MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bąbelki rozlewane w Gdyni i wygodna "Wygoda"

Michał Miegoń
Archiwum M. Miegonia
Boom gospodarczy w zakresie usług, handlu i przemysłu, jaki przyniosła rozbudowa Gdyni w 20-leciu międzywojennym spowodował uruchamianie coraz to nowych rozlewni napojów gazowanych, oranżad i piwa. Były to prywatne inicjatywy, często biznesy rodzinne. Nierzadko mieściły się w obiektach położonych na zapleczach budynków mieszkalnych czy w prowizorycznych drewnianych barakach. Gdynia, po uzyskaniu praw miejskich w 1926 roku, była miastem bez własnego browaru i rozlewni co sprzyjało tym inicjatywom.

W jaki sposób zdobywano we wcześniejszych latach piwo i napoje chociażby dla spragnionych robotników i pracowników powstającego miasta i do karczm? Przed uzyskaniem niepodległości przez Polskę i po upadku browarów należących do cystersów oliwskich (m.in. browar Grabówek) napoje importowano przede wszystkim z Kosterbraurei Magdalinski z Lauenburga (obecnie Lębork) oraz z rozlewni piwa w okolicy Wejherowa. Browary istniały też we Wrzeszczu, w Pucku oraz Kościerzynie. Jednak rosnąca marża cenowa gdańskiego piwa spowodowała rozkwit składów, przedstawicielstw i reprezentacji krajowych piw w Gdyni.

Żywiec, Tychy (obecne Tyskie), Warszawskie Haberbusch & Schiele czy Toruński Browar działały prężnie w zakresie dystrybucji swoich produktów na terenie miasta. Warto dodać, iż właśnie piwa z gdyńskiego składu Haberbuscha były zawsze na stanie zapasów transatlantyku „Batory”. Świadczyło to o wysokim poziomie jakości i popularności jakim cieszyły się te trunki. Ceny piw kształtowały się na tyle elastycznie, że mogły zadowolić zarówno robotnika, jak i obywatela średniej i wyższej klasy. Można powiedzieć, iż 20-lecie międzywojenne było okresem rozkwitu kultury picia piwa po latach dominacji wódki. Popularna była też woda sodowa, które idealnie gasiła pragnienie i była łatwa w produkcji.

Więcej o gdyńskich przedwojennych rozlewniach, a także o jednym z najbardziej znanych wówczas biznesmenie z Gdyni w cyklu o gdyńskich rozlewniach w "Kurierze Gdyńskim", który od wtorku 21 lutego jest do nabycia w kioskach

Źródło: Kurier Gdyński

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki