Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorze: Stary kredyt też może stracić dopłaty

Jacek Klein
Nowelizacja ustawy, obowiązująca od 31 sierpnia, zmieniła zasady funkcjonowania programu "Rodzina na swoim". Zgodnie z ostatnią interpretacją Ministerstwa Infrastruktury zmiany w noweli dotyczą wszystkich, również tych, którzy złożyli wniosek lub podpisali umowę przed 31 sierpnia 2011 r. - zwraca uwagę Dom Kredytowy Notus.

- Ustawodawca poszerzył katalog sytuacji, w których kredytobiorca traci prawo do otrzymywania dopłat. Do tej pory wstrzymywano dopłaty jedynie w przypadku, kiedy kredytobiorca nie spłacał zaciągniętego kredytu hipotecznego. Zgodnie z prawem w chwili postawienia kredytu w stan natychmiastowej wymagalności dodatkowo kredytobiorca był zobowiązany do zwrotu otrzymanych dopłat. Obecnie dodano dwie nowe sytuacje, które skutkują wstrzymaniem rządowego wsparcia - wyjaśnia Michał Krajkowski, analityk - Dom Kredytowy Notus. - Główny dysponent środków pomocowych, czyli Bank Gospodarstwa Krajowego, zaprzestaje udzielania dopłat w przypadku nabycia przez kredytobiorcę innej nieruchomości mieszkaniowej lub w momencie zmiany sposobu użytkowania kredytowanej nieruchomości na cel inny niż zaspokojenie własnej potrzeby mieszkaniowej.

Ostatnie dni na kredyt z programu "Rodzina na swoim"

W praktyce oznacza to, że w trakcie otrzymywania dopłat nie można kupić czy otrzymać w darowiźnie innej nieruchomości. Wyjątek stanowi tylko nabycie prawa do nieruchomości w drodze spadku. Dopłaty zostaną wstrzymane także, gdy objęte programem mieszkanie zostanie wynajęte.

- W sytuacji, gdy kredytobiorca nabędzie prawo do innej nieruchomości lub zmieni sposób użytkowania kredytowanego domu lub mieszkania, zobowiązany jest poinformować o tym bank w ciągu 14 dni. Jeśli tego nie dopełni, wówczas bank wypowiada umowę kredytową i stawia wierzytelność w stan natychmiastowej wymagalności. Wówczas kredytobiorca zobowiązany jest do zwrotu pozostałej kwoty kapitału, ale także do wypłaconych do tej pory dopłat. Oznacza to, że jeżeli kredytobiorca skorzystał z kredytu np. 2 lata temu, a teraz zakupi inną nieruchomość, wówczas utraci prawo do otrzymywania dalszych dopłat. Będzie zobowiązany także do zwrotu wypłaconych dopłat - tłumaczy Krajkowski.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki