Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Boks w przestworzach" pod patronatem bohatera nie z tej ziemi. Tadeusz „Teddy” Pietrzykowski upamiętniony podczas Rocky Boxing Night

Ryszarda Wojciechowska
Ryszarda Wojciechowska
archiwum rodzinne
Niezwykła, podniebna gala bokserska z niezwykłym patronem - legendarnym bokserem, który przymuszany przez strażników obozów koncentracyjnych stoczył w tych obozach kilkadziesiąt walk, stając się dla wielu więźniów symbolem nadziei na zwycięstwo.

23 kwietnia będzie miała miejsce niezwykła, podniebna gala bokserska. To wydarzenie o wymiarze światowym, nie tylko z powodu obecności znakomitego Youri Kalengi, który wystapi w pojedynku wieczoru. Prawdopodobnie będzie to pierwszy raz na naszym globie, kiedy to walki pięściarskie odbędą się na wysokości 150 metrów, na 34 piętrze wieżowca Olivia Star w Gdańsku – zapowiada Krystian Każyszka z grupy Rocky Boxing Promotion, pomysłodawca „boksu w przestworzach”.

Ale niezwykłość tego wydarzenia wzmacnia jeszcze niezwykłość jego patrona. A jest nim Tadeusz "Teddy" Pietrzykowski, legendarny przedwojenny pięściarz, który dzięki walkom na ringu ocalił swoje życie w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. To sportowiec, który w miejscu zagłady stał się dla wielu więźniów symbolem nadziei na zwycięstwo. Postać tego bohatera przypomni Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Dyrektor muzeum dr Karol Nawrocki mówi, że Tadeusz „Teddy” Pietrzykowski był z pewnością osobą nieprzeciętną:

– Znakomity przedwojenny pięściarz, żołnierz Wojska Polskiego – obrońca Polski w 1939 roku, konspirator, w końcu więzień niemieckich obozów koncentracyjnych. Kwestią, która najbardziej zapisała się w powszechnej świadomości, jest jednak kilkadziesiąt walk, jakie Pietrzykowski – przymuszany przez obozowych strażników – stoczył w obozach koncentracyjnych. W pamiętnej pierwszej walce w KL Auschwitz „Teddy", ważący wtedy 40 kilogramów, pokonał mistrza Niemiec w wadze średniej – kapo Waltera Dunninga. Pietrzykowski za zwycięskie walki otrzymywał racje żywnościowe, którymi dzielił się z innymi współwięźniami, m.in. z Witoldem Pileckim i ojcem Maksymilianem Kolbe. Dlatego ta niezłomność i hart ducha „Teddy’ego” warte są podkreślania i przypominania.

Tym razem będzie można poznać nie tylko Pietrzykowskiego jako boksera, ale też artystę. Nie jest wiedzą powszechną, że jedną z pasji „Teddy’ego” było malarstwo.

Stąd też gala – obok wydarzenia czysto sportowego – stanie się okazją do wystawy prac „boksera z Auschwitz” w budynku Olivia Star. W wernisażu, jak i w gali udział weźmie córka bohatera – pani Eleonora Szafran.

Biografia Tadeusza "Teddy’ego" Pietrzykowskiego, który walczył na ringu w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau, to historia godna Oscara. Szczęśliwie znalazł się w Polsce reżyser, który nakręcił o Pietrzykowskim film. "Mistrz" z fantastyczną rolą Piotra Głowackiego to obraz, który łączy opowieść o niezwykłym człowieku z refleksją na temat sensu nadziei w sytuacjach skrajnych. Ale również ceny, którą niekiedy przychodzi nam za taką nadzieję zapłacić - mówi jego reżyser Maciej Barczewski.

Premiera tego filmu została zaplanowana na 3 września 2021 roku.

 

   
 
 
 
 

od 7 lat
Wideo

NORBLIN EVENT HALL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki