Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bez zgody na budowę zapory i elektrowni na dolnej Wiśle

Kazimierz Netka
Bez zgody na budowę zapory i elektrowni na dolnej Wiśle
Bez zgody na budowę zapory i elektrowni na dolnej Wiśle Energa
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Bydgoszczy nie zgodziła się na budowę zapory w rejonie Siarzewa. Energa, która chce przy tej zaporze wybudować elektrownię wodną złoży odwołanie

- RDOŚ w Bydgoszczy wydała decyzję odmawiającą zgody na realizację przedsięwzięcia „Zapewnienie bezpieczeństwa publicznego w rejonie stopnia wodnego Włocławek przy wykorzystaniu energii wody oraz poprawie potencjału ekosystemów wodnych i od wód zależnych” - poinformował nas Paweł Pawlaczyk, skarbnik ogólnopolskiego Klubu Przyrodników. - Wniosek dotyczył budowy stopnia wodnego na Wiśle poniżej Włocławka. Motywem odmowy było nieujęcie inwestycji w Planie gospodarowania wodami dorzecza oraz znacząco negatywne oddziaływanie na obszary Natura 2000.

Obwieszczenie RDOŚ, zawierające informacje o odmowie udzielenia zgody na realizację ww. przedsięwzięcia, ukazało się z datą 28 stycznia 2016 roku.

Wniosek do RDOŚ w Bydgoszczy o zgodę na budowę zapory z elektrownią na Wiśle w Siarzewie został złożony na podstawie porozumienia. Doszło do niego 26 lutego 2015 roku, we Włocławku. Spotkali się tam reprezentanci Grupy Energa z Gdańska, zainteresowanej energetycznym wykorzystaniem potencjału Wisły oraz przedstawiciele władz Włocławka i regionu aby uzgodnić zabiegi o uzyskanie jednego z podstawowych pozwoleń na realizację inwestycji: tzw. decyzji środowiskowej.

Wniosek został złożony 27 lutego 2015 roku, a firmowany był przez Gminę Miasta Włocławek.

- W naszej ocenie złożona dokumentacja środowiskowa i formalno-prawna gwarantowała pełną zgodność inwestycji z wymogami prawa polskiego i unijnego - informuje Beata Ostrowska - rzecznik prasowy Grupy Energa. - Tym bardziej, że powstała na bazie gruntownej i kompleksowej  inwentaryzacji przyrodniczej i zakładała niespotykaną dotąd na tak wielką skalę rekompensatę środowiskową. Projekt wypełnia też nadrzędny cel publiczny,  jakim jest ochrona przeciwpowodziowa regionu Pomorza i Kujaw, który od lat zmaga się z tym problemem. Nasze stanowisko dotyczące dalszych działań będziemy mogli przedstawić po przeanalizowaniu uzasadnienia RDOŚ. Energa oczywiście złoży odwołanie do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki