MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Basen modelowy na Politechnice Gdańskiej otwarty [ZDJĘCIA]

Redakcja
Na Politechnice Gdańskiej w czwartek, 19 listopada otwarto nowoczesny basen modelowy do testowania jednostek pływających. Obiekt powstał na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa. Basen ma długość 40 metrów, wyposażony jest w sprzęt niezbędny do praktycznego testowania modeli statków oraz różnego typu instalacji pracujących w wodzie.

– Basen wyposażony jest w specjalistyczne urządzenia służące do wytwarzania i tłumienia fal – mówi prof. Janusz Kozak, dziekan Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej. - Posiada wózek holowniczy umożliwiający prowadzenie badań eksperymentalnych oraz systemy pomiarowo - rejestrujące najnowszej generacji. Studenci będą przeprowadzać tam m.in. badania modelowe statków towarowych, takich jak kontenerowce i masowce, jednostek do przewozu gazu skroplonego czyli LNG, a także innych jednostek pływających, na przykład służących w budownictwie offshore, do obsługi platform wiertniczych oraz turbin wiatrowych.

Prof. Janusz Kozak podkreślił, że bardzo ważne jest utworzenie przez rząd specjalizacji „Technologie i rozwiązania dla wykorzystania zasobów oraz potencjału wód morskich i śródlądowych. Powołana zostanie grupa robocza, której pierwszym zadaniem będzie wypracowanie jej szczegółowego opisu. Nowy basen na Politechnice Gdańskiej posłuży urzeczywistnianiu tej specjalizacji i jej wzmacnianiu.

- Okrętownictwo jest na Politechnice Gdańskiej od początku jej istnienia, liczy już 111 lat – przypomniał prof. Henryk Krawczyk, rektor Politechniki Gdańskiej.

Poświęcenia nowego basenu dokonał metropolita gdański, ks. arcybiskup Sławoj Leszek Głódź.

W modelarni znajduje się nowoczesna frezarka CNC 5D, która umożliwi wykonywanie modeli statków do badań,  o maksymalnych wymiarach o długości 4 m, szerokości 1,7 m oraz wysokości 1 m.

– Do tej pory, na dotychczasowym basenie, który został wybudowany w latach 60., modele były wykonywane klasycznie, tzn. stolarz posługując się rysunkami robił je z drewna. Teraz dzięki frezarce numerycznej, model wytwarzany będzie automatycznie, na podstawie wprowadzonych danych – mówił prof. Janusz Kozak.

Basen zbudowano w ramach realizacji projektu Inżynier Przyszłości, którego ideą jest też wykształcanie u studentów umiejętności inżynierskich: planowania, projektowania, konstruowania/budowania i wnioskowania na podstawie przeprowadzonego doświadczenia. CDIO polega na wymyślaniu, projektowaniu, wdrażaniu i eksploatowaniu. Przede wszystkim chodzi o wypracowanie umiejętności działania w zespołach.

autor: Kazimierz Netka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki