Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będomin: Wystawa portretów królów polskich w Muzeum Hymnu Narodowego

oprac. a
Prawie 40 portretów królów polskich, członków ich rodzin oraz innych osób z ich otoczenia można będzie oglądać od niedzieli w Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie. Przed ekspozycją portrety zostały poddane konserwacji.

Wizerunki polskich władców, ich rodzin i innych związanych z nimi osób pochodzą ze zbiorów Biblioteki Polskiej w Paryżu.

W kolekcji znajdują się m.in. portrety Henryka Walezego, Jana III Sobieskiego, Stanisława Leszczyńskiego i Marii Leszczyńskiej.

- W zbiorze znalazł się też wizerunek karła Józefa Borusławskiego, który był ulubieńcem rodziny Leszczyńskich, otrzymywał też dożywotnią rentę od króla Stanisława Augusta Poniatowskiego - poinformowała Małgorzata Posadzka, rzeczniczka Muzeum Narodowego w Gdańsku, którego oddziałem jest placówka w Będominie.

Czytaj także: Noc Muzeów na Pomorzu. Sprawdź atrakcje!
Wśród portretów są zarówno grafiki, jak i obrazy olejne autorstwa m.in. Heinricha Foelixa, Pietera Claesza Soutmana, Domenicusa Custosa, Wilhelma Hondiusa i Daniela Schulza. W kolekcji znalazły się też wykonane w XIX wieku kopie portretów namalowanych przez Karla Vanloo oraz Jana Bogumiła Plerscha - nadwornego malarza Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Wystawa w Będominie otwarta zostanie dla szerokiej publiczności w niedzielę, jej wernisaż będzie miał miejsce w sobotę. Ekspozycja będzie czynna do końca sierpnia.

Wszystkie portrety prezentowane na ekspozycji zostały wcześniej poddane konserwacji. Prace te wykonano w myśl umowy zawartej przed kilkoma laty przez Muzeum Narodowe w Gdańsku z Towarzystwem Historyczno-Literackim sprawującym pieczę nad Biblioteką Polską w Paryżu.

Jak wyjaśniła Posadzka, pracom konserwatorskim poddano nie tylko same płótna i grafiki, ale też 16 zabytkowych, kunsztownych ram, w które są one oprawione.

Wszystko na temat kultury na Pomorzu

Założona w 1838 r. Biblioteka Polska w Paryżu jest jedną z najważniejszych polskich instytucji kulturalnych za granicą. Jej siedziba mieści się w XVII-wiecznym pałacu na wyspie Św. Ludwika, zakupionym specjalnie dla niej ze składek emigracji. W swoich zbiorach placówka ma ponad 200 tys. książek, 5 tys. rękopisów, 4 tys. map i atlasów i ok. 600 medali, a także bogatą kolekcję dzieł sztuki.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki