Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Bazuna” wkracza w kolejne półwiecze. Studenccy wędrowcy po 50-tce

Stanisław Balicki
Stanisław Balicki
"Bazuna" w Sulęczynie
"Bazuna" w Sulęczynie fot. Janusz Wikowski
51. Ogólnopolski Turystyczny Przegląd Piosenki Studenckiej „Bazuna” odbędzie się w tym roku w Sulęczynie. Czy tradycja wspólnego śpiewania przy ognisku na turystycznym szlaku trzyma się mocno? Przekonamy się na przełomie czerwca i lipca.

Pierwszy raz po „pięćdziesiątce” przegląd studenckiej piosenki turystycznej „Bazuna” jedzie w kaszubski plener. Od 30 czerwca do 2 lipca festiwal zagości w Sulęczynie, w amfiteatrze Gminnego Ośrodka Kultury.

- Przegląd „Bazuna” w swym zamyśle powstał jako sceniczny obraz turystycznego szlaku, niosący z sobą ideę wspólnego śpiewania, przeniesionego z wędrownych plenerów i nocnych ognisk w światło sceny - mówi prof. Marek Skowronek, szef programowy „Bazuny”.

Przegląd, obok łódzkiej „Yapy” i Ogólnopolskiej Turystycznej Giełdy Piosenki Studenckiej w Szklarskiej Porębie, należy do najważniejszych imprez swoistego gatunku studenckiej piosenki turystycznej, który nabrał popularności pod koniec lat 60. Ruch turystyczny organizowany przez uczelniane kluby spowodował wysyp młodych ludzi wędrujących po atrakcyjnych krajobrazowo częściach kraju, górach, pojezierzach, czy wybrzeżu Bałtyku. Student z gitarą przy ognisku często był organizatorem wieczornej części życia turystycznego, wspólne śpiewanie - wspominaną dotąd po latach atrakcją. Siłą rzeczy pojawiły się też przeglądy i festiwale „ogniskowego” i wędrownego repertuaru.

- „Bazuna” cieszy się dużą popularnością wśród publiczności, fanów oraz uczestników - tych znanych z dawnych lat oraz ciągle przybywających nowych zespołów, grup oraz młodych piosenkarzy, muzyków. Kultywuje dobre wzorce piosenki turystycznej i studenckiej. Jest spoiwem wielopokoleniowej rodziny studentów i absolwentów uczelni pomorskich - mówi Janusz Wikowski, rzecznik „Bazuny”.

Integralną częścią organizowanego od 1971 roku przeglądu jest konkurs piosenki. W tym roku wystąpi ponad 20 wykonawców (indywidualnych i zespołów). Konkurs ma za zadanie wyłonić zbiór najbardziej wartościowych piosenek, wartych rozpowszechnienia, część z nich - z przeznaczeniem do śpiewania w środowisku turystycznym w całym kraju. Nagrodami są tytuły: najlepszego wykonawcy (solisty bądź zespołu), rajdowej piosenki roku, najlepsza interpretacja piosenki znanej oraz nagroda publiczności. Rok po roku piosenki z przeglądu wydawane są też jako „Śpiewniki Bazuny”.

- Mamy nadzieję, że tegoroczna „Bazuna” wyłoni nowe przeboje, pozwoli ujawnić talenty muzyczne nie tylko wśród młodzieży akademickiej - mówi Janusz Wikowski. - Udział w konkursie ma bowiem charakter otwarty - dla młodzieży, studentów i ludzi ciągle czujących się młodymi. Tak, jak w bogatej historii „Bazuny” nominacje konkursowe mają być zachętą i bodźcem do dalszego artystycznego rozwoju oraz konstruowania autorskiego programu.

- Jesteśmy działającym okrągły rok środowiskiem, które sympatykom piosenki umożliwia wysłuchanie pogodnej melodii i życzliwego słowa piosenki - mówi pof. Marek Skowronek. - Kulminacją naszych działań jest przegląd - święto piosenki, melodia, śpiew i brzmienie gitar towarzyszy przez całą dobę. Jest okazja do wspólnego śpiewania (także przy ognisku), do spotkań, życzliwych rozmów. Warto te niezwykłe chwile przeżyć.

Program tegorocznej „Bazuny” jest bardzo bogaty. Od pierwszego dnia, którego ważnymi punktami będą 40-lecie Grupy Bez Jacka i premiera płyty „Małe miasteczka” zespołu Wszystkiego Najlepszego, na popołudniowo-nocnych koncertach występować będzie krajowa czołówka grup muzyczno-wokalnych oraz uznanych artystów wywodzących się z półwiecznych przeglądów „Bazuny”. To m. in. Grupa Muzycznego Wsparcia, Maciej Służała, Łukasz Majewski z zespołem, Wagabundy, Małgorzata Lipińska z zespołem, Piotr Rzeczkowski z zespołem, Marzena Nowakowska i Wojtek Lachowski oraz Piotr Pieńkowski i Wojtek Lachowski.

- Istotnym aspektem przeglądu jest jego integracyjny, rodzinny, przyjazny ludziom i naturze charakter. W tym roku wracamy do otwartej formuły koncertów plenerowych oraz spotkań i wspólnego śpiewania - także przy ognisku oraz podczas specjalnego koncertu kameralnego „Studencka Nuta” - mówi Wikowski, zauważając że przez lata do pokolenia pierwszych uczestników dołączały ich dzieci a obecnie - wnuki.

Drugiego dnia w dwóch turach o 10.00 i 13.00 odbędzie się konkurs, po nim, o 16.00 w Karczmie na Stromej wspomniana „Studencka Nuta” a w plenerowym „Nocnym Maratonie” wystąpią: Słodki Całus od Buby, grupa Babsztyl, SETA, Mała Caryna, Grupa Toruń oraz Supertrio, najbardziej rozpoznawalne zespoły z historii przeglądu. Trzeci dzień to zaczynając się w południe koncert laureatów konkursu oraz gwiazdy: Bogusław Nowicki i TRIOdoKWARTETU.

- Przegląd „Bazuna” jest jedyną w Polsce imprezą wędrującą, wzorem studenckiego turysty przemierzającą szlaki i odwiedzającą interesujące miejsca - mówi prof. Marek Skowronek. - Domem naszej piosenki stał się niejeden pomorski zamek, starosłowiańskie położone nad rzeką grodzisko, jantarowe wybrzeże, harcerska baza obozowa czy kompleks campingu, otoczenie kaszubskiego jeziora oraz sopocka plaża, ze sceną usytuowaną na wodzie. 50. przegląd odbył się w ub. roku na terenie kampusu Politechniki Gdańskiej prezentując ok. 50 reprezentantów wszystkich dekad imprezy. W tym roku wracamy w plener - do perełki Kaszub, do Sulęczyna.

Jubileuszową bazunę na scenie przed „Kwadratową” poprzedziły dwie pandemiczne edycje we wnętrzu klubu transmitowane online w internecie. „Bazuna” wróciła w ten sposób do matecznika. Od początku w 1971 oku jej organizatorem lub współorganizatorem jest Studencki Klub Turystyczny PG „Fify”. Po latach przy przeglądzie powstało Stowarzyszenie Kulturalno-Artystyczne „Bazuna” i to ono przejęło pałeczkę głównego organizatora. Do przygotowania przeglądu dołączają lokalne instytucje kultury z miejsc gdzie przegląd się odbywa. W tym roku to Gminny Ośrodek Kultury w Sulęczynie.

Jak zwykle, „Bazuna” nie ma charakteru komercyjnego, udział jest bezpłatny. Koszty organizacyjne, techniczne są pokrywane z funduszy darczyńców i sponsoringu. Organizatorzy - miłośnicy i popularyzatorzy piosenki turystycznej - działają na zasadzie wolontariatu. Partnerem medialnym tegorocznej 51. „Bazuny” oraz wielu poprzednich edycji był i jest „Dziennik Bałtycki”.

Ramowy program Bazuny

piątek, 30.06. 2023

  • 16:00 Koncert powitalny
    Grupa Muzycznego Wsparcia Piotr Rzeczkowski z zespołem Maciej Służała Łukasz Majewski z zespołem niespodzianka Cichutko, pomaleńku - 40 lat Grupy Bez Jacka Małgorzata Lipińska z zespołem Wszystkiego Najlepszego - premiera płyty „Małe miasteczka” Marzena Nowakowska i Wojtek Lachowski Piotr Pieńkowski i Wojtek Lachowski - dziesięciolecie duetu

sobota, 01.07. 2023

  • 10:00 Konkurs cz. 1
  • 13:00 Konkurs cz. 2
  • 16.00 Studencka Nuta - Karczma na ul. Stromej, ul. Stroma 2
    Wagabundy i goście
  • 18:30 Nocny maraton
    Słodki Całus od Buby grupa Babsztyl SETA Mała Caryna - premiera płyty „Piosenki naszych dróg” Nasze piosenki - 50 lat Grupy Toruń Supertrio

niedziela, 02.07. 2023

  • 11:00 Powitanie
    TRIOdoKWARTETU
  • 12:00 Koncert Laureatów
    w jego trakcie: Bogusław Nowicki
od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki