młodych ludzi tutaj. Mam nadzieję, że wy będziecie kultywować pamięć o poległych – powiedział płk Tom Blythe, attaché obrony przy Ambasadzie Wielkiej Brytanii w Warszawie.

Wieńce zostały też złożone pod Pomnikiem Stalagu XXB na Cmentarzu Komunalnym. W tej okolicy w ówczesnym Willenbergu w latach 1939-1945 Niemcy prowadzili obóz jeniecki, w którym więzili m.in. żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej.

W obchodach Dnia Pamięci 2021 w Malborku wzięli udział brytyjscy żołnierze na co dzień stacjonujący w Polsce, w Orzyszu. Asystę wojskową zapewnili żołnierze z 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego. Młodzież, której obecność podkreślono, to uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 oraz Szkoły Podstawowej nr 1.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki