Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biały daniel w Dębogórzu-Wybudowaniu (gmina Kosakowo, powiat pucki). Wyjątkowy okaz ssaka jeleniowatego cieszy oczy mieszkańców

Magdalena Gębka-Scuffins
Magdalena Gębka-Scuffins
Na początku czerwca 2023 r. mieszkańcy Dębogórza-Wybudowania przywitali się z nowym sąsiadem. Na terenie wsi zadomowił się biały daniel
Na początku czerwca 2023 r. mieszkańcy Dębogórza-Wybudowania przywitali się z nowym sąsiadem. Na terenie wsi zadomowił się biały daniel Dębogórze Wybudowanie "Czyściec"
Mieszkańcy małej, stosunkowo młodej wsi w gminie Kosakowo mają czym nacieszyć oczy. Wydaje się, że na ich terenie zamieszkał wyjątkowy okaz ssaka jeleniowatego. Biały daniel pokazuje się i pozuje do zdjęć w Dębogórzu-Wybudowaniu. Mieszkańcy czują się prawdziwymi szczęściarzami. Zapraszamy do obszernej fotogalerii.

Na początku czerwca 2023 r. mieszkańcy młodej wsi w gminie Kosakowo, Dębogórza-Wybudowania, zaczęli obserwować wizyty wyjątkowego gościa. To właśnie biały daniel zaczął odwiedzać ich tereny, i wydaje się, że się u nich zadomowił, bo mieszkańcy widują go często, a i samo zwierzę nie wstydzi się aparatu i pozowania do zdjęć.

- Jesteśmy prawdziwymi szczęściarzami, że udało nam się go zobaczyć - komentują mieszkańcy Dębogórza-Wybudowania.

ZOBACZ TEŻ:Biały daniel w helskim lesie: niesamowite spotkanie z przyrodą nagrane przez Daniela

Daniel zwyczajny - rzadki okaz jeleniowatego. Jak wygląda?

Daniel to gatunek ssaka z rodziny jeleniowatych, trochę większego od sarny i mniejszego od jelenia. Daniel zwyczajny jest gatunkiem, którego w Polsce można spotkać najczęściej na zachodzie kraju, a także na północy i w Kotlinie Sandomierskiej.

Daniele zwyczajne mają zazwyczaj rudobrązowe umaszczenie, które przecinają charakterystyczne, jasne plamy. Wzdłuż kręgosłupa biegnie ciemna smuga. Ubarwienie daniela może przybierać także formę:

  • melanistyczną, czyli niemal czarną, oraz
  • leucystyczną - niemal białą, która dość często jest mylona z albinizmem.

W zimie ubarwienie grzbietu ciała daniela zmienia się na szare, bez plam (tzw. szata zimowa).

Daniel zwyczajny - rzadki okaz jeleniowatego. Czym się charakteryzuje?

  • Samiec daniela posiada poroże, które co roku zrzuca (zwykle w maju), a na jego miejsce wyrasta nowe. Samica nie posiada poroża.
  • Daniele mają dobry węch, słuch i bardzo dobry wzrok, jednakże tylko za dnia.
  • Daniele żyją w stadach, jednakże starsze samce żyją samotnie lub w niewielkich grupach. Pod koniec lata łączą się z grupami samic.
  • Daniel żywi się roślinami zielnymi, młodymi gałązkami drzew i krzewów, a także mchami i porostami. Komunikują się językiem ciała, dźwiękami i zapachami.

Byłeś świadkiem zdarzenia na terenie powiatu puckiego? Daj nam znać! Podziel się zdjęciami z nami i naszymi Czytelnikami. Prześlij je nam na maila ([email protected]) lub wyślij w wiadomości prywatnej na naszym fanpejdżu - kliknij w baner poniżej i przejdź na naszego Facebooka:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki