Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Badanie Klimatu Rowerowego 2020: Trzy nagrody dla Tczewa

Krystyna Paszkowska
Krystyna Paszkowska
Grzegorz Pawlikowski
Grzegorz Pawlikowski fot. Jan Rusek
Podczas konferencji Samorządy Przyjazne Życiu zaprezentowano wyniki Badania Klimatu Rowerowego 2020. Miasto Tczew było najlepsze aż w trzech kategoriach w grupie miejscowości 50-100 tys.: z najlepszym wynikiem, najwyższą frekwencją oraz w kategorii działań wpierających ruch rowerowy w czasie pandemii.

Kilkudziesięciu samorządowców z Polski spotkało się w Gdańsku, aby dzielić się swoimi doświadczeniami i rozmawiać o jakości życia i związanych z nią rozwojem lokalnym i aktywną mobilnością. Podczas konferencji zaprezentowano wyniki Badania Klimatu Rowerowego 2020 i przedstawiono laureatów. Dla miasta Tczew było to już drugie badanie. W kategorii miast 50-100 tysięcy mieszkańców Tczew zajął I miejsce, osiągając najlepszy wynik.

- Co ważne, poprawiliśmy wynik z pierwszego badania, jakie było pilotażem na skalę Polski - cieszy się Grzegorz Pawlikowski, specjalista ds. polityki rowerowej w tczewskim magistracie.

Podczas konferencji dyskutowano nie tylko o mobilności aktywnej, ale i o polityce parkingowej jako narzędziu wspierania zielonego i multimodalnego transportu. Paneliści poruszali tematykę spadku pasażerów w komunikacji publicznej w trakcie pandemii, wzrostu ilości samochodów i zajmowanej przez nie przestrzeni.

Inicjatywa „Samorządy Przyjazne Życiu” jest adresowana do innowacyjnie myślących samorządowców, zwłaszcza prezydentów, starostów, burmistrzów oraz wójtów. Doświadczenia miast, regionów i krajów osiągających największe sukcesy w utrzymywaniu wysokiej jakości życia wskazują, że wiele z nich zależy od przyjęcia odpowiednich zasad kształtowania rozwoju lokalnego, uwzględniających zalety aktywnej mobilności.

W gronie laureatów Badania Klimatu Rowerowego 2020 Miasto Tczew zajęło I miejsce aż w trzech kategoriach!

- W grupie miejscowości 50-100 tys. mieszkańców zajęliśmy 1 miejsce z najlepszym wynikiem - mieszkańcy pozytywnie odpowiedzieli na 26 z 27 pytań ankiety, najwyższą frekwencją mieszkańców w badaniu oraz w kategorii działań wpierających ruch rowerowy w czasie pandemii - podkreśla Grzegorz Pawlikowski.

A czym jest Badanie Klimatu Rowerowego? Jest to próba zebrania opinii o jakości warunków korzystania z roweru w Tczewie. Badanie zostało przeprowadzone według sprawdzonej i rozwijanej od 1998 roku metodologii “Fahrradklima – Test” i było realizowane przez Polską Unię Mobilności Aktywnej (PUMA) w porozumieniu z innymi organizacjami rowerowymi Europy, zrzeszonymi w Europejskiej Federacji Cyklistów (ECF).

- W skali ocen od 1 do 6, gdzie 1 to ocena najlepsza, a 6 najgorsza, w badaniu miasto Tczew uzyskało średni wynik 2,73 (w 2018 było to 3,15) - wyjaśnia Grzegorz Pawlikowski. - Jest to dobry wynik, patrząc na naszego zachodniego sąsiada. Średni wynik miast niemieckich w klasie miast 50.000-100.000 mieszkańców to 3,8. Na ponad 100 miast niemieckich w tym przedziale ludnościowym, tylko jedno z nich ma lepszy wynik, niż Tczew.

W najnowszym badaniu miasto Tczew spośród 27 pytań poprawiło wyniki w 26 z nich, a w jednym utrzymało ocenę na podobnym poziomie.

- Wyniki badania, w szczególności te moduły gdzie odpowiedzi były najniższe, posłużą nam do wprowadzania konkretnych rozwiązań oraz ujęcia odpowiednich działań w programach i kampaniach przez nas realizowanych - wyjaśnia Pawlikowski.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki