MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Badania profilaktyczne. Kolonoskopia, badanie które ratuje życie

jog
Istotą profilaktycznej kolonoskopii jest odnalezienie bezobjawowych jeszcze zmian i o ile to możliwe, ich usunięcie. Większość zachorowań na  raka jelita grubego występuje u osób po 65 roku życia.
Istotą profilaktycznej kolonoskopii jest odnalezienie bezobjawowych jeszcze zmian i o ile to możliwe, ich usunięcie. Większość zachorowań na raka jelita grubego występuje u osób po 65 roku życia. Paweł Relikowski/ archiwum PP
Rak jelita grubego jest drugim najczęstszym nowotworem złośliwym w Polsce. Rozwija się ze zmian łagodnych, tak zwanych polipów. Przemiana trwa kilkanaście lat. Poddając się badaniu odpowiednio wcześnie i usuwając polipy, można zapobiec rozwojowi raka.

Przedstawiamy listę placówek wykonujących badanie jelita grubego - kolonoskopię (w ramach programu finansowanego przez Ministerstwo Zdrowia).

Program Badań Przesiewowych dla wczesnego wykrywania raka jelita grubego (PBP) jest zadaniem Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. W ramach PBP od 2000 r. wykonywana jest bezpłatna profilaktyczna kolonoskopia. Od 2012 r. wysyłane są imienne, jednokrotne zaproszenia na kolonoskopię do osób w wieku 55-64 lata.

Dla pacjentów, którzy otrzymali zaproszenie z Ministerstwa Zdrowia:

* Centrum Medyczne Dąbrowa - Dąbrówka, Gdynia, ul. Sojowa 33c, tel. 58 669 06 20; godziny otwarcia: 8-15.
Kandydatem do wzięcia udziału w PBP jest każda osoba, która otrzymała zaproszenie. Przeciwwskazaniem do wykonania kolonoskopii przesiewowej jest zawał serca przebyty w ciągu ostatnich 3 miesięcy, ostra niewydolność krążeniowa lub oddechowa oraz ostra choroba zapalna jelit. W przypadku ciężkich chorób przewlekłych, a także jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Choroby, o które pytają w formularzu, nie są przeciwwskazaniem do kolonoskopii. Informacja o nich pozwala na zaplanowanie bezpiecznego i komfortowego badania.
Zaproszenie jest imienne i nie może być przekazane innej osobie. Zaproszenie zawiera proponowaną datę badania. Istnieje możliwość zmiany terminu. Z badania można zrezygnować w dowolnym momencie.

Każdy pacjent (spełniający kryteria) może zgłosić się na badanie do następujących placówek

*GDAŃSK - Asklepios Pracownia Endoskopii, Gdańsk, ul. Rogalińska 3 D, tel. 58 325 42 90, 58 325 42 91. Godziny otwarcia: 8-19.
* Badania są też wykonywane w placówkach Asklepiosa - tel. 58 770 44 80-82 oraz w Sopocie - tel. 58 551 13 18.
* Copernicus, Pracownia Endoskopii, al. Jana Pawła II 50, tel. 58 768 43 83 i 58 768 44 28. Godziny otwarcia: 7.30-14.30
* SŁUPSK Centrum Zdrowia Salus, Pracownia Endoskopii, ul. Zielona 8, tel. 722 149 403; [email protected]. Godziny otwarcia: 7-19.
* Dr Mirosława Chełstowska, kierująca Pracownią Endoskopii w szpitalu na Zaspie, zachęca do skorzystania z tych badań w ramach programu, bo nie trzeba na nie czekać w długiej kolejce (terminy są kilkudniowe), nie trzeba mieć skierowania i środek przygotowujący do kolonoskopii otrzymuje się bezpłatnie. Podczas badania usuwa się np. polipy, czyli jednocześnie leczy się jelito.

Nie otrzymałem zaproszenia, ale chciałbym się poddać badaniu profilaktycznemu

Osoby, które nie dostały dotychczas zaproszenia, najprawdopodobniej otrzymają je w najbliższych latach. Poza tym w ciągu czterech lat w części ośrodków PBP będzie istniała możliwość poddania się badaniu bez zaproszenia (w ramach tzw. programu oportunistycznego), pod warunkiem spełnienia warunków kwalifikujących:
* wszystkie osoby w wieku 50- 65 lat bez objawów - takich jak krwawienie z przewodu pokarmowego, biegunka lub zaparcie, które pojawiło się w ciągu ostatnich kilku miesięcy, a którego przyczyna nie jest znana, a także chudnięcie lub anemia bez znanej przyczyny, osoby w wieku 40-49 lat bez objawów raka jelita grubego, które miały w rodzinie przynajmniej jednego krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego.
* Do badania nie są kwalifikowane osoby, które miały wykonaną kolonoskopię w ciągu ostatnich 10 lat.
* Na kolonoskopię profilaktyczną można zapisać się telefonicznie lub osobiście w placówkach, które realizują program, po wypełnieniu ankiety (będącej jednocześnie skierowaniem).

Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki