Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będą ułatwienia w zatrudnianiu cudzoziemców. Procedury mają być krótsze i łatwiejsze

Agnieszka Kamińska
Agnieszka Kamińska
123rf
Resort spraw wewnętrznych przygotował przepisy, które mają ułatwić zatrudnianie obcokrajowców. Dzięki nowym regulacjom, według ministerstwa, będą oni szybciej otrzymywać zezwolenia na pobyt czasowy i pracę w Polsce. „To krok w dobrą stronę, choć oczekiwaliśmy reformy, a nie jedynie nowelizacji” – mówi ekspert od prawa pracy.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wskazuje, że od kilku lat obserwowany jest wzrost liczby wniosków o udzielenie zezwoleń pobytowych na terytorium Polski. To z kolei przekłada się na coraz dłuższy czas oczekiwania na rozpatrzenie tych spraw. W 2020 r. wydano zezwolenia na pracę dla ponad 406 tys. cudzoziemców, a np. w 2015 r. takich zezwoleń było tylko około 66 tys. Według NIK, czas legalizacji pobytu cudzoziemców w Polsce w ciągu czterech lat wydłużył się średnio ponad trzykrotnie – z 64 do 206 dni. W raporcie podano przykład cudzoziemca, który na decyzję czekał ponad trzy lata. Tymczasem polscy pracodawcy coraz silniej czują niedobór pracowników, szczególnie w branży budowlanej, handlowej czy teleinformatycznej.

Brakuje pracowników. Będą ułatwienia w zatrudnianiu cudzoziemców

- W wyniku procesów demograficznych, naturalnych i związanych z migracją, kurczą się zasoby pracy. W 2000 r. liczba osób w wieku produkcyjnym wynosiła 25,2 mln, podczas gdy 20 lat później było to o 1,5 mln mniej. Firmy potrzebują pracowników, zarówno na stanowiskach specjalistycznych i kierowniczych, jak i do prac prostych. Bez uzupełnienia tej luki przedsiębiorstwa stracą możliwości realizacji kontraktów terminowych czy wywiązywania się z zawartych umów. Istnieje pilna konieczność szerszego otwarcia się na pracowników z państw trzecich – twierdzi Monika Fedorczuk, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

Nowe regulacje są więc odpowiedzią na apele pracodawców. „Zachodzi potrzeba poprawy niektórych rozwiązań prawnych dotyczących dostępu cudzoziemców do polskiego rynku pracy w interesie polskich pracodawców, jak również ułatwienie pozyskiwania przez inwestorów strategicznych pracowników zza granicy" – czytamy w uzasadnieniu nowelizacji ustawy o cudzoziemcach, którą przygotowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Projekt został wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Według wstępnych założeń resortu, nowe przepisy mogłyby wejść w życie w przyszłym roku.

Resort proponuje przede wszystkim skrócenie procedur. Przy udzielaniu zezwolenia na pobyt czasowy i pracę weryfikacji miałoby podlegać jedynie to, czy cudzoziemiec ma zagwarantowaną pracę z wynagrodzeniem nie niższym niż minimalne. Z przepisów usunięto wymóg posiadania źródła stabilnego i regularnego dochodu oraz gwarancji zamieszkania. Ta druga kwestia wzbudziła wątpliwości i obawy przed ewentualną falą bezdomności wśród cudzoziemców. Autorzy projektu stwierdzili jednak, że fakt podejmowania legalnej pracy jest wystarczający do uznania, że obcokrajowiec poradzi sobie również w kwestiach mieszkaniowych. Resort wskazuje też, że dzięki nowym przepisom, pobyt cudzoziemca w Polsce powinien zostać sformalizowany w ciągu dwóch miesięcy (od złożenia kompletu dokumentów). Eksperci oceniają, że przepisy idą w dobrym kierunku, ale są sformułowane zbyt ogólnikowo.

Rozwiązania niewystarczające?

- Liczyliśmy na kompleksową reformę zatrudniania obcokrajowców, tymczasem resort proponuje jedynie nowelizację istniejącej ustawy. Dobrze, że ministerstwo podjęło ten temat. To oczywiście krok w dobrą stronę. Niestety boję się, że zaproponowane rozwiązania mogą być niewystarczające. Przydałoby się np., aby powiatowe urzędy pracy zostały bardziej zaangażowane w procedury. Myślę tu szczególnie o wydawaniu przez nich pozwoleń na pracę dla obcokrajowców – mówi radca prawny Tomasz Raczyński, ekspert od prawa pracy z kancelarii Raczyński i Bieszek.

Dodajmy, że na koniec sierpnia do ubezpieczeń społecznych w pomorskich placówkach ZUS zgłoszonych było w sumie ponad 53 tys. obcokrajowców. W ciągu dwóch wakacyjnych miesięcy przybyło ich 1,1 tys.

- Liczba obcokrajowców, którzy mają umowę o pracę, przekroczyła 25,7 tys. i w porównaniu do końca czerwca tego roku wzrosła o ponad 700. To ponad 48 proc. wszystkich zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych na Pomorzu przybyszy z zagranicy. Przybyło również cudzoziemców, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Ich liczba wzrosła z 1361 na koniec czerwca 2021 r. do 1396 na koniec sierpnia. Pozostałe 49 proc. obcokrajowców na Pomorzu zatrudnione jest na innego rodzaju oskładkowanych umowach, np. zleceniu – twierdzi Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa pomorskiego.

Rzecznik ZUS wyjaśnia również, że rzeczywista liczba obywateli obcych państw pracujących na Pomorzu może być wyższa, bo część z nich nie ma ubezpieczenia w ZUS. Dzieje się tak z powodu pracy w szarej strefie lub też z uwagi na zatrudnienie na nieoskładkowanych umowach lub podleganie ubezpieczeniom w KRUS. Cudzoziemcy pochodzą ze 105 państw. Na koniec sierpnia najwięcej było wśród nich obywateli Ukrainy – prawie 30,5 tys. Drugą grupę stanowiło ponad 3,9 tys. obywateli Białorusi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maturzyści zakończyli rok szkolny. Czekają na nich egzaminy maturalne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki