Biało-czerwone nie pojadą na igrzyska

Reprezentacja Polski siatkarek przegrała ostatni mecz fazy grupowej z Włoszkami 2:3 w turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk olimpijskich, który odbywa się w Ankarze. Biało-czerwone zajęły ostatnie miejsce w grupie, a do półfinałów awansowały reprezentantki Rosji oraz Italii.

Przed meczem z Włoszkami nasze siatkarki miały awans do półfinału turnieju olimpijskiego we własnych rękach. Wszystko dzięki temu, że Rosjanki pewnie ograły Belgijki. To oznaczało, że Polki do zajęcia drugiego miejsca w grupie, potrzebowały wygranej nad drużyną z Italii 3:0 lub 3:1. Zadanie nie zaliczało się do łatwych, bo rywalki były faworytkami, ale polskie siatkarki zapowiadały, że chcą się postarać o niespodziankę i wreszcie zaskoczyć podczas tego turnieju.

Już pierwszy set pokazał, że Włoszki są dobrze dysponowane i biało-czerwone muszą wznieść się na wyżyny swoich umiejętności. Błędów ze strony naszych siatkarek było jednak zbyt wiele i rywalki szybko uzyskały kilka punktów przewagi i pewnie objęły prowadzenie w meczu. Drugi set był kluczowy. Polki musiały go wygrać, aby pozostać w grze o wyjazd do Rio de Janeiro. Jednak na pierwszej przerwie technicznej to Włoszki prowadziły 8:4, a na drugiej 16:10. I dopiero wtedy nasze zawodniczki zaczęł grać lepszą siatkówkę i doprowadziły do stanu 21:22 dla rywalek. W końcówce partii nie potrafiły jednak pójść za ciosem, znowu pojawiły się nerwy i po wygraniu drugiego seta stało się jasne, że Polska nie zagra w półfinale.

Włoszki poczuły się zbyt pewnie, a nasze siatkarki postanowiły walczyć do końca o jak najlepszy wynik w tym meczu. I ku zaskoczeniu biało-czerwone dość pewnie wygrały dwa kolejne sety doprowadzając do wyrównania. To popsuło humory Włoszkom, a dało nadzieje Belgijkom, które w przypadku zwycięstwa Polek 3:2 znalazłyby się w półfinale. W tie-breaku siatkarki z Italii prowadziły już 13:7, ale ambitne Polki zmiejszały straty błyskawicznie i doprowadziły do stanu 13:14. Jednak kolejna akcja w wykoniu Włoszek była już skuteczna, a to był punkt na wagę wygrania seta, meczu i awansu do półfinału kwalifikacji olimpijskich.

Włochy - Polska 3:2 (25:18, 25:22, 22:25, 19:25, 15:13)

Włochy: Alessia Orro, Valentina Diouf, Paola Egonu, Antonella del Core, Anna Danesi, Martina Guiggi, Stefania Sansonna (libero) oraz Nadia Centoni, Francesca Ferretti, Monica De Gennaro (libero)

Polska: Izabela Bełcik, Katarzyna Skowrońska-Dolata, Anna Werblińska, Aleksandra Jagieło, Sylwia Pycia, Gabriela Polańska, Paulina Maj-Erwardt (libero) oraz Natalia Kurnikowska, Zuzanna Efimienko, Berenika Tomsia, Aleksandra Krzos (libero), Kamila Ganszczyk