Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpieczna droga do szkoły. Podsumowanie akcji

Maciej Pietrzak
By idące do szkoły dzieci były bezpieczne współpracować z sobą powinni, rodzice, nauczyciele i władze
By idące do szkoły dzieci były bezpieczne współpracować z sobą powinni, rodzice, nauczyciele i władze Marcin Oliva Soto
Przez kilka tygodni wskazywaliśmy, co robić, by zadbać o najmłodszych uczestników ruchu. Nasza akcja się kończy, ale prosimy: informujcie nas o miejscach, które wymagają poprawy.

Kończymy dziś cykl publikacji w ramach naszej akcji społecznej „Bezpieczna droga do szkoły”, prowadzonej wraz z Pomorskim Ośrodkiem Ruchu Drogowego. Przez ostatni miesiąc wspólnie z Państwem wskazywaliśmy samorządowcom, gdzie na Pomorzu znajdują się niebezpieczne odcinki dróg przy szkołach. Eksperci i policjanci radzili, jak uczyć dziecko bycia świadomym uczestnikiem ruchu drogowego czy jak je ubierać w drodze do szkoły. Sprawdzaliśmy, jakie rozwiązania na drogach są najlepsze dla uczniów. Wszyscy są zgodni - skuteczne zapewnienie bezpieczeństwa najmłodszym musi opierać się na współpracy rodziców, szkoły i władz. Dziś prezentujemy przykłady pozytywnych rozwiązań poprawiających bezpieczeństwo uczniów.

Od kilku lat mieszkańcy Trop Sztumskich, wsi w gm. Stary Targ, walczyli o wybudowanie chodników wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 515, która przebiega przez ich wieś. Są na niej przystanki, na których dzieci wsiadają do autobusów szkolnych. Uczniowie musieli dochodzić do nich poboczami, bo nie było chodników. Wielu rodziców odprowadzało pociechy rano na przystanek i odbierało je popołudniami. W tym roku rozpoczęła się budowa chodników. Modernizowany jest odcinek od wsi Grzymały do Trop Sztumskich. Chodniki z krawężnikami, przejścia dla pieszych, nowa nawierzchnia mają być gotowe przed końcem września.

Czytaj też: Bezpieczna droga do szkoły. Uczmy dzieci samodzielności

W ubiegły poniedziałek władze Tczewa przekazały tutejszej Komendzie Powiatowej Policji nabyte za 2 tys. zł 1100 odblasków, które funkcjonariusze mogli rozdać pierwszoklasistom podczas spotkań edukacyjnych w szkołach. Pod koniec sierpnia władze powiatu tczewskiego częściowo wymalowały na ul. Gdańskiej w Gniewie, biegnącej przy podstawówce, pasy zwalniające, aby skłonić kierowców do ostrożniejszej i wolniejszej jazdy.

W powiecie tczewskim mieszkańcy są czujni. - Zgłoszono nam dwa przypadki, w których niezbędne było poprawienie bezpieczeństwa na drodze - mówi st. asp. Dawid Krajewski, rzecznik prasowy KPP w Tczewie. - W Polskim Gronowie na drodze do szkoły nie ma chodnika. Sprawę zgłoszono zarządcy, Powiatowemu Zarządowi Dróg. Tam odpowiedziano, że czekają na stanowisko zarządu powiatu tczewskiego, ponieważ wymagałoby to dodatkowych funduszy. Drugi przypadek stwierdzono w Nicponi, gdzie po remoncie jednej z dróg zabrakło oznakowania sygnalizującego zwężenie jezdni. Nie dotarło do wykonawcy przed zakończeniem prac i zostanie ustawione jak najszybciej.

Gdańsk w kwestii bezpieczeństwa uczniów na drogach stawia przede wszystkim na uspokajanie ruchu. Już blisko połowa ulic w mieście objęta jest strefą TEMPO 30.

W tym roku np. zamontowano zestaw progów wyspowych na ul. Boguckiego 44 przy Zespole Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 25. Podobne rozwiązanie - dodatkowo z wyspami segregującymi ruch, zastosowano na ul. Dragana w rejonie SP nr 8. - Zamontowano również progi zwalniające na przejściu dla pieszych przez ul. Róży Ostrowskiej w rejonie SP nr 27 - mówi Katarzyna Kaczmarek, rzecznik gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

Choć kończymy cykl publikacji w ramach „Bezpiecznej drogi do szkoły” to zachęcamy Państwa, byście dalej informowali o niebezpiecznych miejscach przy pomorskich szkołach, by za naszym pośrednictwem zobowiązać samorządowców do zajęcia się tymi problemami.

Współpraca: Piotr Piesik, Andrzej Radomski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki